Ezeket látta már?

Nyári rezsiemeléses kályhák: álmában is megölheti, ha erre nem figyel

rezsiemelés, kályha, fatüzeléses kályha, szén-monoxid mérgezés

A rezsiemelés hírére már most nyáron rohamtempóban vásárolják fel a fatüzelésű kályhákat a magyarok, de van amire nem gondolnak. Pedig ez a rész már nem energetikai kérdés, hanem komoly életveszély.

Jó alternatívája lehet a gáznak a fatüzelés, de nem feltétlenül alkalmas arra minden ingatlan, sőt, egészségre kimondottan káros variációkba is belefuthat. Szilágyi László, a Víz-, gáz, fűtéstechnika szaklap kiadóvezetője attól tart, hogy a kályhavásárlások megszaporodásával a szén-monoxid mérgezések száma is drasztikusan megnőhet - nylatkozott a Pénzcentrumnak, külön hangsúlyozva, beüzemelés előtt mindenképp hívjuk ki a kéményseprőket!

Szén-monoxid mérgezés: ezért fontos a jelzőkészülék >>

Erre figyeljen, ha kályhában gondolkodik

- Bár a háború és az elszálló energiaárak hatására is ingencsak megnőtt a kereslet az alternatív fűtési megoldások iránt, most a rezsicsökkentés-csökkentés láthatóan komoly változást hozott az emberek gondolkodásában, a kereslet mégtovább eszkalálódik. Azonban, ha valaki kapkod, és nem a saját ingatlanához megfelelő berendezést választ, lehet, hogy pórul is járhat. Nincs olyan egyetemes tanács, amely mindenkire vonatkozik, ahány ház, annyiféle megoldás - mondta a lapnak Szilágyi László.

Anyílt égésterű, fatüzelésű berendezések esetében több tényező is korlátozza az otthoni beüzemelést:

  • csak ott lehet ilyen kályhákat felszerelni, ahol van megfelelő, gravitációs elven működő kémény
  • aki túl van a beszerzésen, beüzemelésen, az első és legfontosabb dolga a kéményseprő - szigorúan aláhúzva

- Szakemberként nagy veszélyt látok: a halálos szén-monoxid mérgezések száma jelentősen megnőhet, hiszen most sokan gondolják úgy, hogy át-, vagy visszaállnak fatüzelésre. Ha nem vizsgáltatják át szakszerűen a kéményt, és elmarad a karbantartás, akkor komoly bajok lehetnek. A másik, amit igen erősen ajánlok, hogy mindenki, aki ebben gondolkodik, szerezzen be egy szén-monoxid érzékelőt. 10-15 ezer forintos kiadás, de életet menthet - figyelmeztetett a szakértő!

Ezt kell tudni a szén-monoxidról

A szén-monoxid együtt mozog a levegővel, nem lehet azt mondani, hogy csak az alsó, vagy a felső légterületen található. – Amint bekerül a vérkeringésbe, kémiai fulladást okoz, vagyis gátolja, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént vegyen fel.

Lassanként bénuláshoz, görcsrohamokhoz vezet, legvégső esetben pedig halálhoz – kezdte részletezni a toxikózis folyamatát Deák István. – Fejfájást, émelygést tapasztalunk először, aztán esetleg hányás, ájulás és kóma. Ahogy észrevesszük, hogy ilyen problémával küszködő ember van a környezetünkben, azonnal ki kell vinni a levegőre, kinyitni az ablakokat, a tüzelő-fűtő berendezéseket pedig el kell zárni, majd a 112-es segélyhívó számon tegyük meg a bejelentést. A legenyhébb lefolyású mérgezésnél is néhány napos kórházi kezelés szükséges, hiszen szövődmények is felléphetnek.

Szén-monoxid mérgezés nem kizárólag a gázfűtés során keletkezhet, hanem a tüzifával való melegítés során, de az elektromos áram használatánál is – emelte ki az alezredes, majd a berendezéseink meghibásodására tért rá, milyen rizikót is jelenthetnek. – Nemcsak a gázkészülékeknél léphet fel rendellenesség, hanem szétcsúszhat például a kéménycső, lehet repedt is, vagy a tisztítatlan kémény miatt nem tud eltávozni az égéstermék, de akár a hűtőgép is képes szén-monoxidot termelni.

Lényeges, hogy rendszeresen ellenőrizzük a készülékeinket. Zárt térben pedig tilos grillezni, sütögetni, ez persze már az emberi felelőtlenség esetén lép fel. Ami a statisztikai adatokat illeti, ebben az évben három halálos áldozatot követelt a probléma, tavaly 430 eset történt, idén októberig országosan 283 alkalommal kerültek bajba emiatt.

Egyre több helyszínen van beépítve megfigyelő berendezés, ezzel pedig a korai észlelést lehet elősegíteni. A gázkészülék közelében szükséges felszerelni egy eszközt, illetve a hálószobában is szemmagasságban.

Forrás: Pénzcentrum
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához