Cisztás fibrózis
Ennyi mindent jelezhet az, ha túl zsíros, fényes a széklete
A széklet színe és állaga fontos információkat hordozhat az egészségéről.
Cisztás fibrózis: hogyan kezelik, mit tehetünk otthon, szülőként?
Évente 20-25 gyermek születik cisztás fibrózissal hazánkban. Ez az egész életre szóló, veleszületett, öröklődő betegség főként légzőszervi és emésztőrendszeri tüneteket okoz.
Januártól kötelező szűrést végezni az újszülötteken erre a betegségre
Az új szűréssel januártól már 27 anyagcsere-betegségre terjed ki Magyarországon a kötelező újszülöttkori szűrés.
Új tüdővel a Kilimandzsáró tetejére
2017. júniusában nemzetközi expedíció indul tüdőtranszplantáltaknak a Kilimandzsáróra. A 2015-ben elindult, sikeres hazai tüdőtranszplanációs program is csatlakozott a kezdeményezéshez 2 transzplantálttal, 3 kísérő orvossal, 1 gyógytornásszal és 1 fotóssal vesznek részt a nem mindennapi kihíváson.

Online ismerősök - és hús-vér barátok...
Kétszer annyi online ismerős, mint hús-vér barát. A legújabb kutatások szerint egy átlagos embernek általában kétszer annyi online ismerőse van, mint barátja a való életben. Az emberek általában hajlamosabbak nyíltabban, bizalmasabban és őszintébben viselkedni virtuális barátaikkal, mint élő társaikkal.

Cisztás fibrózis
A cisztás fibrózis egy olyan, ma már jól ismert genetikai hátterű betegség, ahol a külső-belső nyálkahártyák nedvességéért, az elválasztott nyák sűrűségéért felelős sejtfali szállítófehérje nem megfelelően működik. Ez a fehérje normális működés esetén ugyanis a kloridion szállítását végzi (ezért lehet diagnosztizálni a betegséget könnyen a verejték klórtartalma segítségével), míg a hibás transzport a klorid és a következményes nátrium szint emelkedését okozza a nyákban, így az jelentős mértékben besűrűsödik. A kritikus tüneteket a légző- illetve az emésztőszervi nyálkahártya érintettsége okozza. A betegség elnevezése pedig onnan ered, hogy mivel a sűrű nyák eltömíti az elválasztó mirigyek járatait, azok göbösen (cisztásan) megnagyobbodnak.