Ezeket látta már?

Otthoni balesetek - előzzük meg!

2016.06.30. Módosítva: 2016.10.06.

A balesetek több mint fele otthon történik. A forró tűzhely, az éles kés, a könnyen elérhető elektromos dugaszoló aljzatok - csak néhány a lehetséges veszélyforrások közül.

Dr. Scheuring Noémi: "Gyermekeknek nem lehet eleget mondani, hogy mire vigyázzanak. Tehát, amint már figyelni tud a kicsi, akkor mindig mondani kell, hogy ezt és azt nem lehet csinálni, mert baj lehet belőle. Alapkérdés például, hogy a dugaljakat le kell fedni. Amint elkezd egy kisbaba mozogni vagy tipeg, érdeklődik az őt körülvevő dolgok iránt, és ez nagyon veszélyes lehet. Éles eszközöket el kell tenni a közeléből.

Akinek kisgyereke van, szinte az egész lakását át kell alakítania. A bútorokat, a padlót, a parkettát, a szőnyegek elhelyezését úgy kell kialakítani, hogy az ne legyen veszélyes. Amíg a gyerek nem tud biztonságosan lejönni az ágyról, addig nem nagyon szabad egyedül hagyni. Ez is tipikus probléma, hogy nagyobb korában legurul az ágyról. Ugyanúgy a kis babakocsiból is ki tudnak esni, be kell szíjazni, rögzíteni kell őket. Ahogyan a KRESZ előírás szerint az autóban is rögzítve kell a gyermeket szállítani, úgy a kinti kocsikázásnál is nagyon fontos a gyermek megfelelő rögzítése, biztosítása."

Otthoni balesetek - előzzük meg!

A háztartási cikkeket, gyógyszereket, mérgező anyagokat és vágóeszközöket magasra helyezve, zárható helyen kell tartani.

Dr. Scheuring Noémi: "Olyan eszköz ne legyen elől, ami balesetveszélyes. Tehát akármilyen szúró-vágóeszköz, kés, olló vagy bármilyen, szereléshez használatos szerszám, ezeket távol kell tartani a gyerekektől.

A gyerekeknek mindig csábítóak a cukorkákra hasonlító színes tabletták, a gyógyszerek.

Dr. Scheuring Noémi: "Nem szabad gyógyszereket és olyan dolgokat elől hagyni, ami a gyerek számára érdekes lehet, de veszélyes, mert a szájába veheti és abból nagyon nagy baj lehet, akár hirtelen a toxikológián köthet ki és akkor jön a gyomormosás."

Otthoni balesetek - előzzük meg!

A gyerekekkel gyakran előfordul, hogy félrenyelnek egy falatot.

Dr. Scheuring Noémi: "A fulladásos balesetek sajnos eléggé gyakoriak. Soha nem szabad gyereket őrizetlenül hagyni akkor, amikor eszik. Szintén gyakoriak a forrázásos balesetek, illetve a bőr megégése, és (szabadban) a napégés."

Vakáció közben a széles jókedv elfújja az óvatosságot, így gyakrabban történnek balesetek, sérülések. A hűsölést kínáló kerti medence is sok veszélyt rejt.

Dr. Scheuring Noémi: "Tipikus baleset, hogy a gyermek elmerül a vízben. Ha valakinek a kertjében medence van, ott kell lenni és figyelni kell az összes gyerekre! Nem szabad engedni a gyerekeknek, hogy felügyelet nélkül használják a medencét!"

Otthoni balesetek - előzzük meg!

A szülők elsősegélynyújtó tanfolyamokon is felkészülhetnek a váratlan helyzetekre.

Dr. Scheuring Noémi: "A szülőknek érdemes részt venni elsősegélynyújtó tanfolyamon, ahol az alapvető dolgokat megtanulják, elsajátítják azokat a mozdulatokat, amiket ilyenkor be kell vetni, hogy megmentsék a gyermeküket a súlyos esetekben.

Nagyon fontos, hogy a szülő ilyen helyzetben megőrizze (legalább látszólag) a nyugalmát, hogy a gyermek ne lássa, hogy baj van. A gyermek ugyanis úgy is reagálhat, hogy hirtelen levegőt vesz és elájul, rosszul lesz és ez fokozhatja a helyzet súlyosságát."

Szinte nem fordul elő olyan baleset, amelyet ne lehetett volna megelőzni. Ez leginkább a háztartási balesetekre érvényes, hiszen otthonainkban csak rajtunk múlik, gondosan vigyázunk-e magukra és gyermekeinkre.

Dr. Scheuring Noémi

gyermekorvos

Tekintse meg a témához kapcsolódó videónkat!

forrás: www.freepress.hu

Forrás: freepress.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához