Ezeket látta már?

Gégedaganat?

2011.05.09. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: T. Dr Úr.CT leletem: nyelvgyök magasságában elülső garatíven bal o. túlsúllyal 4-9mm vastaghalmozó terület, a középvonalat meghaladja. A terime a nyelvcsont magasságában oldalfalakra is terjed, bal oldalon eléri a hátsó falat. Állhangszalagok magasságában hátsó falon10X18mm-es halmozó terület, ami az elülső vertebrális teret , hangszalagokat nem infiltrálja, hangrés nyitott. Nyak mind két oldalán 17X17mm 24X16mm haránt átmérőjű pathologiás szélű halmozást mutató nyirokcs. mely láncolatszerűen felfelé a submandibuláris régióig követhető.Nagy nyálmirigyek épek, pajzsmirigylebenyek nem nagyobbak, szerkezetük homogen. Szeretném tudni, hogy csak a teljes gége eltávolítás vezethet gyógyuláshoz, vagy esetleg lehetne részleges. 2 éve vérmérgezésem volt, azóta érzem a csomót a torkomba, köhögési rohamaim vannak, orvostól orvosig jártam mire idén áprilisba egy orvos normálisan megvizsgált, és megállapította. gégerák. Szeretném a véleményét sürgősen, hogy menthető-e a gégém, vagy csak a radikális gége kiírtás. üdv.

Válasz:

Mivel nem vagyok onkológus, néhány gondolatot, szempontot írnék csak a gégerákkal kapcsolatosan. Azt előrebocsátva, hogy klinikai diagnózist - különös tekintettel a daganatos betegségekre - csak és kizárólag a témában jártas szakorvos mondhat ki a kórelőzmény, képalkotó és egyéb vizsgálatok alapján.

A gége és a fej-nyaki terület leggyakoribb rosszindulatú daganata az ún. elszarusodó laphámrák.

A dohányzással és alkoholfogyasztásal (is) kapcsolatban áll ennek kialakulása. Általában a hangszalagból, vagy a hangrésből indul ki. A néhány hétnél tartósabb rekedtség erre komoly gyanújel lehet. A gégét gégetükrözéssel lehet megbízhatóan vizsgálni + szövetmintát kell venni az érintett területről. Egyes gégedaganatok nyelési nehézséggel, fájdalommal is járnak.

A kezelés, korai felismerés esetében sugárterápiával, vagy sebészi beavatkozással történik, korai esetben jó túlélési arányokkal (85-90%, 5 éves túlélés).

Korai esetben inkább a sugárkezelés követendő, kiterjedtebb elváltozás esetén a műtét. Ha a hangszalagokat nem éri el a tumor - részleges, ha már elért, akkor teljes ún. laryngectomia szükséges, azaz a gége eltávolítása.

Ezek csak szempontok természetesen. Minden daganatos betegség esetén az onkológiai team kell döntsön: a klinikai onkológus (belgyógyász), a sebész, a sugárterapeuta, és a képalkotó vizsgálatok szakembere, a radiológus. Közös véleményük alapján indul el valamelyik kezelési protokoll, a daganat stádiumától, kiterjedésétől, az esetleges áttétektől függően.

Az Ön helyében így haladéktalanul felkeresném Budapesten az Országos Onkológiai Intézetet, vidéken a klinikák, vagy kórházak klinikai onkológiai, és/vagy fej-nyak sebészeti osztályát.

Jobbulást kívánok!

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához