Ezeket látta már?

Agyunk és az idő (múlása)

Az idő és a számok keverednek az agyban? Az óra számokban mutatja az időt, és az emberi elme is, derült ki egy új tanulmányból, mely a Psychological Science legközelebbi számában jelenik majd meg. Két kísérlet során is azt találták a kutatók, hogy a kisebb számokat az emberek a rövidebb időintervallumokkal azonosítják, a nagyobbakat pedig a hosszabbakkal, ami azt sejteti, hogy ez a két rendszer kapcsolódik az agyban.

"Az világos, hogy az idő és a számok összefüggnek a mindennapi életben." – mondta Denise Wu a Taiwani Nemzeti Központi Egyetemről, aki Acer Chang, Ovid Tzeng és Daisy Hung közreműködésével készítette el tanulmányát. Számok mutatják a távolságot és a méretet, például egy távolabbi helyre több idő alatt lehet eljutni.

Agyunk és az idő (múlása)

"Mivel a pszichológia hagyományosan manipulálja az egyik tényezőt, és maximálisan kontrollálja a többit, ezeket az értéktartományokat eddig függetlenül kezelték." – mondta. Mostanában több kutató is elkezdte vizsgálni, miként függ össze az idő a számokkal. Wu munkatársaival közelebbről is szerette volna tanulmányozni ezt a témakört, és olyan módszert találtak ki, amivel megvizsgálható, miként hatnak a számok az időészlelésre.

Az egyik kísérlet során mindegyik résztvevő egy számítógép képernyője elé ült, melyen egyjegyű számok villantak fel, 1 másodpercnél rövidebb időre. Miután eltűntek, utánuk a MOST szó jelent meg, majd a résztvevőknek annyi ideig kellett nyomniuk a billentyűt, amennyi ideig érzésük szerint a számjegyet látták. A szám és idő összefüggése világos: nagyobb szám után (például 9), tovább tartották lenyomva a billentyűt, mint mondjuk a 2 után.

A másik kísérletben zöld pontot láttak felvillanni rövid ideig. Mikor arra kérték őket, hogy lenyomják a billentyűt, ehhez egy szám társult a képernyőn. Ebben az esetben tovább nyomták a billentyűt, ha kisebb számot láttak, és rövidebb ideig, ha nagyobb számot láttak. Wu szerint ez azért történhetett, mert a kicsi szám láttán azt hitték, nem nyomták elég ideig a billentyűt.

"Szerintünk ez nagyon izgalmas, mert azt jelenti, hogy a számjegyek befolyása automatikus és azonnali. Az eredmények arra utalnak, hogy az agy valahogy összekapcsolja az időt és a számok nagyságát, lehet, hogy ugyanazon idegsejtek által. Lehetséges, hogy ahelyett, hogy különböző agyi területek felelnének a különböző mértékegységekért, egy rész felel általánosságban a nagyságrenddel kapcsolatos gondolkodásért.

A kutatás megmutatja, hogy a belső óra érzéketlen a többi információval szemben, és az időérzék válaszol az agyban zajló egyéb folyamatokra is. Ebben az esetben számokról volt szó, de lehetnek akár érzelmek is. Mindenki tudja, hogy egy unalmas gyűlésen lassabban telik az idő, mint mikor egy baráttal beszélgetünk." - nyilatkozta Wu.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához