Ezeket látta már?

Hét ok – ami miatt kevesebbet kellene dolgoznod…

2013.12.13. Módosítva: 2015.11.04.

Egy újabb vizsgálat szerint a napi 11 óránál többet dolgozók körében nagyobb a depresszió kockázata, mint a standard és jól bevált "8 óra munka" esetén. A hétvége jó alkalom, hogy mentesülhessünk a mindennapos stressz alól, de csak akkor, ha valóban élünk a szabadidő adta lehetőségekkel. Két ismert lap, a PLoS ONE és a Huffington Post cikke világít rá, melyek a legfontosabb okok, ami miatt csökkenteni kellene hétköznapi terhelésünket.

Depresszió: A túlmunka hosszabb távon depressziót okozhat. Egyrészt kevesebb időnk marad magunkkal – és családunkkal foglalkozni, kevesebb az együttlét, kevés idő marad a mozgásra, és az egészséges táplálkozásra.

Hét ok – ami miatt kevesebbet kellene dolgoznod…

Ülő életmód: ha munkánk megköveteli, ülő életmódot kell folytatnunk – magyarán görnyedni a számítógép előtt – ez aztán valóban teljesen egészségtelen. Az ülő életmód bizony sok betegség létrejöttéhez hozzájárulhat (cukorbetegség, elhízás, szívroham, daganatos betegségek).

Alvás: klinikai vizsgálatban kiderült, hogy a heti 50 óránál többet dolgozók mintegy 20%-a hétköznap kevesebb, mint 6 órát alszik, és 36%-uk azt állítja, hogy hetek óta nem tudja rendesen kialudni magát.

Szív- és érrendszeri problémák: egy 2010-es vizsgálat kimutatta, hogy a napi 10 óránál többet dolgozók körében kb. 60%-kal nő a szív-érrendszeri események kockázata. .

Stressz: az amerikai Mayo Clinic tanulmánya szerint az emberek legalább 25%-a szerint az élet legfontosabb stressz-tényezője a munka. A terhelés, a napi teendők, a munkatársak, és a végtelennek tűnő feladatok okozta stressz összegződése súlyos zavarokat okozhat.

Szemünk fénye: a számítógép-használók 64-90%-a jelezte, hogy valamilyen látásproblémája adódott, akár szembántalom, fejfájás, szemszárazság, vagy látászavar formájában. Az egész napos képernyő-bámulás logikus módon okozhat szemproblémát, látászavart.

Agyműködés: a rendszeres túlmunka gondolkodásunkat, kognitív teljesítményünket is rosszul érinti: csökken a szellemi teljesítmény, legrosszabb esetben demencia is kialakulhat.

Tanácsunk (mivel most jön a Karácsony, talán utána... - a szerk.) a következő hétvégén kapcsolódjunk ki, húzzuk ki magunkat a konnektorból! Kapcsoljuk ki a tévét, a laptopot, a mobilt, mindent. Ha mindenképp számítógépeznünk kell, akkor tartsuk be a következő szabályt (eredetileg 20-20-20-as szabály): minden 20 percben 20 másodpercig nézzünk 20 láb távolságra (kb 6 méterre).

Töltsük az időt szeretteink körében, játsszunk valamit velük közösen, nevessünk együtt, beszéljünk régi szép emlékekről, vagy foglalkozzunk az unokákkal, kinek mire nyílik lehetősége. Karácsony táján – főleg nálunk – nagy a trakta, a sokféle finom ennivaló, de azért próbáljunk meg egészségesen táplálkozni a családdal együtt, és ne feledkezzünk meg a mozgásról, a fizikai aktivitásról sem. Hátha leesik a hó, és lehet egy jót szánkózni, vagy korcsolyázni...

http://forum.facmedicine.com/threads/7-reasons-working-too-much-is-bad-for-your-health.16743/

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához