Ezeket látta már?

Gyaloglás és kerékpározás az egészségért

Még a környezetbarát autók használatánál is egészségesebb lenne, ha a jövőben a városiak a motoros járművek helyett a gyaloglást és a kerékpározást részesítenék előnyben.

Brit kutatók a Londoni Higiéne és Trópusi Medicina Főiskoláról, James Woodcock vezetésével két városra, Londonra és Delhire próbálták megbecsülni a különböző közlekedési formák 2030-ra várható egészségügyi hatásait. Összehasonlították a nem környezetbarát járművek, a csökkentett károsanyag-kibocsátású járművek, a gyaloglás és kerékpározás (aktív közlekedés) plusz kevesebb motoros jármű, illetve az aktív közlekedés és a környezetbarát járművek kombinációjának hatásait.

Mindkét városban az aktív közlekedés és a kevesebb motoros jármű kombinációjával kedvezőbb hatást sikerült kimutatni, mint a környezetbarát autók fokozott használatával. Londonban több mint negyvenszeresnek, Delhiben több mint hétszeresnek bizonyult a haszon. A legkedvezőbb hatást természetesen az aktív közlekedés és a környezetbarát járművek együttes elterjedése eredményezné, áll a The Lancet novemberi számában közzétett közleményben.

Londonban ennek hatására 10-19 százalékkal ritkább lenne a koszorúérbetegség, ami mintegy kettő-négyezerrel kevesebb halálesetet eredményezne; 10-18 százalékkal kevesebb lenne az agyi keringési betegség, ami 1190-2580-nal csökkentené a halálozást; a demencia (elbutulás) aránya 7-8 százalékkal lenne alacsonyabb, míg az emlőráké 12-13 százalékkal, utóbbi kettőnek köszönhetően további 400-430-cal kevesebb halálesetre lehetne számítani. Az egészségesebb közlekedés a depresszió és a vastagbélrák előfordulását is visszaszorítaná.

Delhiben a koszorúérbetegség gyakorisága 11-25 százalékkal lenne kevesebb, 2940-7140-nel kevesebb halálesetet eredményezve; az agyi keringési betegségek 11-25 százalékkal ritkulnának 1270-3650-nel csökkentve az éves halálozást. A cukorbetegség előfordulásának 6-17 százalékos csökkenése 150-460-nal kevesebb halálesetet eredményezne évente. Visszaszorulna továbbá a gyermekkori heveny légúti fertőzések, a tüdőrák, valamint a depresszió előfordulása is.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához