Ezeket látta már?

Felkészülés a pandémiára – 3. rész

3. Vállalati felkészülés

1. Készüljön fel a pandémia vállalkozására gyakorolt hatására!

  • Nevezzen ki járványügyi koordinátort vagy koordinációs csapatot, határozza meg a járványra való felkészülésben és a reagálási terv kidolgozásában betöltött szerepüket és felelősségüket! A tervezési folyamatban az egyes üzemek/osztályok képviselőitől érkező információkat is fel kell használni!

Nevesítse a nélkülözhetetlen alkalmazottakat, és a további kulcsfontosságú mutatókat (pl. nyersanyag-felhasználás, beszállítók, alvállalkozók, logisztika), akik/amelyek az üzletmenet/gyártás szempontjából területileg és funkcionálisan szükségesek a pandémia idején!

Képezzen ki, készítsen fel kisegítő munkaerőt (vállalkozókat, más beosztásban dolgozókat, nyugdíjasokat)!

Alakítson ki forgatókönyveket aszerint, hogy a pandémia idején a vállalkozás termékei vagy szolgáltatásai iránti kereslet csökken vagy növekszik (pl. a nagybani beszerzés megszorításainak hatásai, higiénés eszközök iránti kereslet)!

Határozza meg a pandémiának a vállalkozás anyagi helyzetére gyakorolt potenciális hatását!

Dolgozzon ki több lehetséges forgatókönyvet az egyes termékcsaládokra vagy telephelyekre gyakorolt hatások szerint!

Határozza meg a pandémia üzleti célú – országon belüli és a nemzetközi – utazásokra gyakorolt lehetséges hatását (pl. karantén, határok lezárása)!

Keressen friss és megbízható információkat a pandémia alakulásáról közegészségügyi, sürgősségi ellátási és egyéb forrásokból! Alakítson ki tartós kapcsolatot a forrásaival!

Alakítson ki vészhelyzetben alkalmazandó kommunikációs tervet, és ezt rendszeresen vizsgálja felül! A terv térjen ki a kulcsfontosságú kapcsolattartók meghatározására (visszajelzésekkel együtt), a kommunikációs láncra (annak ellátói és felhasználói oldalára egyaránt).

Építsen a tervbe olyan elemeket, amelyekkel a gyakorlatban tesztelheti annak működését, és ezt rendszeresen vizsgálja felül!

2. Készítsen tervet a pandémia alkalmazottaira, illetve vevőire gyakorolt hatásáról:

Mérje fel, és vegye figyelembe alkalmazottai pandémia alatti munkakiesését, amely pl. az alábbi okokból következhet be: az alkalmazott megbetegedése, családtag megbetegedése, területi zárlat vagy karantén, iskola- és/vagy munkahely bezárása, tömegközlekedés leállítása!

  • Adjon útmutatást a közvetlen – alkalmazottak közötti, illetve alkalmazottak és vásárlók közötti – kontaktusok gyakoriságának és módjának megváltoztatásához (pl. kézfogás, ülési rend az értekezleteken, irodai rend, megosztott munkahelyek). Hivatkozzon a Járványügyi Hivatal ajánlásaira!

Javasolja alkalmazottainak az influenza elleni oltás évenkénti beadását, kérjen visszajelzést a megvalósulásáról!

Elemezze alkalmazottai egészségügyi szolgáltatásokhoz való, pandémia alatti hozzáférését, szükség esetén javítsa a szolgáltatási/hozzáférési szintet!

Elemezze alkalmazottai mentálpszichológiai és szociális szolgáltatásokhoz való, a pandémia alatti hozzáférését, így a testületi, települési és egyházi forrásokat, szükség esetén javítsa a szolgáltatási/hozzáférési szintet!

Határozza meg a speciális igényű alkalmazottak és vevők körét, építse be elvárásaikat felkészülési tervébe!

Alkalmazottait és azok családjait maga a vállalat is óvhatja, ezért készletezzen antivirális készítményeket, amelyek egy lehetséges pandémia esetén használhatóak a munkaerő egészségének fenntartásához!

3. Dolgozza ki a pandémia során foganatosítandó elveit (álláspontját):

Fogalmazza meg alkalmazottai kompenzálásának és betegszabadságolásának pandémia időszakára vonatkozó egyedi elveit (pl. nem büntető, liberális álláspontot a távolmaradásról), amely arra is kitér, hogy mikor tekinthetők már nem fertőzőnek és térhetnek vissza munkájukhoz az alkalmazottak!

  • Fogalmazza meg elveit a munkavégzés helyének flexibilitásáról (a távmunkáról), illetve a flexibilis munkaidőről (pl. a lépcsőzetes munkakezdésről)!

Fogalmazza meg elveit az influenza munkahelyi terjedésének megelőzéséről (pl. a tüsszentés/köhögés kulturált kivitelezésének szabályairól, az influenza tüneteit mutató munkatársak azonnali hazaküldéséről)!

Fogalmazza meg elveit arról, mi a teendő azokkal a munkatársakkal, akik valószínűleg már elkapták a pandémiás influenzát (megtörtént a vírusexpozíció), akik vélhetően betegek vagy betegek lesznek mialatt munkahelyükön tartózkodnak (pl. infekciókontroll elrendelése, azonnali kötelező hazabocsátás)!

Fogalmazza meg elveit a fertőzött földrajzi területekre való utazás korlátozásáról (országon belüli és külföldi utakra egyaránt), a fertőzött területeken vagy azok környékén dolgozó alkalmazottak kivonásáról (elszállításáról) a járvány kezdetekor, valamint az alkalmazottaknak nyújtandó segítségről, amikor ki/visszavonják őket a fertőzött területekről!

A vállalat reagálási tervének beindításához és leállításához, az üzleti beavatkozások módosításához, továbbá az üzleti ismeretek kiemelt alkalmazottaknak való átadásához állítson fel testületet, határozzon meg kulcsfontosságú mutatókat és végrehajtandó folyamatokat (pl. a termelés leállítása a fertőzött területeken)!

4. Fordítson anyagi erőforrásokat alkalmazottai és vevői egészségügyi védelmére:

  • Biztosítson elegendő és hozzáférhető eszközt az infekciókontrollhoz (pl. kézmosáshoz szükséges higiénés termékek, törölköző szennyesledobóval, szemetes) minden irodában/telephelyen!
  • Erősítse meg kommunikációs és informatikai eszköztárát, amellyel támogathatja alkalmazottai távmunkáját, és a vevők/megrendelők személyes jelenlétet nem igénylő hozzáférését!
  • Készletezzen antivirális készítményeket!
  • Erősítse meg az orvosi vizsgálat és sürgősségi tanácsadás elérhetőségét!

Erősítse meg az orvosi vizsgálat és sürgősségi tanácsadás elérhetőségét!

5. Kommunikáljon alkalmazottaival és adjon számukra felvilágosítást:

Hozzon létre és osszon szét alkalmazottai között a pandémia lényegét (pl. az influenzai tüneteit, a vírus terjedésének módjait), továbbá az egyén és családja védelmét és a reagálási lehetőségeket (pl. kézmosás fontossága, köhögési/tüsszentési szabályok, várható többletkiadások) ismertető anyagokat!

  • Induljon ki abból és tervezze kommunikációját annak megfelelően, hogy alkalmazottai félnek vagy szoronganak, túloznak és feltehetően félreinformálják egymást!
  • Ossza meg alkalmazottaival a pandémiára való felkészülésről és a járványra való reagálásról kidolgozott tervvel kapcsolatos információkat!
  • Adjon információkat a beteg alkalmazottak és családtagjaik otthoni ápolásával kapcsolatban!
  • Hozzon létre megfelelő felületet (pl. közvetlen telefonvonalat, kizárólag erre fenntartott honlapot) a pandémiás helyzet, továbbá az alkalmazottak, kereskedők, szállítók és vevők belső és munkahelyen kívüli, következetes és időben is egyeztetett teendőinek kommunikálásához, és építsen be többszörös elérési lehetőségeket a sürgősségi kapcsolatteremtő rendszerbe!

Hozzon létre megfelelő felületet (pl. közvetlen telefonvonalat, kizárólag erre fenntartott honlapot) a pandémiás helyzet, továbbá az alkalmazottak, kereskedők, szállítók és vevők belső és munkahelyen kívüli, következetes és időben is egyeztetett teendőinek kommunikálásához, és építsen be többszörös elérési lehetőségeket a sürgősségi kapcsolatteremtő rendszerbe!

6. Egyeztessen a külső szervezetekkel és segítse környezetét:

  • Dolgozzon együtt a biztosítókkal, egészségügyi tervezőkkel és a főbb helyi egészségügyi szolgáltatókkal, ossza meg velük pandémiás felkészülési terveit, ismerje meg kapacitásukat és saját terveiket!
  • Dolgozzon együtt az állami és helyi közegészségügyi és/vagy sürgősségi orvosi felelősökkel, hogy részt vehessen a tervezési folyamatokban és megossza velük pandémiás felkészülési terveit, megismerje kapacitásukat és saját terveiket!
  • Kommunikáljon a helyi és/vagy állami közegészségügyi és/vagy sürgősségi orvosi felelősökkel az anyagi és/vagy szolgáltatási lehetőségekről, amelyekkel az ön vállalkozása támogathatja a közösséget!
  • Ossza meg a legjobb gyakorlati megoldásokat a terület többi vállalkozásával, a kereskedelmi kamarával és egyéb szervezetekkel, hogy javíthassák a közösség reagálási erőfeszítéseit!

Ossza meg a legjobb gyakorlati megoldásokat a terület többi vállalkozásával, a kereskedelmi kamarával és egyéb szervezetekkel, hogy javíthassák a közösség reagálási erőfeszítéseit!

Részletes felkészülési tervezés, további tájékoztatás vállalatok részére:

Vállalatok számára készült oldalak

Forrás:

Individuals & Families Planning (Pandemic.gov)

Planning Checklists (Pandemic.gov)

Avian flu: stock up or suffer (Times Online)

Tamiflu maker to reduce output of anti-viral drug (USA Today)

The Pandemic Influenza - The Australian Health Management Plan for Pandemic Influenza

Are we prepared for influenza pandemic (BMJ)

Forrás: www.pandemia.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához