Kisállatok egészsége
Betegség
Szakértő cikkek a kisállatok, kutyák, macskák betegségeiről és azok gyógyításáról.
Tovább a cikkekreEtetés
Ismerje meg, hogyan és milyen tápanyagokkal etetheti kisállatait, házi kedvenceit helyesen!
Tovább a cikkekreGondozás
Hasznos tanácsok háziállatok gondozásáról, amik segítenek boldogabbá, biztonságossá tenni életüket.
Tovább a cikkekreJáték
Cikkek, tanácsok fejlesztő és szórakoztató játékokról, módszerekről kisállatoknak és gazdiknak.
Tovább a cikkekreNevelés
Itt minden hasznos tanácsot megtalál a kisállatok neveléséről, kiképzéséről a kölyök kortól kezdve.
Tovább a cikkekreKisállatok egészsége: mire figyeljünk, ha hosszú, boldog élettel szeretnénk megajándékozni kiskedvencünket?
Amikor egy kisállat az életünk, családunk részévé válik, valójában nemcsak egy aranyos társ érkezik hozzánk, hanem egy érző, ránk utalt élőlény, amelynek szüksége van a gondoskodásunkra, figyelmünkre és szeretetünkre a mindennapokban. A kisállataink egészségéről gondoskodni tehát nem valami „extrák közé” sorolható dolog – ez az alap, amire a közös életünk épül.
Ahhoz, hogy kedvencünk hosszú és boldog életet élhessen, már a kezdetektől érdemes tudatosan odafigyelni néhány kulcsfontosságú tényezőre. Ezek közé tartozik a helyes táplálás, a rendszeres állatorvosi kontroll, a napi mozgás, az érzelmi jólét és bizonyos megelőző egészségügyi lépéseket is meg kell tennünk a kiskedvencünk érdekében.
Táplálás: több mint etetés
Sokan gondolják úgy, hogy „adunk neki tápot, az elég is lesz”. De nem mindegy, mit adunk. Egy kölyökkutyának például egészen más igényei vannak, mint egy idősödő cicának, és ugyanez igaz a táplálék minőségére is. A bolti maradék, a jutalomfalatkák túltolása vagy a kiegyensúlyozatlan házi koszt idővel komoly problémákhoz vezethet, legyen szó elhízásról, cukorbetegségről vagy emésztőrendszeri zavarokról. Az igazán jó minőségű, fajspecifikus és életkornak megfelelő táp a legjobb befektetés az egészségbe.
Állatorvoshoz nem csak akkor kell menni, ha baj van
A kisállatok nem tudják elmondani, ha fáj valamijük, ezért a rendszeres szűrővizsgálatok életmentő szerepet tölthetnek be. Évente legalább egyszer érdemes meglátogatni az állatorvost, még akkor is, ha kedvencünk egészségesnek tűnik. Az ilyen kontrollok alkalmával sor kerülhet védőoltásokra, féregtelenítésre, külső élősködők elleni védelemre, és megbeszélhetjük a táplálással, viselkedéssel vagy éppen mozgással kapcsolatos kérdéseinket is.
Mozgás és játék: nemcsak a test, a lélek is hálás lesz érte
Ahogy nekünk, embereknek is szükségünk van napi aktivitásra, úgy a kisállatoknak is elengedhetetlen. Egy kutya esetében ez természetesen séta, labdázás vagy közös játék formájában történik, míg egy macskánál inkább a vadászreflexeket aktiváló játékokkal vagy bújócskákkal tarthatjuk karban az állapotát. A mozgás nemcsak fizikailag tartja formában őket, hanem megelőzi az unalmat, ami gyakran vezet viselkedési problémákhoz.
Az ivartalanítás dilemmája
Sokan még mindig bizonytalanok, hogy szükséges-e ivartalanítani a kisállatukat. Az állatorovosi rendelőkben még mindig ez az egyik leggyakoribb kérdés. A válasz: igen, ha nem tervez tenyésztést. Az ivartalanítás nemcsak a nem kívánt szaporulat megelőzésében játszik szerepet, de bizonyos súlyos betegségek – például emlődaganatok vagy gennyes méhgyulladás – kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenti. Ráadásul a hormonális viselkedési zavarok is ritkábbak ivartalanított állatoknál.
Apró jelek, amik komoly betegséget jelezhetnek
Sok gazdi csak akkor fordul állatorvoshoz, amikor már egyértelmű, hogy baj van. Pedig az első jelek gyakran egészen aprók. Egy kis fáradtság, egy kihagyott étkezés, egy szokatlan testtartás vagy visszahúzódó viselkedés már intő jel lehet. Ha azt érzi, hogy „valami nem stimmel”, inkább nézze meg egy szakember – jobb egy felesleges vizsgálat, mint egy elhanyagolt betegség.
A lelki egészség is számít
Keveset beszélünk róla, pedig a kisállatok pszichéje is legalább olyan érzékeny, mint a szervezetük. Egy kutya, akit napközben egyedül hagynak a lakásban, vagy egy cica, akivel senki nem játszik, hosszú távon szenvedést él át. A magány, a stressz vagy az ingerszegény környezet akár depresszióhoz, romló immunrendszerhez és testi tünetekhez is vezethet. A napi simogatás, közös időtöltés és figyelem többet érhet, mint a legdrágább jutalomfalat.
Gyakori kérdések a kisállatok egészsége kapcsán
Mi a leggyakoribb hiba, amit a gazdik elkövetnek?
Sokszor az a hiba, hogy a gazdi a saját érzéseiből indul ki, és nem veszi figyelembe, hogy az állat másképp működik. Például túleteti, mert a saját értékrendje, szeretetnyelve szerint ily módon fejezi ki az érzéseit a kedvence felé, vagy épp nem viszi időben orvoshoz, abban bízva, hogy majd „úgyis elmúlik magától” az állat tünete. Ez utóbbi hozzáállás azért veszélyes, mert az állatoknál gyorsabban alakulhat ki egy súlyos állapot, s ha nem figyelünk rájuk időben, az az állat életébe kerülhet.
Mennyibe kerül évente egy kisállat egészségügyi ellátása?
Ez sok mindentől függ, de általánosságban elmondható, hogy az alapellátás – mint oltások, féregtelenítés, kontrollvizsgálatok – évente 20-40 ezer forint körül mozog. Ha bármilyen betegség vagy műtét felmerül, ez az összeg természetesen sokkal magasabb lehet, ezért érdemes előre kalkulálni vele.
Szükséges-e kisállat-biztosítás?
Egyre több gazdi választ kisállat-biztosítást, és nem véletlenül. Ha komolyabb betegség vagy baleset történik, az ellátás költségei akár több százezer forintra is rúghatnak. Egy jól megválasztott biztosítás viszont sok terhet levehet a vállunkról. Érdemes tájékozódni a lehetőségekről.
Honnan tudhatom, hogy a táp megfelelő a kisállatomnak?
A legjobb visszajelzés az állat külseje és közérzete: ha fényes a szőre, jó az emésztése, energikus és örömmel eszik, akkor valószínűleg jó a táp. Ugyanakkor érdemes állatorvossal is konzultálni, különösen, ha valamilyen ételallergia vagy krónikus betegség is fennáll.
Mikor van ideje ivartalanítani a kedvencet?
A legideálisabb időszak fajtától és nemtől függ, de általában 6–12 hónapos kor között ajánlott. Fontos, hogy lehetőleg még az első tüzelés vagy ivarzás előtt történjen meg a beavatkozás, mert így a leghatékonyabb a megelőző hatás a daganatos betegségekkel szemben.