Ezeket látta már?

Amikor a fogyás megakad – ezeket tegye, hogy ismét beinduljon a súlycsökkenés

fogyás, megakad, súlycsökkenés, beindul, fogyókúrás plató

Igen dühítő, amikor egy jól bevált fogyókúrás módszerrel egy ideig csak úgy olvadnak le rólunk a kilók, majd a súlycsökkenés egyszer csak megáll.

Ha kezdett már bele életmódváltásba fogyás miatt, bizonyára ismerős a helyzet: eleinte hihetetlen gyorsasággal olvadnak le a kilók, majd ennek a tendenciának egyik nap vége szakad és stagnálás következik be. Bizony, ez az a pont, amikor a legtöbben feladják. Pedig ez a szervezet természetes reakciója, ráadásul túl is lehet rajta lendülni.

A fogyókúrás plató

A jelenség a fogyókúrás plató - ekkor jelentősen lelassul vagy megáll a fogyás annak ellenére, hogy ugyanazt az életmódot folytatja, mely addig olyan sokat segített a testsúly csökkenésében. Ilyenkor persze mindenki magában keresi a hibát, hogy mégis mit csinál rosszul. Ám jó hír, hogy ez nem az ön hibája. De akkor mégis kié?

Van jó oldala is

Két fő oka van annak, ha megáll a fogyás – az egyik az éhséggel, a másik a testmozgással kapcsolatos.

Ám először fontos leszögezni, hogy ez a plató teljesen normális, sőt, az egészséges fogyás fontos része, hiszen hozzájárul ahhoz, hogy hosszabb távon is tartani tudja majd az új életvitelt és a súlyát. Nem egészséges ugyanis rövid időn belül nagy súlyt leadni: a heti 1 kiló körüli fogyás bőven elég. Annak ellenére, hogy bár az első időszakban ennél nagyobb súlycsökkenés is lehetséges, nem gond, ha ez idővel mérséklődik vagy megáll. Ez a pont ugyanis nagyban hozzájárul egészséges táplálkozás megőrzéséhez és az új szokások kialakításához hosszú távon.

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy akár 3-5 évbe is telhet, mire szervezete stabilizálódik, alkalmazkodik a fogyáshoz és új súlyt fogad el új alapértékként .

Mi megy végbe ilyenkor a szervezetben?

A fogyókúrás plató, vagyis a súlycsökkenés megakadása azért következik be, mert míg az elméjével a fogyásra összpontosít, a teste arra koncentrál, hogy fenntartsa azt, amit az „anyagcsere alappontjának ” neveznek - vagyis azt, amit a test alapnak vél. A szervezete így ellenállhat egy idő után a fogyásnak, mert van egy meghatározott pont, amelyet az ideális súlyának gondol. Hogy ez hol van, azt több tényező határozza meg, páldául:

  • a kiindulási súly
  • aktivitási szint
  • genetika

Amikor elkezd fogyni - még egészséges táplálkozás mellett is - a szervezet ezt éhezésként érzékeli, így egy idő megpróbál kompenzálni, hogy visszanyerje az elvesztett súlyt. Ezért olyan hormonokat kezd el termelni, melyek növelik az éhséget.

A testmozgásra is máshogy reagál egy idő után a test

Sajnos életmódváltás esetén nem csak a diéta része, hanem az edzés generálta hatások is változnak egy idő után. A test ugyanis hatékonyabbá válik az energiatakarékosság terén.

Ez azt jelenti, ha pl. 300 kalóriát égetünk el a kezdetekben, a szervezet egy idő után alkalmazkodik és elég hatékony lesz ahhoz, hogy csökkenjen az ugyanazon munka során elégetett kalóriák száma. Így sajnos ahelyett, hogy fél óra alatt 300 kalóriát égetnénk el (ahogy azt korábban tettük), lehet, hogy később csak 200-at fogunk, pedig ugyanazt a mozgást, ugyanannyi ideig végezzük.

Hogyan lehet ezen a stagnáláson túllendülni?

A legjobb módszer az, ha többet mozog. Igen, valószínű, hogy nem ezt akarta hallani, ám tényleg ez a leghatásosabb. Mindenképp menjen el addig, hogy edzés közben izzadjon meg és erősebben lélegezzen, hiszen ez mutatja azt, hogy bizony dolgozik a test.

Ha egy idő után ezeket nem tapasztalja, az azt jelenti, hogy a szervezete hozzászokott a mozgáshoz és már nem ugyanúgy égeti el kalóriákat. Ekkor jön el az ideje a több/nagyobb intenzitású edzéseknek. Hogy megtudja, jól dolgozik, kövesse nyomon a pulzusszámát!

Gyakorlati tippek:

Számolja a kalóriákat

A képlet egyszerű: fogyni akkor fog, ha több kalóriát éget el, mint amennyit bevisz. Persze meg lehet becsülni ezeket, ám hatásosabb, ha különböző eszközök és alkalmazások segítségével ezt nyomon tudja követni – így nem lehetnek különösebb meglepetések.

Ezen túlmenően ez segíthet abban, hogy jobban meg tudja magát jutalmazni az edzésért. P. 150 kalória elégetése után lehetőleg ne egy 300 kalóriás itallal lepje meg magát.

Erősítő edzést is végezzen

A kardió gyakorlatok a fogyás Szent Grálja, ám érdemes izomerősítő edzéseket is beiktatni, mivel az felgyorsítja az általános anyagcserét - így akkor is segít a kalóriák elégetésében, ha éppen nem sportol. Minél több izmot épít, annál több kalóriát fog elégetni nyugalmi állapotban. Ne gondoljon nagy dolgokra, az is elég, ha 15 percet tölt egyszerű saját testsúlyos gyakorlatokkal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mitől lesz sikeres a fogyás? Ezt az 5 tanácsot fogadja meg!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fogyás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához