Ezeket látta már?

Ezért ne tusoljon akkor, amikor villámlik! Veszélyesebb, mint gondolná!

fürdő, tusolás

Fizikus magyarázza el, miért lehet veszélyes, ha zivatar közben tusolunk.

Világszerte évente körülbelül 24 000 ember hal meg villámcsapás következtében, és további 240 000 ember sérül meg ez miatt.

Azt a legtöbben tudják, hogy zivatar, villámlás idején fedett, védett helyre kell menni, az elektromos eszközöket áramtalanítani kell, és vezetékes telefonon sem jó olyankor beszélni. De arról már kevesebben hallottak, hogy sem mosogatni, sem zuhanyozni nem jó a villámlás idején. Sőt, még a betonfalnak támaszkodás sem mindig jó ötlet! Az angliai Nottingham Trent University fizikusa, James Rawlings mondta el, hogy mindez miért lehet veszélyes.

Miért vonzza a föld a villámokat?

Ökölszabályként elmondható, hogy ha a távolban mennydörgést hallunk, akkor elég közel vagyunk a viharhoz ahhoz, hogy a villám elérjen minket, még akkor is, ha nem esik az eső. A vihar magjától 16 kilométerre is becsaphat a villám.

De hogy alakul ki a zivatar? A zivatarhoz nedvesség és felszálló meleg levegő szükséges: a magas hőmérséklet és a páratartalom nagy mennyiségű nedves levegőt hoz létre, amely felemelkedik a légkörbe, ahol zivatarrá alakulhat.

A felhők víz-és jégcseppek millióit tartalmazzák, és ezek kölcsönhatása vezet a villámok keletkezéséhez. A felszálló vízcseppek összeütköznek a lehulló jégcseppekkel, ami közben pozitív és negatív töltések keletkeznek. A zivatarban a felhők hatalmas Van de Graaff-generátorként működnek, szétválasztva a pozitív és negatív töltéseket, így hatalmas töltéskülönbségek jönnek létre a felhők belsejében.

Ahogy a zivatarfelhők a Föld felett mozognak, ellentétes töltést hoznak létre a talajban, és ez az, ami a föld felé vonzza a villámcsapást. A zivatar ki akarja egyenlíteni a töltéseit, és ezt a pozitív és negatív területek közötti kisüléssel éri el. Ennek a kisülésnek az útja általában a legkisebb ellenállás útja, így a jobban vezető dolgokba (például fém) nagyobb valószínűséggel csap be a villám.

A leghasznosabb tanács zivatar esetén: ha dörög, menjünk be a házba. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljes biztonságban vagyunk a vihartól. Vannak olyan tevékenységek odabent, amelyek majdnem olyan kockázatosak lehetnek, mintha kint maradnánk a viharban.

Olvasson tovább! Frontérzékenység: ez az oka, ha megviselik a szervezetét a frontok

A legkisebb ellenállás útja

Ha villám csapna a házunkba, az elektromosság a legkisebb ellenállás útját követi a földig. Az olyan dolgok, mint a fémhuzalok vagy a víz a csövekben, tökéletes vezetők, amik utat biztosítanak az elektromosság számára a föld felé. A zuhanyzó mindkettővel rendelkezik (víz és fém), így ideális útvonalat biztosít az elektromosság számára.

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjai határozottan arra kérek az embereket, hogy zivatar idején kerüljenek minden vízzel kapcsolatos tevékenységet - még a mosogatást is -, hogy csökkentsék a csapás kockázatát.

Zivatar idején más kockázatokra is érdemes odafigyelni. Az egyik, ami talán nem tűnik nyilvánvalónak, az a betonfalnak támaszkodás. Bár a beton önmagában nem feltétlen vezetőképes, de ha fémgerendákkal erősítették meg, ezek vezető utat biztosíthatnak a villám számára.

Zivatar idején kerülje továbbá, hogy bármi olyan eszközt használjon, ami konnektorba van dugva (számítógépek, TV-k, mosógépek, mosogatógépek), mivel ezek mindegyike utat biztosíthat a villámcsapás számára.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!

Forrás: www.theconversation.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához