Ezeket látta már?

Egymillió krónikus vesebeteg él hazánkban

Betegségek
2016. június 14. 12:54
Módosítva: 2016. november 08. 20:12

Az elmúlt húsz évben jelentősen nőtt a vesebetegek száma. Hazánkban a lakosság több mint tíz százaléka érintett.

- Több mint két évtizeddel ezelőtt, amikor a Debreceni Egyetem megrendezte az első Debreceni Nephrologiai Napok konferenciát, még ismeretlen volt az idült vesebetegség fogalma. Ennek bevezetését 2004-ben a vesebetegek fokozott szív-érrendszeri megbetegedése és halálozása indokolta. A nemzetközi ajánlások nyomán hazánkban Debrecenből kiindulva terjedt el, hogy a vesefunkció-vizsgálat kérésekor a laboratóriumok automatikusan kiszámolják és megadják az úgynevezett GFR-értéket, vagyis hogy hány milliliter vért tisztít meg a vese egy perc alatt – idézi fel Mátyus János, a Debreceni Egyetem Nephrológiai Tanszékének egyetemi docense az egyetem honlapján.

Ma hazánkban közel egymillió a krónikus vesebetegek száma, és körülbelül tizenötezren vannak, akiket dialízissel tartanak életben vagy már átültetett vesével élnek. A szakember szerint a vesebetegek számának növekedéséhez egyértelműen hozzájárul az első számú kockázati tényezőt jelentő elhízás és az ennek nyomán kialakuló cukorbetegség.

- A túlzó fehérjebevitel, így a napjainkban divatos testépítéssel járó akár napi 500 grammot meghaladó fehérjefogyasztás önmagában is vesekárosító, ahogy azt néhány, dialízisre került fiatal betegünk példája is mutatta. A sok fehérje sok foszfátot is tartalmaz, melynek 40-60%-a az emésztést követően felszívódik. Az már régóta köztudott, hogy a dializáltak halálozása és a foszfátszint emelkedése között összefüggés van, ám azt csak az elmúlt 2 évben erősítették meg, hogy a túlzó foszfátbevitel az egészséges szervezetben is növeli a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát – ismerteti a nefrológus.

Mátyus János elmondta: a kívánt napi 700 milligrammal szemben egy átlag amerikai felnőtt csak élelmiszer adalékok formájában napi 1000 milligramm foszfátot fogyaszt (ami közel 100%-ban felszívódik, mert nem igényel emésztést), köszönhetően a félkész és gyors ételeknek, üdítőknek valamint a sokszor egészségesnek vélt light termékeknek. A foszfát szerepére utal az az idén megjelent vizsgálat is – közel 200 ezer amerikai orvos és nővér húsz éven át tartó követése –, mely azt igazolta: a gyorsfagyasztott sült krumpli rendszeres, heti 2-4-szeri fogyasztása 26%-kal növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, míg az egyéb módon elkészített burgonya esetében ez csak 3%-os rizikó növekedést jelentett – részletezte a szakember.

Forrás: unideb.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés