Ezeket látta már?

Amikor már elkerülhetetlen a foghúzás – így készüljön fel rá

Betegségek
2024. november 27. 16:54
foghúzás fogászati műtét fogeltávolítás

A foghúzás az egyik legismertebb és leggyakoribb fogászati beavatkozás, amelyre számos okból sor kerülhet.

Gyakran a fogszuvasodás olyan súlyossá válik, hogy a fog megmentésére már nincs lehetőség. Balesetek, fogtörés vagy repedések szintén indokolhatják a fog eltávolítását.

A fog körül kialakuló szöveti problémák, például fogíny- vagy fogágygyulladás is vezethetnek fogvesztéshez. Előfordulhat, hogy kívülről a fog teljesen épnek tűnik, de a gyökér környékén súlyos gyulladás alakul ki. Ilyenkor a fogorvos először gyökérkezelést próbál alkalmazni, de ha ez nem hoz eredményt, a fog eltávolítása elkerülhetetlenné válik.

Problémás bölcsességfogak

A bölcsességfogak gyakran okoznak problémát: elősegíthetik a fogak torlódását, arcfájdalmat, vagy károsíthatják a mellettük lévő fogakat. Ilyen esetekben javasolt ezek eltávolítása. Néha előfordul, hogy egy teljesen ép fogat kell kihúzni, például fogszabályozási okokból.

Fontos kiemelni, hogy a fogfájás önmagában még nem indokolja a fog eltávolítását, hiszen a fogorvos gyakran talál olyan megoldást, amellyel a fog megmenthető.

Hogyan készüljünk fel a foghúzásra?

A beavatkozás előtt mindenképpen tájékoztassa fogorvosát az esetleges betegségeiről, allergiáiról és a szedett gyógyszereiről. Különösen fontos ez olyan szájsebészeti beavatkozások előtt, amikor a páciens véralvadásgátló, csontritkulás elleni gyógyszert, szívgyógyszert szed, vagy szív- és érrendszeri problémái vannak.

A foghúzás napján a szokásos gyógyszerek bevehetők, hacsak a fogorvos másképp nem rendelkezik. Az alkoholfogyasztást 24 órával a beavatkozás előtt, a dohányzást pedig közvetlenül előtte kerülni kell. Ugyanakkor érdemes könnyű, tápláló ételeket fogyasztani, hogy a vércukorszint megfelelő legyen, és elkerülhető legyen a műtét alatti rosszullét. Az étkezés azért is fontos, mert a beavatkozás után néhány óráig nem tanácsos enni.

A fog szerkezete

A fog szerkezete

Forrás: shutterstock.com


A foghúzás folyamata

A foghúzás általában gyors és fájdalommentes, mivel helyi érzéstelenítés mellett zajlik. Bár a páciens nyomó-húzó érzést tapasztalhat, fájdalmat nem szabad éreznie. Ha mégis fájdalmat érezne, azt azonnal jelezze a fogorvosnak.

Az érzéstelenítés után a fogat egy speciális fogóval eltávolítják, majd a helyét megtisztítják. Ha szükséges, a sebet összevarrják, a varratszedésre pedig körülbelül egy hét múlva kerülhet sor.

A bonyolultabb esetek – például bölcsességfog eltávolítása vagy csontban maradt foggyökerek – szájsebészeti beavatkozást igényelnek, amelyet szükség esetén altatásban is végezhetnek.

Teendők a fogeltávolítás után

A foghúzást követően a seb gyógyulását meg kell óvni. A szívogatás, köpködés és intenzív öblögetés kerülendő, mert ezek hátráltathatják a gyógyulást. A sebet és a varratokat alaposan, de óvatosan kell tisztítani. Az arcduzzanat enyhítésére vagy megelőzésére jégzselé alkalmazása javasolt.

A gyógyulás első szakaszában, azaz az első néhány napban érdemes elkerülni a tejtermékeket, a morzsálódó vagy magvas ételeket, illetve az alkoholt és a dohányzást. Egy hétig a forró, fűszeres ételek fogyasztása, valamint a nehéz fizikai munka, a szolárium és a szauna szintén nem ajánlott.

Figyelmeztető jelek a seb gyógyulása alatt

Amennyiben a foghúzást követően a következő tünetek jelentkeznek, azonnal forduljon kezelőorvosához:

  • légzési vagy nyelési nehézség,
  • tartós vérzés vagy gennyszivárgás,
  • erős fájdalom, amit fájdalomcsillapító sem enyhít,
  • láz,
  • duzzanat, amely 2-3 nap után súlyosbodik,
  • rossz szájíz, amely nem múlik el sós vizes öblítéstől,
  • tartós zsibbadás vagy érzésvesztés.

Fogmegtartó kezelések: mindig érdemes megpróbálni

A fogeltávolítás gyakran csak végső megoldás, és a fogorvos mindent megtesz azért, hogy a fogat megmentse. Az, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, az érintett fog állapotától függ, és minden esetben a kezelőorvos szakmai döntésén alapul.

Ne lepődjön meg, ha ezt tapasztalja foghúzás után
Cikkajánló

Ne lepődjön meg, ha ezt tapasztalja foghúzás után



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: NNGYK
# fog # Fogászat # foghúzás # foghúzás után # fogászati betegségek # bölcsességfog

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés