A túl sok jód sem tesz jót - golyvát is okozhat

A túl sok jód sem tesz jót - golyvát is okozhat

Mint minden más, a jód esetében is mértéket kell tartani.

Mi az igazság a szójáról?

Mi az igazság a szójáról?

Gyakran egészségesnek mondják, máskor pedig a legkárosabb méregnek, így nem meglepő, hogy az egyik legellentmondásosabb téma az endokrin betegek között is. Ehetünk egyáltalán szóját?  Kiknek ártalmas? – Pró és kontra érvek a szója fogyasztásának témájában.

Pajzsmirigy túlműködés tünetei, kezelése

Pajzsmirigy túlműködés tünetei, kezelése

A pajzsmirigy túlműködése, azaz a hyperthyreosis, a mirigy által termelt hormonok emelkedett szintjével, illetve ezzel párhuzamosan az agyalapi mirigy által termelt szabályozó hormon, a TSH alacsony szintjével igazolható.

placeholder

Basedow-kór (golyva)

A Basedow-kór gyakori autoimmun betegség, melynek célszerve a pajzsmirigy. A szervezet autoantitestjeinek támadása miatt gyulladás jön létre, ezért a pajzsmirigy a normális 2-3-szorosára növekszik (golyva). A gyulladás hatására feleslegben termel pajzsmirigyhormonokat (tiroxin, trijód tironin), ezek felelősek a tünetek jelentős részéért.

placeholder

Golyva

A golyva a pajzsmirigy rendellenes megnagyobbodása, melyet sokféle ok válthat ki. A pajzsmirigyet normális esetben nem lehet látni. Ez a szerv H alakú belső elválasztású mirigy és a nyak közepén, az ádámcsutka előtt helyezkedik el. Funkciója szerint pajzsmirigyhormont termel, amely részben a test anyagcseréjének sebességét, részben a növekedést és a fejlődést szabályozza.