Ezeket látta már?

Nálatok esznek-e állatok...?!

Még ma is sok tévhit kering a köztudatban kedvenceink táplálásáról, nézzük melyek a legelterjedtebbek!

Papagájoknak, pintyeknek elég, ha a boltokban kapható magkeverékekkel etetjük őket A kisrágcsálóknak nincs szükségük vízre A rágcsálóknak árt az állati eredetű fehérje A macskának, kutyának kiváló táplálék a tehéntej A nyers hússal etetett kutya vérengző lesz A kutyának jó táplálék a csont Nagy veszélyt jelentenek az emészthetetlen, de egyben lenyelhető csigolya csontok, amelyek elakadhatnak a bélcsatornában, és akár bélcsavarodást okozhatnak.

Nálatok esznek-e állatok...?!

Különösen a mindent rágó kölyökkutyáknak nagyon jó, természetes "rágóka" lehet egy jól kifőzött, nagyméretű csöves csont (pl. birka, vagy marha combcsont, lábszárcsont), amelyet aztán órákig-napokig elrágcsálhat a kölyök.

A csokit mindenki szereti, biztosan jó jutalomfalat a kutyának is Az egész család vegetáriánus, a kutya pedig családtag, legyen ő is az Heti egy koplaló napra minden kutyának szüksége van Ami az embernek jó, jó a kutyának is Nem! Különösen a fiókanevelés során kiegészítő táplálékra is szükségük van, ilyenkor tojásos keverékeket, vagy túróval készült, magas fehérjetartalmú eleségre is szükségük van. De nagyon jó kiegészítő táplálék a saláta, a reszelt sárgarépa, alma, illetve a vadon termő kalászosok, vagy a szinte egész évben szedhető tyúkhúr. Nem! A hörcsögök, tengerimalacok valóban nagyon keveset isznak, különösen, ha nagy nedvességtartalmú zöldségeket, gyümölcsöket ehetnek, de szükségük van vízre, ezért a legcélszerűbb, ha a már nagy választékban kapható önitatók valamelyikét szereljük fel a tartási helyükön. Nem! Sőt, különösen a vemhes, illetve a kölykeit szoptató kisrágcsáló igényli a fehérje-kiegészítést. Ma már a boltokban is kapható ilyen táp, de sok állatka szereti a főtt tojást, a száraz sajtokat, vagy a sült csirkemellet. Nem! Kifejezetten káros! Komoly hasmenést, bélhurutot okozhat. Ha valamiért mégis szeretnénk tejet adni kedvencünknek, akkor a kifejezetten macskáknak, kutyáknak készült tejpótló porokból készítsük el, vagy esetleg laktóz-mentes tehéntejjel próbálkozhatunk. Nem! Amíg nem ő maga ejti el az állatot, semmi összefüggés nincs a két dolog között. Viszont: Sertéshúst szigorúan tilos nyersen etetni, mivel húsevőkben kezelhetetlen, biztosan halálos betegséget okozhat (Ez az emberre teljesen veszélytelen Aujeszky-féle vírus). Nem! A szilánkosan törő baromficsontok kifejezetten veszélyesek lehetnek, ezért különösen a csöves csontokat soha ne adjuk oda a kutyának, hiszen megsérthetik, de akár át is szúrhatják a bélfalat. Nem! A kutyáknak kifejezetten káros, kisebb testűek akár komoly, halálos kimenetelű mérgezést is kaphatnak a csokiban található teobromintól. Különösen veszélyes a jó minőségű, magas kakaóbab tartalmú keserű csokoládé. Nem! A kutya húsevő állat, szüksége van nagy mennyiségű állati fehérjére. Akinek ez nem tolerálható, az tartson inkább növényevő állatot. Nem! Ez a legelterjedtebb tévhit. A kutyának kiegyensúlyozott táplálásra van szüksége. Még az alaposan elrontott rossz evő, válogatós kutyánál sem ez a megoldás. Az ilyen állatot is kínáljuk meg etetési időben a megszokott ételével. Ha nem eszik, vegyük el előle a tálat, és csak a következő etetési időben kínáljuk meg újra. És a kettő között természetesen semmit, még apró falatkákat se adjunk neki. Nem! A különösen veszélyes csokoládén kívül több olyan étel is van, ami a kutyánk számára kifejezetten káros. Ilyen pl. a hagyma, a szőlő, vagy akár a mandula. De nem javasolható - puffasztó hatása miatt - a káposzta és a karfiol sem.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához