Ezeket látta már?

Alkoholproblémák, májbetegség

Kérdés: A bátyám ... éves. Aggódik, mert jópár hete tompa fájdalmat érez a jobb oldalán a máj magasságában, többnyire éjszaka, de néha nappal is.

Korábban huzamosabb ideig és nagy mértékben fogyasztott alkoholt, de mindig tartott hosszabb-rövidebb szünetet, jelenleg január vége óta absztinens. Korábbi "leállásai" után is voltak hasonló fájdalmai, melyek pár hét után elmúltak, de most aggódik, mert a fájdalmak nem szűnnek meg (nem állandó, folyamatos fájás, hanem naponta, kétnaponta pár percig tartó). ... éve gyomorfekélye volt, melyet a véres széklete miatt fedeztek fel, de az nyomtalanul felszívódott. Étvágya jó, ez a megnőtt súlyán is látszik, de sokszor este 1/2 10 körül vacsorázik, néha kolbászt vagy szalonnát is. Orvoshoz nem akar menni, mert gyógyíthatatlan májproblémára gyanakszik. Kedélye, hangulata jó lenne, ha nem aggódna. Mi lehet a problémája? Valóban olyan nagy a baj?

Válasz:

A részletes beszámoló alapján néhány szempontot, gondolatot szeretnék felvillantani Önnek az alkoholos májbetegséget illetően.

A betegség kialakulásában szerepet játszó fő tényezők: a genetika, az anyagcsere, a beteg tápláltsági foka, és legfőképpen az elfogyasztott alkohol mennyisége. Nem minden nagyivó lesz okvetlen májkárosodott, de észlelhető, hogy a májbetegség, valamint az alkoholfogyasztás mértéke és időtartama arányban áll egymással.

Az alkoholos májgyulladás (hepatitisz) kialakulásához napi 80 g-os (40%-os töménységűre vetített) alkohol évtizedes fogyasztása elég, a májzsugorhoz a napi 160 g körüli érték.

A máj nem képes az alkoholt raktározni - ezért le kell bontania. A bontással kapcsolatos anyagcsere-folyamatok eltolódása közben alakul ki a zsíros jellegű májelfajulás.

A zsírmáj még önmagában nem okoz panaszt. 40 éves kor felett azonban már szaporodnak a problémák, a laboreltérések, tünetek, panaszok.

A tipikus alkoholos májgyulladás fájdalommal, lázzal, sárgasággal jár, májmegnagyobbodással stb.

A későbbi stádiumban a májzsugor már számos egyébnek is talaja lehet, máj-vese szindróma, májtumor egyebek.

Ha a beteg absztinenciát tart, az jó jel. Általában is a kezelés legfontosabb lépése az alkoholfogyasztás maradéktalan abbahagyása. A májbetegség még reverzibilis - visszafordítható lehet - ha nincsen a májban kötőszövetes elfajulás.

Természetesen a pszichoterápiától kezdődően vannak lehetőségek, de a legfontosabb, ismétlem még egyszer az alkohol teljeskörű elhagyása!

Javaslat: a diétás szempontokat is figyelembe véve (az erőteljes zsírfogyasztás) fokozott a kockázat. Célszerű lenne különösebb várakozás nélkül kórházi hepatológiai osztályt felkeresni, ha kell, menjenek együtt.

Ott tudják pontosan megállapítani mennyire nagy a baj, a leírtak alapján azt gondolom, hogy jobb lenne elébe menni, és nem tovább várni.

Jobbulást kívánok!

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához