Ezeket látta már?

Hogyan űzhetjük el az unalmat?

2014.02.10. Módosítva: 2016.04.16.

Tudjunk meg többet saját gyengeségeinkről, frusztráltságunkról. Ha megtaláltuk, mi az unalom, az unatkozás alapvető oka, már félig a gyógyulás útján járunk. Már nem az unalomérzés fogja betölteni gondolatainkat, sokkal inkább a megoldások keresése. Ez pozitív attitűdöt nyújt, és örömmel tölt majd el, ha megtaláljuk a célunkat.

A tanácsok sorrendje fordított... de talán mindegy is.

Hogyan űzhetjük el az unalmat?

10. Mi az alapvető probléma?

Próbáljuk meg azonosítani, alapjában mi okozhatja az unalomérzést.

Tegyük fel magunknak ezt a kérdést, hiszen magunk szenvedünk tőle – és magunk tudunk visszanyúlni a gyökerekhez... Tegyük fel a következő kérdéseket: (és próbáljunk őszintén válaszolni)

A mindennapi munka és életed tölt el unalomérzéssel?

Érdekel, amit csinálsz, dolgozol?

Azért érzed az unalmat, mert nem szereted a munkádat?

Úgy érzed, mintha a munka börtönében sínylődnél?

Túl egyszerű a munkád, semmi kihívást, érdekességet nem nyújt?

Azért unatkozol, mert nincsen mit csinálnod?

Tudjunk meg többet saját gyengeségeinkről, frusztráltságunkról. Ha megtaláltuk, mi az unalom, az unatkozás alapvető oka, már félig a gyógyulás útján járunk. Már nem az unalomérzés fogja betölteni gondolatainkat, sokkal inkább a megoldások keresése. Ez pozitív attitűdöt nyújt, és örömmel tölt majd el, ha megtaláljuk a célunkat. Ezért fontos az okok tisztázása, és a megoldáskeresés.

9. Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Amikor gyerekek voltunk, az egész világ izgalmas és szórakoztató volt számunkra. Minden nap találtunk új élményeket, tudnivalókat. Játék volt az egész világ... sosem unatkoztunk, mindig találtunk valami elfoglaltságot. Amikor felnőtté váltunk, a világ már kevésbé volt szórakoztató. Sok minden unalmassá és érdektelenné vált. Kialakultak a napi rutinok, és a munka monotonitása. Ez az a pillanat, amikor a monotónia láthatatlanul bekúszik életünkbe. Tanuljunk, vagy csináljunk valami újat! Fedezzük fel újra a magunkban rejlő gyermeket! Ha valami új dolgot tanulunk, végzünk agyunk sejtjei szinte megújulnak, frissek, energikusak leszünk újra. Eltűnik az unalom és a letargia. Megtanulhatunk főzni, festeni, táncolni, énekelni, új idegen nyelveket stb. Ha valaki szereti a komolyabb kihívásokat, járhat extrém sportokra, hegyet mászni, síelni, raftingolni... Bármit csinálunk – végezzük azt alaposan és élvezzük is lehetőleg!

8. Mindig könnyebb a megelőzés!

Unalmas, vagy unatkozó emberek között mi is unatkozni fogunk. Jobb az ilyen helyzeteket megelőzni! Valami mással kezdjünk el foglalkozni, mint kínzó önsajnálatba zuhanni, és főleg ne bántsunk meg másokat. Egy buli roppant unalmas beszélgetését udvariasan otthagyhatjuk, és valami érdekesebb dologba foghatunk. Ha valaki muzsikus és a közelben hangszert lát, ha lekezd játszani rajta, mindjárt felpezsdül a környezete is. Ha egy unalmas partit nem tudunk sehogyan sem "feldobni", jobb ha angolosan távozunk onnan. Ha előre tudható, hogy ilyen helyre hívnak, célszerű kimenteni magunkat.

7. Ne halogassunk semmit!

Az unalom és letargia egyik melegágya a halogatás. Ha van valami dolgunk, végezzük el minél hamarabb, ne tologassuk. Félbe – ha lehet – ne hagyjunk semmit. Ha valamit mégis félbehagyunk, későbbre halasztjuk, már soha nem fog annyira érdekelni minket, mint eredetileg. Ne hagyjuk produktivitásunkat és lelkesedésünket elveszni, megtörni. Végezzük el mihamarabb a teendőket, és utána nyugodtan hátradőlhetünk...

6. Kerüljük a zaklatottságot, amennyire lehet!

Az első dolog ami zavarhatja összpontosításunkat, a zaklatottság. Minél szétszórtabb valaki, annál jobban elérheti az unalom. Hogy lehetséges ez? A külső zaklatók pl. az állandó telefonálgatók, a zajos környezet, a belső zaklatottság pedig konfúzióból ered, nem tudunk munkánkra koncentrálni, más dolgok jutnak eszünkbe, feladatainkat nem fejezzük be. Mindez együttesen fáradttá tehet, elveszítjük érdeklődésünket szinte bármi iránt. Ezért, amennyire lehet, szabaduljunk meg a külső zaklatóktól – és persze saját, belső zaklatottságunktól is.

5. Készítsünk kívánságlistát!

Sosem késő kívánságlistát készítenünk! Legyen rajta minden, ami érdekel bennünket, szeretnénk csinálni, de sosem volt rá eddig lehetőségünk. Ezen szerepelhetnek egészen őrült dolgok is. Ha ezt összeírogatjuk, kiderült mi mindent elmulasztottunk, és mennyi beteljesületlen kívánságunk van. Ne aggódjunk: számtalan idő felszabadul az unatkozással eltöltöttből, ha valami érdekeset, vagy éppen hasznosat csinálunk. Minden napra válasszunk ezek közül legalább egy tevékenységet. Készítsünk tervet, próbáljuk azt betartani. Apró álmaink válhatnak így valóra. Élvezzük mindezt amennyire csak lehet, éljük az életet a maga teljességében

4. Törjük meg az egyhangúságot!

Attól is el lehet fáradni ha minden nap mindig ugyanazokkal az emberekkel találkozunk, dolgozunk, beszélünk, és mindig ugyanarról. Meg kell tudni ebben is újulni! Lépjünk ki a megszokásaink rabságából, és induljunk új utakra. Akár szó szerint is: utazzunk, lássunk új helyeket, városokat, országokat, embereket, kinek mire nyílik lehetősége. Lássunk számunkra ismeretlen embereket, olvassunk új könyveket, hallgassunk más zenét, mint a megszokottak! Próbáljunk napi ruinunkon is változtatani! Lépjünk be számunkra eddig ismeretlen emberk új hálózataiba, és ez ne csak a facebookot jelentse... A virtuális hálózat közel sem igazi! Valós emberek valóságos társaságára van szükségünk. Kapcsolatainkat, szociális hálónkat próbáljuk meg kiterjeszteni, ezzel is hatásosan csökkenthető az unalom.

3. Légy mindig aktív!

A szorgos méhecske szorgosan gyűjtöget... ne legyünk lusták! A mozgás, a fizikai aktivitás is segít elűzni az unalmat. Vigyük le sétálni a kutyát, kocogjunk, mozogjunk többet, A letargia és a rossz testi kondíció bizony édestestvérek! Ha nagyon unalmas feladatunk van, szakítsuk meg egy kis időre, aztán később folytassuk. Találjunk ki valamit, legyünk energikusak, produktívak, akár munkában – akár a tanulásban. Figyeljünk amire csak lehet, "legyünk résen..."

2. Sose veszítsük el (építő) kíváncsiságunkat!

A kíváncsiság, a dolgok iránti érdeklődés a felfedezések, feltalálások szülőanyja. Annyi minden történik körülöttünk, próbáljunk másképpen tekinteni a dolgokra, mint korábban, fedezzük fel mi minden vesz még körül. Ünnepeljük meg egy munkatársunk születésnapját, érdeklődjünk mások sikerei iránt, ismerjük meg karrierjüket, életüket. Az élet apró dolgai is számos meglepetést tartogathatna számunkra, lássuk meg ezeket!

1. Ismerjük meg magunkat!

Már az ókori görögök is... Nagyon fontos, mit szeretünk, mi inspirál bennünket. Talán ez segíthet a legtöbbet. Mondjuk valakik kreatív művész szeretne lenni, de recepciósként dolgozik egy unalmas helyen, az mindenkinek rossz – de legfőképpen neki. Minél inkább nem a helyén van valaki, annál frusztráltabbá válik. Bármi érdekes lehet – ha örömmel csináljuk. Ha meg tudjuk változtatni munkánkat, vagy legalább érdeklődési körünket, tegyük meg azt. Alkalmazzunk új munkamódszereket, próbáljunk ki új ötleteket munkánk során, és mindjárt jobban fogjuk érezni magunkat.

Read more at: http://forum.facmedicine.com/threads/the-psychiatric-guide-to-escape-boredom.17697/

Forrás: Faculty of Medicine
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához