Ezeket látta már?

Ezzel a módszerrel korán felismerhető az Alzheimer- és Parkinson-kór

Alzheimer-kór Parkinson-kór diagnózis biomarker

Egy új biomarker és egy új teszt biztosíthat a jelenleginél korábbi diagnózist.

A Stanford University Wu Tsai Neurosciences Institute kutatóinak cikkében a neurodegeneratív betegségek, köztük az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és a Lewy-testes betegség korai felismerésére és nyomon követésére szolgáló biomarkerek fejlesztésében jelentős eredményekről számoltak be.

Diagnosztikai és prognosztikai markerek

A kutatók több ezer agy-gerincvelői folyadék-, vérplazma- és vizeletmintát vizsgáltak öt stanfordi és két külső betegcsoportban. Különböző proteomikai módszerekkel több száz fehérjét azonosítottak, amelyek emelkedett szintet mutattak Parkinson-kórban szenvedő betegeknél és a genetikai kockázati tényezőkkel rendelkező tünetmentes egyéneknél egyaránt. Az egyik fő fehérje, a DOPA-dekarboxiláz (DDC), különösen fontosnak bizonyult, mivel emelkedett szintet mutatott a Parkinson-kóros vagy a betegséggel összefüggő kockázati géneket hordozó résztvevők agy-gerincvelői folyadékában és vizeletében. Ez a vegyület a dopamintermelő neuronokhoz kötődik, amelyek degenerációja a betegség fő jellemzője.

A kutatók megállapították, hogy a résztvevők agy-gerincvelői folyadékában a DDC szint összefügg a betegek klinikai tüneteinek súlyosságával, és hogy ez a biomarker önállóan is alkalmas lehet a Parkinson-kór pontos diagnosztizálására. Az eredmények szerint a DDC ígéretes diagnosztikai és prognosztikai marker lehet a Parkinson-kórnál, amely hasznos lehet mind a klinikai gyakorlatban, mind a kutatásban. A korai diagnózisra alkalmazható biomarkerek elősegíthetik a betegek kimenetelét a korai kezelés által, és hasznos információkat szolgáltathatnak a betegség progressziójáról a gyógyszerek fejlesztése során is.

Új biomarkerek

Az Annals of Clinical and Translational Neurology folyóiratban megjelent közlemény a Lewy-testes betegség (LBD) és az Alzheimer-kór (AD) új biomarkereit vizsgálta, melyeket az ezekre a betegségekre jellemző korai jelek kimutatására fejlesztettek ki. A kutatás azt célozta meg, hogy összehasonlítsa ezeket az új indikátorokat a hagyományos diagnosztikai módszerekkel, figyelembe véve, hogy ezek a betegségek gyakran hasonló tüneteket mutatnak.

A kutatók az agy-gerincvelői folyadékot is vizsgálták egy új teszttel, az αSyn-SAA (α-szinukleinmag-amplifikációs assay) alkalmazásával, amely az α-szinuklein korai jeleit mutatja ki. Ez a fehérje az agysejtekben összecsomósodik, és Lewy-testeket alkot az LBD-ben szenvedő betegekben. A tanulmány eredményei szerint az αSyn-SAA teszt hatékonyan azonosítja az LBD-ben szenvedő betegeket, még a hagyományos módszereknél is jobban. Továbbá, sok LBD-s betegnél az Alzheimer-kór jelei is megjelennek, különösen, ha a kognitív tünetek súlyosbodnak. Ez az átfedés azt sugallja, hogy a két betegség együttesen is fennállhat, ami bonyolultabbá teszi a diagnózist és a kezelést. Az ilyen esetek jobb differenciálásának érdekében kiemelik a több biomarker együttes használatának fontosságát.

Figyelemre méltó lehetőségek

Az új eredmények rámutatnak arra, hogy az in vivo biomarkerek sokszínűsége milyen jelentős lehetőségeket rejthet magában a neurodegeneratív betegségek korai felismerésének és nyomon követésének terén. A DDC mint a Parkinson-kór ígéretes biomarkere korábbi diagnózisokhoz és hatékonyabb kezelési stratégiákhoz vezethet. Hasonlóképpen, az LBD és az Alzheimer-kór biomarkereinek kombinációja lehetővé teszi a hagyományos klinikai diagnosztikai kritériumoknál pontosabb és korábbi azonosítást mindkét betegségben szenvedőknél. Ezek az eredmények jelentős hatással lehetnek a betegellátás javítására és a neurodegeneratív betegségek klinikai vizsgálatainak tervezésére.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A demencia megelőzhető? Mit tehetünk az időskori elbutulás ellen? Itt a válasz!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alzheimer-kór

Forrás: otszonline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához