Ezeket látta már?

Kutyaharapást szőrével? - baktériumokkal a baktériumok ellen?

Baktériumölő baktériumok? A legújabb kutatások szerint az agyhártyagyulladást és a tüdőgyulladást is okozó, az emberi orrban és bőrön élősködő baktérium egy másik, szintén az orrüregben található kórokozó segítségével elpusztítható.

Ez a felfedezés segítget új gyógymódokat kifejleszteni a Staphylococcus aureus baktérium ellen, ami az utóbbi években különösen nagy fenyegetést jelent, hiszen egyre jobban ellenáll a ma ismert antibiotikumoknak. Az egyik legveszélyesebb törzs a meticilin-rezisztens S. aureus, vagyis a MRSA nevű szuperbaktérium, ami leggyakrabban kórházi ápoltakat és immunhiányos betegeket támad meg.

Egy japán felmérésben a kutatók összesen 88 önkéntest vizsgáltak meg, és 60 embernél nem találtak a S. aureusra utaló nyomokat az orrüregben.

A vizsgálatok során kiderült, hogy ezeknél az alanyoknál a Staphylococcus epidermidis volt jelen, aminek egyik enzime elpusztítja a S. aureus baktériumot. "Ezek alapján feltételezhető, hogy a S. epidermidis jelenléte a S. aureus pusztulását jelenti" - nyilatkozta Tadayuiki Iwase, a Jike Egyetem munkatársa. Dr. Iwase szerint a S. epidermidis enzimje a többszörösen rezisztens MRSA-t is elpusztította.

Az emberi populáció közel 20 százaléka hordozza a S. aureust, általában az orrjáratokban. Ez a baktérium kisebb egészségügyi problémákat is okozhat, de olyan végzetes betegségeket is, mint az agyhártyagyulladás, a tüdőgyulladás és a vérmérgezés.

(Rövid kommentár: az antibiotikum-rezisztencia. Több évtizede fennáló, és sajnos egyre inkább terjedő jelenség az antibiotikumos kezelést kísérő rezisztencia, azaz mutálódó, és a gyógyszereknek ellenálló törzsek kialakulása. Ennek legfőbb oka a nem megfontolt antibiotikum-használat volt, főként az orvosok részéről, de tudjuk előfordul olyan is, hogy a "szomszéd" ad gyógyszert, mert megmaradt egy korábbi kúrából... és biztosan használni fog... Hozzájárult mindehhez még az állatállományok antibiotikum-kezelése is, amellyel mi már csak akkor találkozunk, amikor a levágott állatokból készült húsokat, húskészítményeket fogyasztjuk. Fokozódik hát a versenyfutás a gyógyszerek és a baktériumok között, így minden módszer, hasznos lehet. Ezért is fontos a fenti cikk, mert itt nem egy szokásos megoldásról van szó, tehát egy még újabb antibiotikumról, hanem egy más támadáspontról, nevezetesen, hogy egyik baktérium tudja a másikat eliminálni. A szerk., Dr. Székely G.)

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához