Ezeket látta már?

Egészség Világnap 2014

2014.04.07. Módosítva: 2015.11.04.

Vektorok útján terjedő betegségek: „Kis csípés-nagy veszély”. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben április 7-én ünnepli az Egészség Világnapját. Idén a vérszívó ízeltlábúak (pl. szúnyog, kullancs), azaz vektorok útján terjedő betegségekre szeretnék felhívni a figyelmet, mert világszerte évente több mint egy milliárd ember fertőződik meg, és ebből 1 millió ember meghal a vérszívó ízeltlábúak útján terjesztett betegségek következtében.

Az idei Világnap jelmondata a "Kis csípés-nagy veszély". A WHO Európai régiójában élő embereket sem kímélik a vektorok útján terjedő betegségek, évente 77 000 európai lakosnál jelentkeznek. 1990 és 2010 között több mint 1,5 millió európai lakos betegedett meg szúnyogok, törpeszúnyogok és kullancsok csípése miatt.

Egészség Világnap 2014

A WHO Európai Régiójában manapság egzotikus betegségek, például a chikungunya-láz járványainak kitöréséről számolnak be.

Újra megjelentek az Európából több mint 60 éve eltűnt Dengue-láz helyi átvitellel

terjedő esetei.

A helyi szinten megjelenő malária felszámolása terén elért gyors előrelépés ellenére az elmúlt években helyi járványokról számoltak be, és továbbra is magas a behurcolt esetek száma.

A régióban régóta jelen levő egyes betegségek – pl. a leishmaniázis és a Lyme-kór – egészségügyi hatása és földrajzi elterjedése növekedést mutat.

"Egyértelmű a figyelmeztető jelzés az Európai Régió számára, hogy a vektorok útján terjedő betegségek a következő években terjedhetnek és intenzívebbé válhatnak. Ezt a globalizált utazás és kereskedelem, valamint a növekvő európai urbanizáció és a klímaváltozás teszik lehetővé – mondta Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója. – Történeti adatok igazolják, hogy a terjedés megelőzésére és a terjedés elleni védekezésre irányuló, célzott és határozott erőfeszítések segítségével féken tarthatjuk vagy akár teljesen fel is számolhatjuk ezeket a betegségeket. Ellenkező esetben visszatérhetnek, és újra meg is vethetik a lábukat Európában. Most nem lankadhat az éberségünk."

A szúnyogok és kullancsok által terjesztett betegségek veszélyei

Maláriát, dengue-lázat és chikungunya-lázat hurcolnak vissza a régióba az olyan országokból hazatérő utazók, amelyekben adott helyen járványos méretekben előforduló betegségek fordulnak elő.

Míg sok európai polgár távoli területek betegségének gondolja a maláriát, 2013-ban

5000 esetet hurcoltak be Európába. Ezzel szemben a helyi átvitel miatt jelentkező esetek száma drámai csökkenést mutat: 1995-ben 90 712, 2013-ban pedig csak 37 ilyen eset volt. A behurcolt esetek és a közelmúlt járványai rámutatnak, hogy a malária újra megjelenhet a korábban attól mentes területeken, ami veszélyezteti a régió azon célkitűzését, hogy ezt a betegséget 2015-ig felszámolják.

A globalizáció, a kereskedelem és az utazás egyre növekvő léptéke, a folyamatos urbanizáció és a környezet/éghajlat változása hozzájárul ahhoz, hogy az Aedes nembe tartozó szúnyogok – a dengue- és a chikungunya-láz vektorai – bekerüljenek a WHO Európai Régiójába, és ott megtelepedjenek. Fennáll a betegség helyi átvitelének kockázata azokon a területeken, ahol ezek az invazív szúnyogok megtelepedtek vagy újra megjelentek.

Európában jelenleg a dengue-láz járványának veszélye fenyeget; 2010-ben első alkalommal Franciaországban és Horvátországban számoltak be a kórokozó helyi átviteléről, és három másik Európai országban észleltek behurcolt eseteket. 2012-ben a dengue-láz első járványát a Portugáliához tartozó Madeira-szigeteken figyelték meg – ez 2000-nél is több esetet eredményezett. A chikungunya-lázat hordozó szúnyogok az első európai járványt 2007-ben, Olaszországban idézték elő, csaknem 200 esettel.

A nyugat-nílusi láz megbetegedés 1950 óta van jelen az Európai Régióban, de az utóbbi években egyre több ország jelenti járványok előfordulását, 2013-ban Magyarországon is 31 esetet regisztráltak.

A Lyme-kór a leggyakoribb vektorok útján terjedő betegség az Európai Régióban, az elmúlt két évtizedben 360 000 esetet jelentettek, míg évente 5000-12000 kullancsencephalitis esetről számolnak be.

A vektorok és betegségek elleni védekezés három szakasza

A vektorok felügyelete és az ellenük való védekezés, valamint az embereknél jelentkező esetek korai észlelése nélkülözhetetlen a szúnyogok ismételt behurcolásának és megtelepedésének, valamint az általuk hordozott betegségek terjedésének megelőzéséhez. Ez három fő szakaszból áll:

1. A vektor elleni védekezés. Ez a vektor behurcolásának, megtelepedésének és

terjedésének megelőzését, valamint annak korai észlelését és féken tartását jelenti.

Kulcsfontosságú a kockázatokról szóló kommunikáció és a közösség mobilizálása.

2. A betegség megelőzése. Amennyiben a kórokozókat hordozó rovarokat behurcolták és azok megtelepedtek, a járványkitörések megelőzése érdekében az invazív szúnyogok, kullancsok vagy törpeszúnyogok ellen felügyeleti és védekező intézkedéseket kell tenni, a kockázatnak kitett populációban végzett betegségfelügyelettel összehangolva.

3. A terjedés korlátozása. A nagyobb járványok kitörésének elkerülése érdekében,

különösen az újonnan érintett területeken, a lakosság tájékoztatása, az egészségügyi szakemberek tudatosságának növelése és a megfelelő laboratóriumi háttér kulcsfontosságú a vektorok útján terjedő betegségek korai diagnosztizálásához és eredményes kezeléséhez.

A szúnyogok által hordozott betegségek elleni küzdelem közös európai keretei

Az európai országok 2013 végén egy új hétéves keretet fogadtak el az Európai Régióra vonatkozóan az invazív szúnyogok felügyeletének és féken tartásának javítása, valamint az újonnan megjelenő betegségek megelőzése és az ellenük való védekezés érdekében. A WHO Európai Regionális Irodája partnereivel – egyebek közt az Európai Bizottsággal, az Európai Szúnyogirtó Szövetséggel (EMCA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal (ECDC) – együttműködve törekszik a problémával kapcsolatos tudatosság növelésére, és támogatja az országokat ennek kezelésében.

Magyarországon is szükséges felhívni a figyelmet a kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek jelentőségére és megelőzésére, ezért április 7-én az Egészség Világnapján a WHO Magyarországi Iroda, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Epidemiológia Központ közös sajtótájékoztatót tart 13 órakor.

A WHO Európai Regionális Iroda honlapján bővebb információt találhat angol nyelven a vektorok útján terjedő betegségekkel és az Egészség Világnappal kapcsolatban:

http://www.euro.who.int/WHD2014-factsheets Hashtag: #Just1Bite

Egészség Világnap (World Health Day) http://www.euro.who.int/en/media-

centre/events/events/2014/04/world-health-day-2014-vector-borne-diseases;

vektorok útján terjedő betegségek (vector-borne diseases)

http://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/vector-borne-

and-parasitic-diseases;

a regionális intézkedési keretrendszer az egészség védelmére a klímaváltozás

hatásai ellen (the regional framework for action to protect health from the effects of

climate change) http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-

health/Climate-change/publications/2010/protecting-health-in-an-environment-

challenged-by-climate-change-european-regional-framework-for-action;

klímaváltozás és egészség (climate change and health)

http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/Climate-change;

Egészség Világnap (WHO genfi központi honlapja)

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/en.

Magyarországi adatok: Országos Epidemiológiai Központ

http://www.oek.hu/oek.web?to=2195&nid=926&pid=1&lang=hun

További információ, kapcsolat:

WHO Magyarországi Iroda WHO Regional Office for Europe

Dr Pusztai Zsófia Division of Communicable Diseases, Health

Email: puz@euro.who.int

Forrás: WHO
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához