Ezeket látta már?

Ezekkel az ételekkel vigyázzon, ha allergiás a fűfélékre

étel, allergia, vigyáz, fűfélék

Amennyiben allergiás a fűfélékre, érdemes tisztában lennie azzal, mely ételek válhatnak ki keresztallergiás reakciót.

A keresztallergia miatt a pázsitfűre allergiásoknak érdemes az étkezésükre is ügyelni. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, milyen tüneteket okoz a keresztallergia és hogyan kerülhetjük el a felesleges diétát.

Szénanátha vagy keresztallergia?

A pollenallergiák között a pázsitfű allergia az egyik leggyakoribb hazánkban. A növények pollenszórásának időszakában az allergiásoknál szénanáthás tünetek jelentkeznek:

  • tüsszögés,
  • orrfolyás,
  • orrdugulás,
  • szem-, orr-, és torokviszketés jelentkezik,
  • előfordulhat szemvörösség,
  • allergiás kötőhártyagyulladás is.

A keresztallergia ezzel szemben szájüregi tüneteket okoz: bizonyos ételek fogyasztásakor a szájüregben viszketés, égő érzés, akár ödéma is jelentkezhet. Dr. Moric Krisztina elmondta, a keresztallergia oka, hogy a pázsitfű pollenek szerkezete nagyon hasonló bizonyos zöldségek és gyümölcsök szerkezetéhez, emiatt az allergiás személy szervezete könnyen „összekeverheti” a kettőt.

Mi az a keresztallergia?

A keresztallergia leegyszerűsítve azt jelenti, hogy bizonyos anyagok, amelyek hasonlítanak egy adott allergénekre, maguk is allergiás reakciókat válthatnak ki. Hátterében az áll, hogy kémiai szerkezetük olyannyira hasonló, hogy szervezet olykor nem tud különbséget tenni köztük. Ez nem minden allergiás személynél lép fel, ám ha igen, akkor ugyanolyan tüneteket vált ki.

Keresztallergiát okozó ételek

Pázsitfű allergia esetén a paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin és szentjánoskenyér fogyasztása jelenthet gondot.

Fontos megjegyezni, hogy a keresztallergia nem érint minden pázsitfű allergiás személyt. Akinél viszont jelentkezik, sokszor bizonytalan a kiváltó okot illetően, ezáltal több élelmiszer fogyasztását inkább mellőzi, - különösen, ha a pázsitfű mellett egyéb allergiája is van - hogy biztosan elkerülje a panaszokat. Az étkezése emiatt akár egyoldalúvá válhat, hiszen a keresztallergia tünetei nemcsak most, pázsitfű pollenszezonban, hanem egész évben jelentkezhetnek.

Diéta és kezelés

A keresztallergia speciális allergia teszttel vizsgálható, mely az allergének egésze mellett azok összetevőit is képes kimutatni. Az IgE alapú multiplex allergiateszt segítségével egy vérvétellel lehet kimutatni a pollenallergiát és a keresztallergiát okozó allergéneket is – magyarázza dr. Moric Krisztina.

A teszt segítségével azt is meg lehet állapítani, hogy keresztallergia esetén pontosan mi az, amit az étrendből a továbbiakban ki kell hagyni és mi az, amit fogyasztani lehet, mert nem fog tüneteket okozni. A vizsgálat elvégzésével tehát a felesleges diéta is elkerülhető.

Sokat segíthet az immunterápia

Az alap anyagra való allergián kívül a keresztreakcióban is sokat segít az immunterápia. Ennek során a tüneteket okozó allergén tisztított kivonatát adják be fokozatosan növekvő Ezáltal az immunrendszer egyre kevésbé lesz érzékeny az anyagra. Ezzel a módszerrel tehát az allergia okát szüntetjük meg, nem pedig a tüneteket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ételallergia vagy keresztallergia kínozza? Így tehet közöttük különbséget

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

keresztallergia

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához