Ezeket látta már?

Súlyos amnézia esetén is megmarad a zenei memória?

A németországi Vichow egyetem professzora egy professzionális csellóművészt vizsgált, aki herpesz-enkefalitisz fertőzésen esett át. A vírusfertőzésnek (és azt követő agyvelőgyulladásnak) köszönhetően a betegen súlyos memóriazavar alakult ki. Érdekes módon zenei memóriája sértetlen maradt.

Mindkét típusú memória zavart szenvedett a betegen: tehát a régi dolgokra vonatkozóan (retrográd amnézia), és az új információ befogadásával kapcsolatosan (anterográd amnézia) egyaránt károsodott. Az a meglepő tapasztalat alakult ki, hogy míg a beteg sem munkájára, sem magánéletére, család, barátok... képtelen volt visszaemlékezni, zenei memóriája teljességgel épségben maradt! Kottaolvasása és csellójátéka nem szenvedett zavart.

Súlyos amnézia esetén is megmarad a zenei memória?

A kutatók (Dr. Carsten Finke, Nazli Esfahani és Prof. Dr.Christoph Ploner) szisztémás módon kezdték tanulmányozni az illető zenei memóriáját. Teszteket végeztettek vele, összevetették a Berlini Filharmonikusok zenekarában játszó kollégákkal, amatőr zenészekkel, de minden zenei tesztben megfelelt. A régi zenedarabokra éppúgy emlékezett, mint a korábban sosem hallottakra.

"Úgy tűnik, hogy a zenei memória az agyon belül – legalábbis részben – független a hippokampusztól, amely a memória központi egysége" – mondja Dr. Carsten Finke, a vizsgálat vezetője. "Elképzelhető, hogy az ősidők óta igen fontos zene, és zeneiség hozzájárult ahhoz, hogy az agy ezt valahogyan függetlenítve kezelje az egyéb memóriatartalmaktól."

A szerzők abban bíznak, hogy az intaktul maradt zenei memória az emlékezetüket vesztett betegeken hasznos lehet: előhozhat egy-egy dallamtöredék olyan emlékeket, hétköznapi tevékenységeket, amelyek súlyos kárt szenvedtek, például, hogy éppen ki van a szobában, vagy hogy be kellene venni a gyógyszereket...

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120821094043.htm

Forrás: sciencedaily.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához