Ezeket látta már?

Megtenni bűn, nem megtenni vétek, igaz ez?

2012.02.15. Módosítva: 2015.11.04.

A hét főbűn jótékony hatásai? A Melbourne-i Egyetem szociálpszichológusai szerint a nemi vágytól intelligensebbek leszünk, és arra is bizonyítékokat találtak, hogy a hét fő bűnnek számos pozitív hozadéka van.

Dr. Simon Laham, a Melbourne-i Egyetem szociálpszichológusa A bűn öröme: A hét halálos bűn pszichológiája című könyvében írja le a bűnös életmód pszichológiai hátterét, melyben elmagyarázza, hogy valójában miért is okoz örömöt az embereknek a hét főbűn elkövetése.

Megtenni bűn, nem megtenni vétek, igaz ez?

Dr. Laham szerint az emberi viselkedés sokkal komplexebb annál, hogy szimplán jóra és gonoszra lehetne egyszerűsíteni. Laham elmélete alapján a büszkeség, a bujaság, a torkosság, a fösvénység, az irigység, a jóra való restség és a harag nem lélekpusztító bűnök, hanem mindig is jelen lévő, funkcionális emberi tendenciák.

Bujaság: A kutatás szerint a bujaság okosabbá és segítőkészebbé tesz, valamint segít kimutatni az érzelmeket. Korábbi kutatások bebizonyították, hogy azok az emberek, akik többet gondolnak a szexre, általában jobb analitikus problémamegoldó gondolkodásmóddal rendelkeznek, ráadásul a buja emberek annak érdekében, hogy sikeresen ágyba csábítsák partnerünket, segítőkészebbé és udvariasabbá válnak, állítja Laham.

Torkosság: Laham felmérése alapján, aki elfogyaszt egy szelet süteményt, az nagyobb valószínűséggel fog jótékony célokra adakozni.

Fösvénység: A pénz igenis is boldogíthat, legalábbis ameddig értelmes módon költik el. Korábbi felmérések azt igazolták, hogy az emberek akkor boldogabbak, ha anyagi javak helyett új élmények megszerzésére költik el a pénzüket.

Restség: Azt is már számos korábbi tanulmány során bebizonyították, hogy a lustálkodás, pihenés és bóbiskolás fejleszti az ember memóriáját és gondolkodását.

Harag: A harag hatására az emberek könnyebben képesek a saját véleményükkel ellentétes nézeteket magukévá tenni, ráadásul a dühös vitapartnerek nagyobb valószínűséggel képesek elérni a céljaikat például egy tárgyalás során, derül ki Dr. Laham könyvéből.

Irigység: Önmagunk más, bizonyos szempontokból jobb emberekhez való hasonlítgatása javíthatja a hangulatunkat, az önmagunkról alkotott képet és a kreativitást. Egy felmérés alapján kiderült, hogy azok a tanulók, akik jobb tanulókkal hasonlították össze magukat, általában jobb jegyeket értek el az iskolában.

Kevélység: A büszke személyiségű emberek kitartóbbnak bizonyulnak nehéz problémák megoldásánál, és sokkal alkalmasabbak vezetői pozíciók betöltésére. Korábbi tanulmányok alapján igazolható továbbá, hogy a büszke embereket általában jobban kedvelik.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához