Ezeket látta már?

Mitől viszkethet a végbéltájék? Ez a parazita is okozhatja, ha éjszaka érzi

mitől viszket végbél fenék éjszaka parazita féreg aranyér

Milyen betegségek állhatnak a viszketés hátterében? Szükséges-e orvoshoz fordulni?

A végbéltájéki viszketés oka a végbélnyílás környéki bőr irritációja, esetleg gyulladása. A viszketés általában rendkívül intenzív és igen kellemetlen, esetenként pedig égő érzés, fájdalom is kísérheti. Az erős viszketést csak ideiglenesen csökkentheti az érintett terület megvakarása, viszont a vakarózásnak komoly szövődményei lehetnek: az érzékeny bőr könnyen kisebesedhet, a sérüléseken keresztül pedig könnyebben a bőrbe jutnak a gyulladást okozó baktériumok. A nyirkos, meleg környezet pedig tovább ronthatja a bőr állapotát és fokozhatja a viszketést.

Milyen betegségek miatt viszkethet a végbéltájék?

A végbélnyílás körüli bőrterület irritációját okozhatja közvetlenül a széklet, egyrészt, ha a széklet lágyabb, "vizesebb" (pl. hasmenéses fertőzések idején), mert ilyenkor a bőr szinte folyamatosan nyirkos; másrészt, ha a székletben irritáló anyagok vannak. Irritálóvá válhat a széklet csípős ételek, csokoládé, kávé, tejtermékek fogyasztása után. Bizonyos bőrbetegségek is irritálhatják a végbélnyílás környékét.

Az aranyér vagy az úgynevezett fisszúrák is okozhatnak viszketést, ritkán pedig az is előfordulhat, hogy daganat áll a kellemetlen tünetek hátterében. Hosszadalmas antibiotikum-kúra után előfordulhat a végbél, illetve a végbéltájék gombás fertőzése is. Ha pedig a végbéltájéki viszketés bizonyos napszakokban, este, illetve éjszaka a legintenzívebb, az parazita-fertőzésre, férgességre is utalhat.

Mit tehetünk a viszketés ellen?

A végbéltájéki viszketés kezelésénél két fő szempontot kell figyelembe venni: egyrészt kezelni kell a kiváltó okot, vagyis az alapbetegséget, másrészt meg kell szüntetni a közvetlen kellemetlenségeket, a bőr irritációját, enyhíteni a viszketést. Az alapbetegség kezelése különösen akkor lehet fontos, ha hosszabb időn (akár több héten) keresztül tapasztaljuk a viszketést, illetve, ha a viszketésen kívül egyéb tüneteink is vannak. Ha vérzést, kiütéseket, kitapintható bőrelváltozásokat, lázat tapasztalunk a viszketés mellett, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Az egyik legfontosabb lépés az emésztés "rendbe tétele", a székletürítés normalizálása, az esetleges hasmenés kezelése. Kerülni kell azokat az ételeket, melyek irritálhatják a bőrt, vagyis a csípős fogásokról egy időre mindenképpen le kell mondani. Fogyasszunk több folyadékot és rostdús ételeket, elsősorban zöldségeket, gyümölcsöket.

Rendkívül fontos az érintett terület tisztán és szárazon tartás! A végbéltájék tisztításához ne használjunk erősen illatosított szappanokat, tusfürdőket (a legjobb, ha csak tiszta vízzel mossuk meg alaposan az alfelünket), és mellőzzük az erős, szivaccsal, fürdőkesztyűvel való dörzsölést is. A végbéltájékot nagyon alaposan, óvatosan szárítgassuk meg, dörzsölés helyett inkább csak itassuk fel a nedvességet egy puha törülközővel.

Hallott már az irritábilis bél szindrómáról? Olvasson tovább!

Székletürítés után puha, nem illatosított vécépapírral, esetleg érzékeny bőrre való nedves törlőkendővel alaposan tisztítsuk meg a végbél környékét (legyünk óvatosak, mert a nedves törlőkendő akár fokozhatja is a kellemetlen tüneteket). Ha valaki izzadásra hajlamos, érdemes gyakrabban tisztálkodnia. Viseljünk kényelmes, nem túl szoros, jól szellőző, természetes anyagból készült fehérneműt, mely felszívja vagy elvezeti a felesleges nedvességet, és ha szükséges, naponta akár többször is cseréljünk alsóneműt!

A harisnyanadrágot lehetőleg mellőzzük. Az érintett területet be is krémezhetjük, mert a krémek védelmet nyújthatnak a széklet, illetve a nedvesség irritáló hatásaival szemben, megnyugtatják a bőrt, csökkenthetik a viszketést és gyorsíthatják az esetleges apró sérülések gyógyulását.

Milyen férgek, élősködők szaporodhatnak el a belekben és milyen tünetekkel járhatnak?

1. Orsóféreg

Puffadást, hasi fájdalmat és periodikus hasmenést okozhat, de általában tünetmentesen zajlik, vagy enyhe tünetekkel (pl. fáradékonyság, hasi fájdalom, hasmenés, hányás, köhögés) jár, így gyakran észrevétlen marad. A vándorlás szakaszában – a tüdőn való keresztülhaladáskor mellkasi fájdalom, véres köpet, nehézlégzés jelentkezhet. Széklettel, szennyvízzel, mosatlan zöldséggel és gyümölccsel elkapható. Alvászavart, nyugtalanságot végbél- és orrviszketést okozhat. Súlyos következménye a gégében képződő vizenyő, mely fulladást okozhat.

2. Toxocariasis

A toxocariasis fertőzés tünetei az érintett szerv(ek)től függenek, láz szinte minden esetben észlelhető. A szemgolyóban megtelepedett lárvák akár vakságot is okozhatnak. Okozhatnak ezen kívül tüdőgyulladást, májgyulladást, agyvelőgyulladást, epilepsziát. Gondozatlan kutyákban macskákban előforduló parazita, ami széklettel ürül a szervezetből és így terjed. A toxoplasmosis okozója, mely veszélyes lehet a magzatra és az 1-3 éves gyermekekre a higiéniás szokások elsajátítása előtt.

3. Cérnagiliszta

Tünetekről akkor számol be a beteg, ha a nőstény cérnagiliszták a végbélgyűrű környékére vándorolnak, hogy a petéiket lerakják. Ez elsősorban az éjszakai órákban történik, a jelenség pedig intenzív viszketést okoz. Nők esetében ritkán hüvelygyulladás is kialakulhat, amelyet szintén intenzív viszketés kísérhet. A fertőzés a petékkel szennyezett körmök, étel, ruházat, ágynemű útján terjed, forrása a petékkel szennyezett széklet. Leginkább gyermekekben gyakori, előfordulása az 5-14 éves korosztályban a legmagasabb.

4. Galandféreg

A vékonybélben élősködő kifejlett galandférgek tüneteket legtöbbször nem okoznak. Amennyiben a borsóka izmokban alakul ki, az adott izom duzzanatát, fájdalmasságát okozhatja. Az agyban kialakuló borsóka súlyos tüneteket, leggyakrabban epilepsziás rosszulléteket vált ki. A fertőzés forrása főként a disznóhús. Az úgynevezett borsókás hús nem megfelelően megsütött, vagy nyers fogyasztása okozza a betegséget.

5. Trichinellosis és botulizmus

  • A botulizmus a legsúlyosabb ételmérgezés. Tünetei a kezdeti általános rossz közérzetet (levertség, izzadás, izomfájdalom, émelygés, hasi fájdalmak) követően idegrendszeri, bénulásos jellegűek (kettős-látás, szédülés, olvasási nehézség, pupillatágulat, szájszárazság, nyelési és hangképzési zavar, rekedtség, gégebénulás), és a mérgezés kezeletlenül sok esetben halálhoz vezet. A tünetek az élelmiszer elfogyasztása után néhány órával már jelentkezhetnek, de akár tíz nap is eltelhet tünetmentesen. A betegség a rossz higiéniájú disznó és vadhús fogyasztásával hozható össze - a botulizmust magyarul kolbászmérgezésként is emlegetik.
  • Mi okozza a trichinellózist? A ritkán előforduló betegséget a Trichinella több típusa, így többek között a T. spiralis, T. britovi, T. natíva nevű, szabad szemmel nem látható parányi fonalféreg okozza. Az emberi szervezetbe a Trichinella fertőzött hús vagy abból készült húskészítmény (kolbász, sonka stb.) elfogyasztásával kerül be. A fertőző forrás elsősorban a házi sertés és a vaddisznó, de egyéb állatok (pl. ló, nutria, strucc) Trichinellával fertőzött húsának fogyasztásánál is megfigyelték már a fertőzést. A hús emésztése során a húsban levő, tokkal borított lárvák életképessé válnak, a nyirok utakba, majd a véráramba, izomzatba jutnak és az emberben általános, illetve speciális panaszokat okoznak. A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor- bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon (leggyakrabban 7-10 napon) belül. A lárvák áttúrják magukat a bélfalon, és a véráramba jutnak, ekkor gyakran akár 39-40 C-fokos láz, izom és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, szívizom károsodás is kialakulhat. Ha a lárvák az emberi izomzatban nyugvó állapotba kerülnek, a láz megszűnik, az izompanaszok enyhülhetnek, többnyire csak izomgyengeség, fáradtságérzés marad fenn hosszú ideig. Emberről emberre a fertőzés nem terjed. A betegség súlyossága miatt időben történő felismerése és kezelése fontos.

Hogyan fertőz a férgesség?

A legjellemzőbb tünet a végbéltáji viszketés, ami főként éjszaka jelentkezik. Ezt a tünetet azért produkálja a beteg, hogy a férgek biztosítsák a felülfertőzést saját maguk számára, mivel a terjedésükhöz a peték szájon át a szervezetbe jutására van szükség, ahol a kedvező körülmények között elszaporodnak. Leggyakrabban az ánusz környékén teszik le petéiket, így a fehérneművel, az ágyneművel és a viszketés miatt vakarózás következtében a kézen ‘utazva’ terjednek el.

A fertőzést leggyakrabban állatoktól vagy más fertőzött emberektől kaphatjuk el.

A házikedvencek féreghajtása ezért erősen ajánlott! A kutyák és macskák esetében ez bevett szokás, de más kisállatok, nyulak, görények tartása esetén sem érdemes megfeledkeznünk erről az óvintézkedésről! Sajnos ezen kívül az óvintézkedésen kívül már csak a személyes higiéniánkkal tudunk a férgesség ellen védekezni. Mindig alaposan melegvízzel és szappannal mossunk kezet étkezések előtt, a körmök alatti szennyeződéseket is eltávolítva. Minden esetben kerüljük a kezek és idegen eredetű dolgok szájba vételét, ha nem vagyunk meggyőződve azok tisztaságáról. Minden elővigyázatosság ellenére a férgek akár a nem alaposan átsütött, vagy romlott húsból vagy más ételekből is a szervezetbe kerülhetnek. Kisgyermekek a legveszélyeztetettebbek a parazita által, mivel homokozókból, közösségi tevékenységeik során és az állatokkal való játék közben könnyen elkaphatják a férgességet.

Hogyan diagnosztizálható a férgesség?

Hosszabb betegség során a szervezet legyengül és a vérképből is kimutatható a férgesség. Bizonyos féreg fajták szemmel láthatóak és a székletben megjelennek. Így a széklet figyelése egy jó módszer lehet a diagnózishoz vezető úton. A székletminták vizsgálatával a szemmel nem látható férgek is kimutathatóak. A legnagyobb típusú férgeket röntgen vizsgálat is kimutatja.

Hogyan szabaduljunk meg a parazitáktól?

A legelterjedtebb és leghatékonyabb módszer a gyógyszeres kezelés. Mebendazole tartalmú gyógyszerrel a Magyarországon elkapható férgek hatékonyan kiirthatók a szervezetből.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Aranyér: oka, tünetei, otthoni és orvosi kezelése

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#aranyérbetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához