Ezeket látta már?

Milyen betegségeket kaphatunk el a házimacskáktól?

Betegségek
2024. február 23. 15:04
macska cica zoonózis kisállatok egészsége fertőzések kutatás

Veszélyesek lehetnek-e ránk a házi kedvenceink?

Nemzetközi együttműködés keretében vizsgálták a házi macskák és a denevérek közötti interakciókat. A vizsgálat célja a macskák kórokozó-terjesztésben játszott szerepének megértése volt.

A kutatási eredmények

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának (HUN-REN ÖK) tudományos munkatársa, Szentiványi Tamara egy új-kaledóniai és egy brit kutatóval működött együtt. A Citizen Science módszer alkalmazásával elsőként vizsgálták a házi macskák és a denevérek közötti interakciókat, illetve a potenciális kórokozó-átterjedési események előfordulását a lakosság által gyűjtött adatok felhasználásával. Az iNaturalist nevű Citizen Science platform adatai alapján dolgoztak, ami azt jelentette, hogy a lakosság által szolgáltatott megfigyelési adatokat – például fényképeket, videókat – kielemezték és ezeket használták fel a kutatásokhoz. A kutatás rávilágít arra, hogy a szabadon élő házi macskák a zoonotikus kórokozók potenciális forrásai és egyben a veszélyeztetett vadon élő állatok természetvédelmi kockázati tényezői is. Az eredményeket bemutató tanulmány a Mammal Review tudományos folyóiratban jelent meg.

Hogyan közvetítik a macskák a fertőzéseket?

Kedvenceink a vadon élő állatokkal is szoros kapcsolatban vannak, így közvetítői lehetnek az emberekre is veszélyes fertőzéseknek, a zoonózisoknak. A házi macskák ragadozó életet élnek, kapcsolatba kerülnek kistestű vadállatokkal – például rágcsálókkal, denevérekkel és madarakkal – amelyek fertőzéshordozók lehetnek. Azonban a zoonotikus betegségek megjelenésében játszott szerepüket nem ismerjük eléggé, ennek felderítésére irányult a kutatás.

A tanulmány rávilágít arra, hogy a szabadon élő házi macskák a zoonotikus kórokozók potenciális forrásai és egyben a veszélyeztetett vadon élő állatok természetvédelmi kockázati tényezői is, kritikus szerepüket mégis gyakran alábecsülik. A kutatók kiemelik, hogy a házi macskák jelentős köz- és állategészségügyi veszélyforrást jelenthetnek bizonyos körülmények között. A megoldás az lehet, hogy nem engedjük ki a szabadba macskáinkat, kiküszöbölve ezzel a vadon élő állatokkal való találkozásukat, így csökkentve a kórokozók terjedésének kockázatát. A kutatók javasolják, ha házi kedvenceinken betegségre utaló jeleket látunk, azonnal forduljunk velük állatorvoshoz. Így védhetjük leginkább a környezetünkben vadon élő állatokat, önmagunkat és kedvenceinket.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi az a zoonózis és kell-e félni tőle?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: HUN-REN ÖK
# macska # cica # kisállatok egészsége # zoonózis # fertőzések # denevér # Kutatás # társállat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés