Ezeket látta már?

Mellrák - már nem kell, hogy egyet jelentsen a halálos ítélettel

Betegségek
2024. május 25. 06:04
mellrák, halálos, daganat, rák, mammográfia

Ezért fontos a rendszeres emlőrákszűrés és a megfelelő kezelés.

Magyarországon a rosszindulatú emlődaganatos betegségek még mindig elég gyakoriak a nők körében: évente körülbelül 7-8000 új esetet regisztrálnak és mintegy 2000 hölgy veszti életét ennek következtében. A mellrák előfordulásának esélye a 45-65 év közötti nők körében a legmagasabb.

A mellrák szűrése kiemelt fontosságú

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint érdemben akkor csökkenthető a mellrák miatti halálozások száma, ha az érintett korosztály legalább 70%-a részt vesz a szűrésen, Magyarországon ez a szám 40 százalék körül alakul. Ezzel kapcsolatban Dr. Farczádi Enikő, az Affidea Magyarország onkológusa elmondta:

„Az évenkénti 2000 haláleset még mindig elszomorító, ezért is lenne fontos a szűrés, azaz, hogy minél korábbi stádiumban ismerjék fel a rosszindulatú elváltozásokat. A minimális kiterjedésű, még áttétet nem adó daganatok ugyanis több mint 90%-ban gyógyíthatók. Az általános emlőrákszűrést 2002-ben vezették be Magyarországon a 45 -65 év közötti hölgyek körében, és 10 év alatt a statisztikák a halálozások 20 százalékos csökkenését mutatják. Természetesen ez nem csak a szűrésnek, hanem az egyre hatékonyabb terápiás eljárások bevezetésének is köszönhető.”

Célzott terápiák

Ma már egyre modernebb terápiás lehetőségek állnak rendelkezésünkre a műtét, a sugárterápia és a klasszikus kemoterápia mellett. A kezelések kiválasztása attól függ, hogy az adott páciensnek milyen típusú emlődaganata van: megkülönböztetnek hormonreceptor-pozitív daganatokat, HER2 (egyfajta fehérje) pozitív tumorokat, és vannak olyan daganatok, amelyek felszínén egyik receptort sincs jelen. Dr. Farczádi Enikő elmagyarázta:

„Ezek a receptorok azért fontosak, mivel ezekre már léteznek célzott terápiák. Ilyen például a hormonterápia, amely nagyon hatékony, ráadásul a betegek körülbelül kétharmada, vagy több mint kétharmada ilyen hormonreceptor-pozitív daganattal rendelkezik, így ők jó eséllyel gyógyíthatók.” A biológiai jellegű terápia a HER2 pozitív daganatoknál került bevezetésre a 2000-es évek elején, ennek keretében olyan antitesteket fejlesztettek ki, amelyek erre a HER2 pozitív receptorra kapcsolódnak, és ezáltal a daganatsejtek osztódását meggátolják. Érdemes még megemlíteni az immunterápiát is, amely főleg a szervezet saját védekezését kapcsolja be, és ezáltal segíti a rosszindulatú elváltozások elpusztítását.

A kezeléseket követően a mellrákos betegeket öt évig követik negyedéves vizsgálatokkal, amellyel ellenőrzik, hogy a daganat nem újult-e ki. Ezután az ellenőrzés már csak évente szükséges, tíz évet követően pedig gyógyultnak tekinthetők, ugyanakkor nekik is ajánlott később a további rendszeres emlőrákszűrés. Az Affidea Magyarország is csatlakozott a rózsaszín október kezdeményezéshez és az „Élet receptje” című kampányban az önvizsgálat és a szűrés fontosságára hívta fel a figyelmet. Az emlőrák nem megelőzhető, de korai stádiumban jó eséllyel gyógyítható, így nagyon fontos, hogy a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően, 40 év felett minél több nő vegyen részt mammográfiás szűrésen.

Szűrés 40 év alatt?

Érdemes tudni, hogy ha valaki 40 éves kor alatti, ám nagyobb rizikóval rendelkezik a mellrák kialakulása kapcsán, úgy a sűrű mirigyállomány miatt az emlők ultrahang vizsgálattal ellenőrizendők. Ez alkalmas daganat, ciszta, tályog és gyulladások kimutatására, eldönthető, hogy egy adott elváltozás folyadéktartalmú, avagy tömöttebb szerkezetű, milyenek a kontúrjai, milyen méretű. Ezek ismeretében pedig nagy valószínűséggel megítélhető, hogy rossz- vagy jóindulatú elváltozásról van-e szó. Bizonyos esetekben az ultrahangot MRI vizsgálattal egészítik ki.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mellrák: ha ilyen elváltozást talál a mellében, menjen orvoshoz!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Affidea
# mellrák # emlőrák # daganat # mammográfia # mellrák szűrés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés