Ezeket látta már?

Védtelenül törhet ránk a világjárvány

Egyelőre nem változtat a pandémiás terven az egészségügyi kormányzat, annak ellenére, hogy a világjárványt okozó vírus a vártnál gyorsabban terjed. Az állami raktárakban lévő (titkos mennyiségű) vírus elleni szer kapcsán közben kiderült, hogy megjelentek azok a kórokozók, amelyekkel szemben hatástalan a gyógyszer.

Jóllehet, az Egészségügyi Világszervezet június 12-én a legmagasabb, hatos fokozatra emelte az influenza A(H1N1) riasztási szintjét, a hazai egészségügyi kormányzat egyelőre nem változtat a világjárványra való felkészülést célzó, úgynevezett pandémiás terven. A szaktárca annak ellenére sem tartja szükségesnek a stratégia újragondolását, hogy a WHO a napokban példátlannak minősítette a vírus terjedési sebességét. A szervezet közleménye szerint a korábbi világjárványok idején a vírus fél év alatt terjedt el úgy, mint most az új H1N1-es vírus nem egészen 6 hét alatt.

Mindeközben az egyik (a svájci Roche által gyártott) antivirális készítmény kapcsán kiderült, hogy egyes kórokozókra már nem hat, vagyis bekövetkezett az, amitől a szakemberek tartottak: megváltozott, azaz mutálódott a vírus. A legtöbb fejlett országgal ellentétben nem mindkét antivirális szerből, csupán az egyikből van itthon állami készlet. A központi depókban azonban éppen az az orvosság található, amelynek hatásossága immár megkérdőjelezhető, a másik, egyelőre abszolút megbízhatónak ítélt GlaxoSmithKline (GSK) készítmény esetleges állami megrendelését az Egészségügyi Minisztériumban nem tervezik.

A Medipress érdeklődésére a szaktárcánál leszögezték: Magyarországon az esetleges influenzajárvány szövődményeinek elhárításához szükséges antivirális szerek megfelelő mennyiségben állnak rendelkezésre. A depókban lévő gyógyszerek mennyiségét firtató kérdésünkre nem kaptunk választ. Azt sem kommentálták a minisztériumban, hogy mind európai, mind világviszonylatban példátlan, miszerint államtitokként kezelik a központi raktárkészlet mértékét. Noha a WHO ajánlása szerint a lakosságot folyamatosan tájékoztatni kell, a tárcánál úgy látják, a hazai pandémiás terv minden tekintetben megfelel mind az EU-s, mind a WHO elvárásainak.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnál (ÁNTSZ) közölték: eddig összesen három beteg esetén jelentettek antivirális szerre rezisztens influenza A(H1N1)v vírust (egy-egy betegnél Dániából, Japánból és Hong-Kongból). Az így módosult kórokozó nem terjedt tovább emberről emberre. A fenti esemény szórványosnak minősül, ugyanis a többi vizsgált vírus nem mutatta ezt az eltérést.

Emlékeztetnek arra is, hogy a WHO nem változtatott a klinikai kezelési ajánlásain és az antivirális szerek továbbra is kulcsfontosságúak az influenza pandémia elleni küzdelemben. Hangsúlyozzák azt is, hogy a szervezet változatlanul a magyar kormányzat által is megrendelt oseltamivir hatóanyagú gyógyszert javasolja az A(H1N1)v vírusfertőzés kezelésekor. A hatóság ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy megelőzésre ebben a járványban nem szabad antivirális szert szedni. Az antivirális szereket az orvos utasításának megfelelő adagolásban kell alkalmazni az előírt ideig, mert ezáltal csökkenthető az antivirális szer elleni rezisztencia kialakulásának az esélye.

A Medipress úgy tudja, hogy - az egészségügyi kormányzattal ellentétben - a nagyobb, stratégiai fontosságú vállalatok közül többen (például a Mátrai Erőmű) is a teljes körű óvintézkedés mellett döntöttek, így a GSK készítményét is megrendelték a dolgozók védelme érdekében.

A lakosság jelenleg csak abban bízhat, hogy a vírus nem változik meg addigra, mire ideér, illetve abban, hogy időben elkészül az oltóanyag. A WHO utoljára július 6-án adott ki világösszesítést. Eszerint csaknem 140 országban csaknem 100 ezer fertőzést okozott az új vírus, és majdnem 430 eset végződött halállal.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához