Ezeket látta már?

Önismeret: félénkségtől - az önmegerősítésig

2011.09.13. Módosítva: 2016.03.21.

Egy fiú kedvel egy lányt, de attól tart, hogy a lány nem viszonozza az érzelmeit, ezért az elutasítástól való félelme miatt hidegen és elutasítóan viselkedik vele. Erre válaszul a lány természetesen szintén elutasító lesz a fiúval, és a szociális bizonytalanság önbeteljesítő jóslata miatt az ördögi kör bezárul.

De mi lenne, ha a fiúnak sikerülne úrrá lennie félelmein, és az érzéseire hagyatkozva viselkedne? Az "önmegerősítés" módszerével le lehet küzdeni a szociális szorongást és az elutasítástól való félelmet, így pozitívabb, nyitottabb módon lehet közeledni embertársaink felé, mondta Danu Anthony Stinson, a Victoria Egyetem pszichológus kutatója.

Önismeret: félénkségtől - az önmegerősítésig

Stinson tanulmánya, melyben társkutatóként szintén részt vettek Christine Logel, Steven Shepherd, és Mark Zanna, a Waterloo-i Egyetem pszichológusai, az önmegerősítés módszerének a szociális életre kivetülő hatásait demonstrálta. A pozitív hatás mellesleg csaknem két teljes hónapig tartott a vizsgált személyek esetében, derült ki a Psychological Science című tudományos szakfolyóiratban megjelent tanulmányból.

A kísérletben összesen 117 önkéntes vett részt. A résztvevőknek a szociális bizonytalanságukat vizsgáló kérdőíveket kellet kitölteniük, számos szempontból kellett értékelniük baráti és családi kapcsolatrendszerüket, majd személyes belső értékeiket kellet fontossági szempontból rangsorolniuk. Végezetül esszét kellet írniuk az önkénteseknek, melyben kifejtették, hogy a legfontosabbnak rangsorolt belső érték miért olyan fontos nekik, míg a kontrollcsoportnak a kilencedik helyen rangsorolt értékről kellet írni, hogy az miért lehet fontos mások számára.

A vizsgálatok értékelését követően kiderült, hogy az önmegerősítő feladatot elvégző szociálisan bizonytalan résztvevők esetében jelentős mértékben megnőtt a szociális biztonság és az önbizalom mértéke. A hatás akár két hónapig is eltarthat, ugyanis az önmegerősítést követően pozitívabban és nyitottabban közeledünk társaink felé, akik szintén pozitívan reagálnak közeledésünkre, így beindul egy öngerjesztő folyamat: "jobban érzem magam, emiatt jobban viszonyulok másokhoz, minek következtében mások is jobban viszonyulnak hozzám, és ettől jól érzem magam", mondta Stinson.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához