Ezeket látta már?

Többnyelvűség és a szellemi képességek kapcsolata

A Los Angeles-i California Egyetemen készült friss tanulmány szerint összefüggés van a többnyelvűség és a szellemi képességek között.

Jared Diamond, a California Egyetem munkatársa akkor kezdett el a többnyelvűség agyra gyakorolt hatásával foglalkozni, amikor olyan Új-Guineából származókkal táborozott együtt, akik mind öt, vagy akár tizenöt nyelven beszéltek. "Vajon lehetséges, hogy a kétnyelvűek azáltal, hogy folyamatosan mindkét nyelvet használják, kifejlesztették a végrehajtó funkcióknak egy hatékonyabb rendszerét?"- tette fel a kérdést Albert Costa, aki a barcelonai Universitat Pompeu Fabra egyetemen tanulmányozza a jelenséget, majd hozzátette: "Az eredmények arra utalnak, hogy a kétnyelvűségnek valószínűleg van egy ilyen pozitív hozadéka."

Többnyelvűség és a szellemi képességek kapcsolata

Ellen Bialystock a torontói York Egyetemről ezt még azzal egészítette ki, hogy a kétnyelvűek jobban boldogulnak a különféle szimulátor játékokkal is. A többnyelvűségnek azonban hátránya is van. "A kétnyelvűek többször élik át az érzést, hogy a 'nyelvük hegyén van egy szó', mégsem jut eszükbe, a kétnyelvű gyerekek szókincse pedig általában szegényesebb, mint egynyelvű társaiké" - állapította meg Bialystock, akinek legújabb kutatása arra is rámutat, hogy a többnyelvűség hasznos az Alzheimer-kórban szenvedők számára. "A betegség tünetei akár négy évvel is később jelentkezhetnek náluk, mint az egynyelvűeknél. Amikor a betegség megtámadja az agy területét, a kétnyelvűeké képes még továbbműködni."

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához