Ezeket látta már?

Gyógyító erdők (kommentárunkkal)

Dr. Eeva Karjalainen, a finn erdőkutató intézet szakértője szerint sokan ellazulunk és jól érezzük magunkat a természetben, de csak kevesen tudják, hogy a természet gyógyító hatását tudományos bizonyítékok is alátámasztják.

Az erdők és más természetes, zöld környezetek csökkentik a stresszt, javítják a kedélyállapotot, csökkentik a dühöt, illetve az agresszivitást és fokozzák az általános boldogság érzését. Az erdei séta ezen kívül az immunrendszerünket is erősíti azáltal, hogy növeli a ráksejteket elpusztító természetes ölősejtek aktivitását és számát.

Gyógyító erdők (kommentárunkkal)

Kommentár: növénykémia

Csak egy rövid megjegyzés: természetesen igen számos az a gyógyszer, amely növényből származó hatóanyagot (esetleg is) tartalmaz.

A népgyógyászatnak óriási hagyománya van, ókori feljegyzésektől és tapasztalatoktól kezdődően. A gyógynövényekből, növényi drogokból szátmazó vegyületek tárháza óriási. Szinte minden gyógyszercsoportban megtalálhatóak igaz ez, ugyanígy a különféle belbetegségek, idegrendszeri és pszichés betegségek, fertőzések stb. kezelésére is.

Csak utalásképpen: a digitálisz a szív-érrendszeri, a vinpocetin és ginkgo származékok az agyi keringéssel kapcsolatos, az orbáncfű kivonatok pszichés betegségekben, vagy a taxánok a rákellenes kezelésben kerülnek alkalmazásra.

A természet kimeríthetetlen kincsestár, csak okosan kell tudnunk keresni - és találni benne...

(Dr. Székely G.)

Számos tanulmány kimutatta, hogy stresszes illetve nagy koncentrációt igénylő helyzetek után az emberek jobban regenerálódnak természetes, mint városias környezetben. A természet lágy ölén gyorsabban csökken a vérnyomás, a pulzusszám, az izomfeszültség és a stresszhormonok száma. A zöld környezetben a depresszió, a düh és az agresszivitás is csökken, a gyerekekben pedig enyhülnek a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar tünetei, amikor a természetben játszanak.

A mentális és érzelmi jólét mellett a leggyakoribb vényköteles gyógyszerek több mint a fele tartalmaz a természetből származó összetevőket: a petefészek- és az emlőrák ellen alkalmazott taxol-származékokat például a tiszafából nyerik, a fogszuvasodás elleni xylitolt pedig fakéregből vonják ki.

Dr. Karjalainen vezeti majd a 2010-es IUFRO Erdészeti Világkongresszus az erdők egészségügyi előnyeiről szóló ülését Szöulban. A szakértő szerint a zöld területek megóvása óriási jelentőséggel bír az emberek stresszmentesítésében és az egészségmegőrzésben. Pénzügyi előnnyel is jár, mivel javítja az emberek munkaképességét, és csökkenti az egészségügyi kiadásokat.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához