Ezeket látta már?

Piros orrúak, sorakozó...!

Idén Magyarország ad otthont a nemzetközi Piros Orr Bohócdoktorok találkozójának. Látványos bohócfelvonulás, szakmai képzés Balatonszemesen, június 19-22. között. Balatonszemesen rendezik meg a bohócdoktorok nemzetközi szervezete, a Red Noses International éves találkozóját. Az esemény célja, hogy a tagországok nevettető gyógyítói tapasztalatokat cseréljenek egymással, és képzéseken vegyenek részt. A június 19-én kezdődő szakmai programot hatalmas bohócfelvonulás zárja június 22-én, amely dátum egyben Balatonszemes szezonnyitója is. Az eseményt a Piros Orr Alapítvány szervezi a nemzetközi Piros Orr 120 bohócdoktorának részvételével.

A Piros Orr Alapítvány 2004-ben csatlakozott a Red Noses Internationalhoz, vagyis a Nemzetközi Piros Orr szervezethez, amely 2005 óta évente megrendezi nemzetközi táborát. Idén Magyarország ad otthont a rendezvénynek, június 19-22. között.

Piros orrúak, sorakozó...!

A Piros Orr bohócdoktorai a szervezet 1996-os indulása óta 222 000 gyermeket és idős embert derítettek jobb kedvre, és ezzel e területen a legjelentősebb hazai szervezetnek számít.

"A különböző országokból érkező bohócdoktorok a kórházi munkára épülő szakmai képzéseken vesznek részt. Bohóctechnikai, bűvész- zsonglőr-, zenei és mozgásos workshopok keretében fejlesztik képességieket" - mondja Rékay Ágnes, a Piros Orr Alapítvány ügyvezető igazgatója.

A szakmai program zárónapja egyben a balatonszemesi szezonnyitó napja is. Június 22-én 11 órától 120 bohócdoktor vonul fel Balatonszemes utcáin – a nevettető gyógyítók a jellegzetes piros orr mellett különleges strandfelszerelésben zenélnek vagy éppen bűvészkednek a járókelőknek, turistáknak, strandolóknak.

A felvonuláshoz bárki csatlakozhat, így, hogy senki ne "lógjon ki" a sorból, érdemes úszógumit, békalábat ölteni. A napot Balatonszemes szervezésében koncertek és további szórakoztató programok zárják.

A bohócdoktorok tevékenysége a nevetésre épít. Zenés mutatványokkal, varázslatokkal, bűvész trükkökkel és egyéb előadásokkal szórakoztatják a beteg gyerekeket, mivel a nevetés olyan biológiai folyamatokat indít be az emberi szervezetben, amely egyrészt a fájdalomérzetet csökkenti, másrészt a mentális állapotot is javítja. A bohócdoktorok kórházi munkájuk keretében elsősorban beteg gyermekeket látogatnak, de fontos számukra az idősek otthonában végzett munka is.

"A bohócdoktorok munkájának célja, hogy tevékenységükkel megnyissák az utat a nevetés felé a gyerekek számára, ezzel elterelve a figyelmet a kórházban eltöltött napok nehézségeiről. A nevetés elősegíti a gyógyulás folyamatát, hiszen a test gyógyulására nagy mértékben hat a lélek állapota. Ez utóbbi javítása a bohócdoktorok munkájának lényege. Ezzel a küldetéssel indulnak Magyarország 10 gyermekkórházába nap mint nap..." - állítja Rékay Ágnes.

Piros orrúak, sorakozó...!

Háttérinformáció

A Piros Orr 25 bohócdoktora speciálisan képzett művész, akik gyógyító nevetést visznek a beteg gyermekek kórházi ágyához. A nevetés hatékonyan csökkenti a stresszt, s ezáltal olyan élettani folyamatokat indít el, melyek segítik a betegség legyőzését. Az első kórházi "Bohócterápia Részleget", melyből a nemzetközi Piros Orr hálózat ered, Michael Christensen New York-i bohóc hozta létre 1986-ban. A magyarországi Piros Orr Alapítványt 1996-ban alapította az osztrák Rote Nasen szervezet, 2004 óta szerződéses partnere a Rote Nasen International-nak.

A bohócdoktorok kettesével ágyról-ágyra látogatva személyes kapcsolatot építenek ki a betegekkel. Heti látogatásaik alkalmával zenélnek, énekelnek, báboznak, zsonglőrködnek és bevetik sajátos improvizációs eszköztárukat is. Bűvészkedéssel és varázslással oldják a gyerekek kórházi szorongását. Mulatságos tevékenységüket megelőzően minden alkalommal konkrét ismertetést kapnak a kórházi orvosoktól, ápolóktól az osztályon fekvő gyerekek állapotáról.

A Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány 1998 óta közhasznú szervezet, melynek költségeit adományok fedezik. A bohócdoktorok 1999-ben 3.084 beteg gyereket látogattak meg, a látogatások száma ma meghaladja az évi 20.000-t. A programban résztvevő kórházak száma a kezdeti egyről (budapesti I. sz. Gyermekklinika) tízre nőtt. Az Alapítvány szeretné Magyarország összes gyermekkórháza számára felajánlani tevékenységét.

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához