Ezeket látta már?

Salmonellával - a rák ellen?

A Science folyóirat tette közzé glasgowi és massachussettsi egyetem kutatóinak közlését, hogyan használják a Salmonella baktériumfajok a szervezetben a fertőzött sejtek termelte kaszpáz-3 enzimet, és ez adott ötletet számukra: a mechanizmus alkalmazható lenne daganatos betegségek gátlására.

Normális körülmények között a kaszpáz-3 enzim a szervezetben fotos szerepet tölt be a károsodott vagy rendellenesen működő sejtek eltávolításában az ún. programozott sejthalál nevű funkció révén. Ez a mechanizmus ráksejtek, daganatsejtek esetén károsodik - tehát nem működik rendesen a programozott sejthalál.

Salmonellával - a rák ellen?

A kutatók, Dr. Dónal Wall (Glasgowi Egyetem), Dr. Srikanth Chittur és Dr. Beth McCormick (Massachusettsi Orvosegyetem) kimutatták, hogy a SipA nevű Salmonella-baktériumfehérje felelős a megtámadott sejtekben kialakuló kaszpáz-3 aktiválódásért.

Dr. Wall szerint: - E kutatás újszerű vonása, hogy kimutatjuk, a sejteket megtámadó baktérium toxinját hogyan használja fel kisebb toxin-egységekben.

- A baktériumok által kibocsátott nagyobb molekulájú toxinok a kaszpáz-3 enzim segítségével bomlanak kisebb toxin egységekre. Ezután jutnak be a kisebb sejtalkotókba, és ott fejtik ki toxikus hatásukat.

- Ez igen hatékony folyamat, a bekerült egyetlen baktérium-toxin és ez a sejtben tehát kisebb egységekre oszlik. (A folyamat biokémiai részleteit megtalálja a Science cikkében a kedves Olvasó, a szerk.)

Dr Wall hozzátette: - Bár ez a folyamat elsősorban kórokozók sejtkárosító hatásának feltárása szempontjából fontos, de rávilágít arra is, hogy daganatok esetén így aktiválható lehet a programozott sejthalál, amely daganatos betegségek (már) korai stádiumában is károsodott.

Módosított és legyengített Salmonella baktériumokkal már folytatnak laboratóriumi vizsgálatokat bizonyos ráktípusok esetén, tehát a jövőben elképzelhető, hogy pont ez a mechanizmus, a kórokozó baktérium speciális alkalmazása fog közelebb vinni minket a daganatos betegségek eredményesebb kezeléséhez.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához