Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Csak a napsugárzás okozhat hiperpigmentációt? Így tüntethetjük el a barna foltokat

Mit tehetünk a pigmentfoltok, a hiperpigmentáció ellen?

A hiperpigmentáció, vagyis amikor barna foltok jelennek meg a bőrön, általában akkor jelentkezik, ha az érintett bőrfelületet nagyobb mennyiségben éri a napsugárzás. Azonban a pigmentfoltok megjelenését egyéb tényezők is kiválthatják, ráadásul több típusa is ismert.

Nyáron, amikor előszeretettel sütkérezünk a napon, a bőrünk –a megfelelő óvintézkedések mellett – szépen, egyenletesen lebarnul. Ugyanakkor előfordulhat, hogy csak foltokban jelenik meg a barnás árnyalat, amely esztétikailag nem éppen a kívánt eredményt hozza el. Mit tehetünk a pigmentfoltok ellen? Milyen típusai ismertek a hiperpigmentációnak? Most ezt a kérdést jártuk körbe.

A pigmentfoltok kialakulása és súlyosbító tényezők

Amikor a bőr intenzív napsugárzásnak van kitéve, az UV-sugarak áthaladnak az epidermiszen, és stimulálják a bőr pigmentációs sejtjeit (melanocitákat). A melanociták az UV-sugárzás hatására nagy mennyiségű melanint állítanak elő, ami a bőr színét meghatározó festékanyag. Pigmentfoltok akkor jelennek meg, amikor a melanin túltermelődik, és nem egyenletesen oszlik el a bőr felületén, és bizonyos területeken felhalmozódva a bőr elszíneződését okozza. A napsugárzás mellett több külső és belső tényező is befolyásolhatja a pigmentfoltok megjelenését. Ilyen például az életkor, a terhesség és egyéb hormonális zavarok, a környezetszennyezés, a genetikai hajlam, de a bőrsérülések (esztétikai eljárások, bőrirritáció, seb, égés, pattanás) következtében kialakuló hegek is súlyosbító tényezők lehetnek.

A hiperpigmentáció 3 formája

Bár a pigmentfoltokat elsősorban az idősebb korosztállyal kapcsoljuk össze a májfoltok miatt, a hiperpigmentáció kortól függetlenül, férfiaknál és nőknél egyaránt megjelenhet. A hiperpigmentációnak három típusa ismert, mivel a különböző bőrfelületek különféle formában reagálnak a nagy mennyiségű UV-sugárzásra. A melazma elsősorban a kismamákat érinti (terhességi maszkként is emlegetik), a várandósság alatt és után szokott megjelenni. Jellegzetessége, hogy a nagy, sötét, szabálytalan élű foltok szimmetrikusan jelennek meg az arcon, főként azokon a területeken (arccsont, homlok, orrnyereg, felső ajkak), amelyek a legtöbbet vannak kitéve napsugárzásnak. A lentigo – amelyre napfoltként, öregségi foltként, pigmentfoltként is szoktak hivatkozni – a test különböző, napfénynek kitett részein megjelenő hiperpigmentáció, így leginkább a karokon, a kezeken, a vállakon és az arcon jelentkezhet. Számuk és méretük az életkor előrehaladtával változik. A PIH (gyulladás következtében kialakult hiperpigmentáció) típusú pigmentfoltokat pedig onnan ismerhetjük fel, hogy heges és szabálytalan körvonalú foltokként jelentkeznek, leginkább bőrirritációk, esztétikai eljárások, bőrsérülések (seb, égés, pattanások) utáni hegek következtében.

Mit ajánlhat a bőrgyógyász a hiperpigmentáció kezelésére?

Az esetleges elszíneződések csökkentése érdekében a bőrgyógyász különböző kezeléseket javasolhat a lokális gyógyszeres kezelésektől kezdve a hámlasztó eljárásokon át, egészen a lézeres beavatkozásokig és a fényterápiáig. Ugyanakkor ezen bőrgyógyászati eljárásokat követő kezelésmentes időszakokban ajánlott összeállítani egy dermokozmetikai napi bőrápolási rutint is a hosszú távú hatékonyság érdekében.

Mit tehetünk otthon a pigmentfoltok ellen?

A Biodermának köszönhetően kiegészíthetjük a kezelést otthon a Pigmentbio termékcsaláddal, amely átfogó megoldást nyújt a pigmentfoltos, érzékeny, hiperpigmentált bőr kezelésére az arcon és a teljes testen egyaránt. A termékcsalád célja, hogy támogassa a bőrgyógyászati depigmentáló kezelések hatékonyságát, és magakadályozza a pigmentfoltok újbóli megjelenését.

A Pigmentbio termékei végigvezetnek a bőr világosításának valamennyi szakaszán, a tisztítástól egészen az ápolásig. A termékcsalád önmagában, monoterápiában is alkalmazható, fő hatóanyagai korlátozzák a melanintermelés folyamatát, miközben minimálisra csökkentik a kiújulás kockázatát. A Pigmentbio termékcsalád széles termékválasztékot kínál minden bőrtípusra, még a legérzékenyebb bőrűeknek is.

Az arctisztításhoz használjuk a Pigmentbio Habzó krémlemosót, amely korrigálja az arcbőr egyenletességeit, csökkenti a melanintermelést, hidratáló összetevői pedig puhítják a bőrt. A lemosó hámlasztó mikrogyöngyökben gazdag és fokozza az arcbőr ragyogását, így egységes, ragyogóbb bőrtónust kapunk. Mindössze annyit kell tennünk, hogy a nedves bőrre felvisszük, felhabosítjuk a lemosót, majd leöblítjük. Arcmaszkként is használható hetente egy-két alkalommal, ezesetben vastagabb rétegben vigyük fel, hagyjuk hatni 5 percig, majd alaposan mossuk le.

A nappali hidratáláshoz az Pigmentbio Nappali krém SPF 50+ ajánlott, amely védelmet nyújt az UVA és UVB sugarak ellen, csökkenti a melanintermelést, tartós hidratációt biztosít, támogatja a depigmentáló hatást, valamint fokozza a bőr ragyogását. Alapos tisztítás után vigyük fel arcunkra és nyakunkra, ha hosszabb időt töltünk a szabadban, akkor kétóránként megismételhetjük a felvitelt. Kiváló sminkalapként is működik.

Éjszakai ápoláshoz a Pigmentbio Éjszakai regeneráló krém javasolt, építsük be a tisztítás után a második lépésbe, mivel szabályozza a kollagéntermelést, ezáltal feszesebb arcbőrt eredményez, csökkenti a pigmentfoltokat és serkenti a sejtek megújulását. Az éjszakai kezelés kiegészítéseképpen jó választás lehet a C-Koncentrátum, amely C-vitamin tartalmának köszönhetően csökkenti és halványítja a pigmentfoltokat. Alkalmazzuk az Éjszakai regeneráló krém felvitele előtt: arctisztítást követően 5 cseppet vigyünk fel az arcunkra és a nyakunkra minden este, egy hónapon keresztül.

A testünk érzékeny, dörzsölésnek kitett részeire bevethetjük a Pigmentbio Krém érzékeny területekre terméket, így például a térd, a könyök, a hónalj és az intim zóna területeire. Bőrnyugtató hatása révén segít csökkenteni a gyulladásokat és megelőzni a bőrpír kialakulását. Hidratál, gyorsan felszívódik, így akár naponta kétszer is felvihetjük a megtisztított, érzékenyebb területekre. Érdemes közvetlenül szőrtelenítés után használni, ezáltal megelőzhetjük a bőr kipirosodását és színelváltozását.

A Pigmentbio termékcsaládban megtalálható, bőrgyógyászok által kifejlesztett LumiReveal™ Technológia a melanintermelés csökkentésével korlátozza a pigmentfoltok megjelenését, tartósan egységesíti és ragyogóvá teszi az arcszínt. A C-, az E- és a PP-vitamin együttes kombinációja javítja a pigmentfoltok elleni hatást, és erősíti a bőr barrier funkcióját.

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához