Ezeket látta már?

Mi a különbség a cetirizin és a levocetirizin között?

csontritkulás elleni gyógyszer hatása

Mind a cetirizin, mind a levocetirizin az allergiás betegségek (allergiás nátha és csalánkiütés) tüneteinek (tüsszentés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és bőrtünetek) kezelésére alkalmazható.

A cetirizin és a levocetirizin is az úgynevezett antihisztamin hatóanyagok közé tartozik, és mindkét hatóanyag a hisztamin-receptor közvetítette tüneteket mérsékli, ilyen módon enyhítve az allergiás panaszokat.

A cetirizin és a levocetirizin közti különbség megértéséhez tudni kell, hogy vannak olyan hatóanyagok, amelyek molekulái kétfélék lehetnek, szakszerűen kifejezve kétféle enantiomer formájában léteznek.

A kétféle enantiomer úgy képzelhető el, mint a jobb és a bal kézre illő kesztyű. Előállhat az a helyzet, hogy a kedvező terápiás hatás csak az egyik enantiomerhez köthető, míg a mellékhatások kialakulásában a másik enantiomer is szerepet kap.

Szemléletesen: a bal kesztyű felel a hatásért, de mindkét kesztyű okozhat mellékhatásokat

Jogos a kérdés: miért kell alkalmazni a jobb oldali kesztyűt is gyógyszerként, ha az csak mellékhatásokat okoz? A gyógyszerkutatás és -fejlesztés mára már kínál olyan korszerű hatóanyagokat, amelyek csak az egyik enantiomert tartalmazzák, vagyis – a példánál maradva – azt a kesztyűt, amelyik a terápiás hatásért felel. A hatásos enantiomer alkalmazása a terápiás hatás megőrzése mellett a mellékhatások és a szervezet gyógyszermolekulákkal való terhelésének a csökkentését kínálja.

Visszatérve a cetirizin és levocetirizin példájára

a cetirizin az a hatóanyag, amelyben mindkét enantiomer jelen van, vagyis a bal és a jobb kézre illő kesztyű is, míg a levocetirizinben csak a terápiás hatásért felelős kesztyű szerepel. Ezzel magyarázható az, hogy levocetirizinből 5 milligrammot alkalmazva ugyanolyan terápiás hatást érhetünk el, mintha cetirizinből 10 milligrammot alkalmaznánk.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a különbség a 400 IU D3-vitamin és a 400 NE D3-vitamin között?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszer

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához