Ezeket látta már?

Tényleg okozhatnak a káposztafélék pajzsmirigyproblémát?

káposzta, hormonzavar, pajzsmirigy, étkezés

Egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit eszünk a káposztafélékből!

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a káposztafélék szervezetünkre gyakorolt hatásáról:

"Kell-e félni a káposztafélék evése esetén pajzsmirigy-megnagyobbodástól (golyvától)?

Rövid válasz: csak olyan esetekben, amikor hónapokon át nyersen egy kilogramm vagy nagyobb mennyiséget fogyaszt valaki káposztafélékből. Amúgy nem.

Viszont egy extrém esetről megjelent ismertetés a New England Journal of Medicine-ben, ami egyben rámutat az őrültségekig hajtott természetgyógyászat veszélyeire is: egy 88 éves kínai nőt New Yorkban, 2010-ben a családja vitt be a sürgősségi osztályra. A néni arról számolt be, hogy 3 napja levert, gyenge volt, nem tudott járni és nyelni. Becslések szerint napi 1,0-1,5 kg nyers bok choy-t (fehér kínai káposztát) evett több hónapon keresztül, abban a hitben, hogy ez segít a cukorbetegség szabályozásában. Röviden: myxödémás kóma alakult ki Nála, amely a pajzsmirigy-alulműködés életveszélyes szövődményeként fellépő kómás állapot.

A Brassica rapa chinensis, más néven bok choy, pak choi vagy kínai fehér káposzta úgynevezett glükozinolátokat tartalmaz, ami a kápsztafélék (Brassicaceae) családjában széles körben előforduló vegyületcsoport.

A glükozinolátok egyes bomlástermékei, mint például a tiocianátok, nitrilek és oxazolidinek, a gátló hatást gyakorolhatnak a pajzsmirigyre. Az 1920-as években végzett vizsgálatok voltak az elsők, amelyek kimutatták golyva (pajzsmirigy-megnagyobbodás) kialakulását nyulakban, amelyeket főként káposztával etettek.

Az élelmiszerek lehetséges golyvakialakulást serkentő (goitrogén) tulajdonságai iránti érdeklődés a goitrin (1,5-vinil-2-tiooxazolidon) felfedezéséhez vezetett a káposztafélékben. egyes magvakban és sárgarépában. A goitrin gátolta a pajzsmirigy jódfelvételét.

A fenti betegnél a probléma az volt, hogy jelentős mennyiségű nyers kínai fehér káposztát fogyasztott. Nyersen fogyasztva a káposztafélékből a mirozináz enzim szabadul fel, amely felgyorsítja a glükozinolátok lebontását; a főzési folyamat nagyrészt deaktiválja ezekben a zöldségekben a mirozinázt, így félni golyvától nem kell."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a COPD kezdeti tünetei!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához