Ezeket látta már?

Újra támad a tbc? Szorítsuk vissza!

Új stratégia kell a tuberkulózis visszaszorítására. A tuberkulózis (gümőkór) elleni új stratégia révén 2050-ig 94 százalékkal csökkenhetne az új megbetegedések száma - hangzott el Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éves tanácskozása alkalmából.

A gyógyszereknek köszönhetően 1995 és 2008 között 36 millió beteg gyógyult meg, ezzel hatmillió halálesetet sikerült elkerülni. A költséges kezelések azonban nem állnak kellő mértékben rendelkezésre, a tuberkulózis terjedése így évente mindössze egy százalékkal csökken.

A gümőkór a The Lancet című tudományos folyóirat legújabb számában olvasható beszámoló alapján évente még mindig kétmillió ember haláláért felelős. A 2008-ban regisztrált 11 millió megbetegedés 95 százalékát a szegényebb országokból jelezték. A fertőző betegségek elleni küzdelem és terjedésük jelentős visszaszorítása az ENSZ millenniumi célkitűzései között is szerepelt. A The Lancet szerint a tuberkulózist illetően ezt vélhetően már 2004-re sikerült is elérni, a jelenleg használatos gyógyszerek és kezelések mégsem megfelelőek arra, hogy a betegséget 2050-ig világszerte felszámolják.

A fejlődő országok rossz egészségügyi rendszere nem biztosít hozzáférést a kezeléshez, az oltóanyag, a diagnosztika és a gyógyszerek elavultak. Emellett ezekben a térségekben sok a többszörösen is ellenálló bacillustörzs. A halálozást tekintve a TBC a HIV/AIDS után a második helyen áll, a két fertőzés gyakran szorosan összekapcsolódik.

A The Lancet szerint a mostaninál nagyobb előrelépésekre lenne szükség a gyógyszerek fejlesztésében. Jelenleg 11 lehetséges oltóanyagot vizsgálnak klinikai teszteken.

(Kommentár: röviden a tbc kezeléséről. Elsőrendű fontosságú a BCG-oltás beadása, amellyel megelőzhető a tbc kialakulása. Az újabb években a rossz életkörülmények, drogozás, szociális problémák stb. miatt kialakult újabb fellángolások hozták elő a tbc kérdését újra, még Európában, íy nálunk is. A gyógyszeres terápiája eléggé korszerűtlennek mondható ma már, az izoniazid (INH) és rifampycin egyaránt igen régi - ám hatásos - gyógyszerek voltak. A tbc világszerte való visszaszorulása miatt nem fejlesztettek új gyógyszereket, így e területen még sok megoldandó feladat vár a kutatókra. A szerk., Dr. Székely G.)

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához