Ezeket látta már?

Ősi törvény: a pénz nem boldogít?!

2011.06.23. Módosítva: 2015.11.04.

A szabadság és a személyes függetlenség többet számít az emberek jóléte szempontjából, mint a pénz – derül ki az Amerikai Pszichológiai Társaság 63 országra kiterjedő metaelemzéséből.

Bár már rengeteg kutatás foglalkozott a boldogság és az élet-elégedettség hátterével, az új-zélandi Victoria Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi a fontosabb a jóléthez, a pénz, vagy a szabad döntés lehetősége és az önállóság.

Ősi törvény: a pénz nem boldogít?!

"Eredményeink új megvilágításba helyezik a jólét természetét a társadalom szintjén" – írták a szerzők a Journal of Personality and Social Psychology folyóiratban. "A nagyobb autonómia biztosítása az egyének számára fontosabbnak tűnik a negatív pszichológiai tünetek csökkentése szempontjából, a gazdagságtól viszonylag függetlenül."

Ronald Fischer és Diana Boer pszichológusok összesen 63 országból származó, 420 599 emberrel készített egészségügyi kérdőíveket elemeztek, amelyek közel 40 év időtartamot fedtek le. Metaelemzésükből az derült ki, hogy az individualizmus társadalmi értékei bizonyultak a jólét legjobb előjeleinek. Sőt, ha a gazdagság önmagában jelentős prediktor volt, ez a hatás azonnal eltűnt, amikor az individualizmus is belépett. Röviden, a pénz autonómiához vezet, de nem eredményez jólétet vagy boldogságot.

A korábbi kutatások azt mutatták, hogy a magasabb jövedelem, nagyobb individualizmus, az emberi jogok és a társadalmi egyenlőség mind összefüggésben állnak a fokozott jóléttel. A pénz boldogságra gyakorolt hatása egy fennsíkra érve stagnál, vagyis amint valaki elért arra a szintre, hogy minden alapvető szükségletét ki tudja elégíteni, a több pénz csak elenyésző előnyökkel jár, vagy akár alacsonyabb jólétet eredményez, mert az emberek aggódnak a miatt, "nehogy lemaradjanak a többiektől". A legújabb metaelemzés is nagyrészt megerősítette ezeket a mintákat.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához