Ezeket látta már?

Ezekkel az élelmiszerekkel nagy terheket vehet le májáról

zsírmáj máj méregtelenítés emésztés szívbetegség alkoholfogyasztás étkezés

Az egészséges máj három alapfeltétele: egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, elegendő alvás.

A máj az egyik legsokoldalúbb szervünk, amely méregtelenítő funkciójának köszönhetően a szervezetbe bekerülő legtöbb káros anyaggal kapcsolatba kerül. Hosszú ideig tartó terhelés hatására regenerációs képessége kimerülhet, ezért fontos, hogy működését megfelelő táplálkozással is támogassuk.

Bár a vérképzéstől kezdve a tápanyag-raktározáson át az emésztésig sokféle folyamatban részt vesz, legismertebb és talán legfontosabb funkciója mégis a méregtelenítés.

Ha nem akarjuk, hogy toxikus anyagok kerüljenek a szervezetünkbe, akkor ne fogyasszunk olyan ételeket, amelyek nagy terhet rónak a májra. Ilyenek például a gyorséttermi és a feldolgozott ételek, amelyek csak üres kalóriát jelentenek a szervezetünk számára. Kerülje a cukrokat, a transzzsírokat és a hidrogénezett olajokat. A transzzsírok gazdag forrásai a telített zsíroknak, amelyek nemcsak a májra rónak nagy terhet, de még szívbetegségeket is okoznak.

Számos feladata miatt a máj állapota az egész szervezetre hatással van. Sokan tudják, hogy a telített zsírokban, cukrokban gazdag étrend nemcsak megterhelő, de hosszabb távon zsírmáj kialakulásához, a mértéktelen alkoholfogyasztás pedig végső soron májzsugorhoz vezethet. De vajon milyen ételekkel támogathatjuk leginkább e létfontosságú szerv működését?

Zabpehely

Érdemes zabpehellyel indítani a napot. Magas rosttartalma támogatja a májat, és segíthet leadni néhány felesleges kilót, ami hozzájárul a májbetegségek elkerüléséhez.

Brokkoli

A táplálkozástudományi szakértők azt javasolják, hogy a szivárvány minden színéből válasszunk gyümölcsöket és zöldségeket, mert így minden szükséges tápanyaghoz és rosthoz hozzájuthatunk. Egyes tanulmányok szerint például a brokkoli fogyasztása hozzájárulhat a nem alkoholos eredetű zsírmáj megelőzéséhez. Ha a párolt brokkoli már unalmas lenne, felaprítva, szeletelt mandulával, aszalt áfonyával és egy kis balzsamecettel ízesítve salátát is készíthetünk belőle.

Spenót

A levélzöldségek glutationt tartalmaznak, ez az erős antioxidáns támogathatja a máj működését. A bébispenót például remek alapja lehet egy salátavacsorának, de fokhagymával és olívaolajjal párolva is finom. Amikor megfonnyadt, szórjuk meg friss parmezánnal.

Áfonya

Magas polifenoltartalma révén segít elkerülni a nem alkoholos eredetű zsírmáj kialakulását, amely gyakran elhízással és magas koleszterinszinttel párosul. A polifenolokban gazdag élelmiszerek közé tartozik az étcsokoládé, az olajbogyó, a vörös héjú szőlő, a szilva, a fekete ribizli, az eper vagy a málna is.

Mandula, dió

A diófélék – különösen a mandula – gazdag forrásai a májvédő E-vitaminnak. A mandula a szívnek is jót tesz, ezért remek nassolnivaló, de salátákra szórva is érdemes kipróbálni.

A dióban l-arginine nevű aminosav található. Ez egy olyan anyag, ami segíti a máj ammóniától való megtisztulását. Ezenkívül a diófélék glutatoninban és ómega-3 zsírsavakban is bővelkednek, ezek hozzájárulnak a máj természetes szűrési folyamataihoz.

Fűszerek

A szurokfű, a zsálya, a bazsalikom vagy a rozmaring támogatják az emésztést, és jó forrásai a polifenoloknak. További előnyük, hogy sok receptben segítik a só mennyiségének csökkentését. A fahéj, a kurkuma, a currypor és a kömény is jó választás.

Kávé

Örömhír a kávéfogyasztóknak, hogy egyes tanulmányok szerint napi két-három csésze kávé óvhatja a májat az alkohol vagy az egészségtelen táplálkozás okozta károsodástól. Más kutatások arra jutottak, hogy a kávéivás csökkentheti a májrák kockázatát.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a kávé segít lassítani vagy megelőzni a májrákot. Megelőzi a fibrózis kialakulását, amely bizonyos szerveken (máj, tüdő, vese, hasnyálmirigy) belüli kötőszövet kóros felhalmozódását jelenti. Egyes kutatások azt is kimutatják, hogy a hepatitis C-ben - gyakori májfertőzés - szenvedő betegeknél, akik naponta egy-négy csésze kávét isznak, lelassítják a vírus terjedését.

Zöld tea

A zöld tea tele van a katechin nevű antioxidánsokkal, így kutatások szerint védelmet nyújthat a rák egyes formái, köztük a májrák ellen. A legjobb, ha magunk főzzük a teát, és frissen, melegen isszuk. A jeges tea és a készen kapható zöld tea katechintartalma sokkal alacsonyabb.

Az elhízást megfigyelő International Journal of Obesity újságban megjelenő cikk szerint a tea katechin tartalma miatt hozzájárul a lipidek lebontásához a májban és megakadályozza a zsír lerakódását a májban. Ez az egészséges és finom ital a májtisztítás mellett az alkohol káros hatásaitól is megóvja máját.

A zöld tea a májelégtelenség megelőzésére és kezelésére egyaránt ideális választás. A Cancer Causes and Controlban - rákkutatással foglalkozó lap - megjelent cikkben azt írják, azoknál akik naponta fogyasztanak zöld teát, kisebb volt a májrák kialakulásának esélye.

Fogyasszon naponta 2-3 csészével a májtisztító hatású zöld teából, amelyet ízlés szerint egy kevés mézzel ízesíthet. Nem ajánlott túlzásba esni fogyasztását, mivel a gyógyító hatás épp az ellenkezőjére válhat, és akár károsíthatja is máját és más szerveit.

Egy pohár citromos vízzel is segítheti a máj méregtelenítését.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Májrák: agresszív, de ezek a korai jelek időben figyelmeztethetnek!

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

májbetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához