Ezeket látta már?

Mi jó gyomorégés ellen? Ezekkel a módszerekkel szabadulhat meg a kellemetlen fájdalomtól

kellemetlen fájdalom gyomorégés ellen

A gyomorégés egy igen kellemetlen égő érzés vagy fájdalom a mellkasban, a szegycsont mögött.

A gyomorban található savas emésztőnedveknek a gyomorban kellene maradniuk, hogy azok emésszék az elfogyasztott ételeket. Gyomorégés akkor fordul elő, amikor ezek a savas anyagok a nyelőcsőbe kerülnek, amit refluxnak nevezünk. A nyelőcső nyálkahártyája nem olyan ellenálló ezekkel az anyagokkal szemben, mint a gyomor nyálkahártyája, ezért irritáció és égő érzés jelentkezik.

Gyomorégést kiváltó okok

Világszerte az emberek körülbelül 20%-a tapasztal gyomorégést hetente legalább egyszer. Több kutatás is arra utal, hogy a gyomorégés és a reflux betegség gyakoribb lehet az olyan fejlett országokban, ahol a nyugati típusú étrend, a stressz és az elhízás is gyakoribb jelenség.

Ezek a gyomorégés legjellemzőbb tünetei

A gyomorégés jelentkezhet diszkomfortérzésként, de akár égő fájdalmat is okozhat. Az érzés a szegycsont mögötti területen érezhető, tehát nem mindig egyértelmű, hogy a gyomornál vagy a mellkasban érzi a beteg. Gyakran társul hozzá keserű vagy savas szájíz.

A tünetek általában evés, ivás után vagy éjjel jelentkeznek, és fekvő helyzetben vagy előrehajláskor erősödnek. A gyakran jelentkező gyomorégést általában reflux okozza. A kezeletlen reflux komolyan károsíthatja a nyelőcsövet, daganatmegelőző állapotot létrehozva.

Életmódbeli hibák, melyek gyomorégést okoznak

A modern táplálkozás és életmód hozzájárul a gyomorégés kialakulásához. A feldolgozott ételek, a nagy mennyiségű cukor, a zsíros és fűszeres ételek, valamint az étkezési szokások vezetnek hozzá. Egy kis odafigyeléssel sokat lehet javítani a problémán.

  • Étrend: zsíros, fűszeres, vagy savas ételek, valamint csokoládé, koffein és alkohol fogyasztása gyakran provokálhatja a gyomorégést.
  • Túlevés: nagy mennyiségű étel elfogyasztása egyszerre növelheti a gyomorsav termelését és a reflux kockázatát.
  • Dohányzás: a dohányzás növeli a savtermelést, és gyengíti a nyelőcső záróizmát is, amely a refluxot elősegíti.
  • Étkezés és lefekvés közötti időszak: a fekvő pozíció felvétele közel az étkezéshez gyakran növeli a reflux és a gyomorégés esélyét.
  • Szorongás, idegeskedés: a stressz hatással van az emésztőrendszerre is, és gyakran fokozza a gyomorégés és a reflux tüneteit.
  • Gyógyszerek szedése: bizonyos gyógyszerek, mint például az ibuprofen vagy az aszpirin, irritálhatják a gyomrot.
  • Elhízás: a felesleges testsúly nyomást gyakorol a hasi szervekre, és növeli a reflux kockázatát.

Fiziológiai tényezők, amelyek gyomorégést okoznak

  • Várandósság: terhesség alatt a hormonális változások és a megnövekedett nyomás a hasüregben gyakran okoz gyomorégést. A növekvő méh nyomást gyakorol a gyomorra és a nyelőcsőre is.
  • Gyomortartalom nyelőcsőbe való áramlása: a nyelőcső záróizma, nem működik megfelelően, ami lehetővé teszi a savas gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. Ennek oka lehet az izmok gyengesége, a záróizom rendellenes működése.

Hasznos tanácsok, életmód tippek gyomorégés ellen

  1. Kis adagok, gyakori étkezések: inkább több kisebb étkezést iktassunk be napközben, mint nagy adagokat. Az étkezések között eltelt hosszabb időközök növelhetik a gyomorsav termelését és a gyomorégés kockázatát.
  2. Kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket: a túlzottan zsíros vagy fűszeres ételek fokozhatják a gyomorégés esélyét. Próbáljunk egészségesebb alternatívákat választani.
  3. Mellőzük a cukros és savas ételek fogyasztását: a túlzottan cukros ételek és italok, valamint a savas ételek (pl. citrusfélék) irritálhatják a gyomrot és fokozhatják a gyomorégést.
  4. Figyeljünk az étkezési időpontjára: kerüljük az étkezést közvetlenül lefekvés előtt vagy fekvés közben, mert ez növelheti a reflux esélyét.
  5. Lassú étkezés: alaposan rágjuk meg az ételt, és lassan együnk, hogy segítsük az emésztést és a gyomor terhelését csökkentsük.
  6. Hagyjuk abba a dohányzást, alkoholfogyasztást: mind a dohányzás, mind az alkoholfogyasztás növelheti a gyomorsav termelését és gyengítheti a nyelőcső záróizmát.
  7. Testmozgás és stresszkezelés: rendszeres testmozgás segíthet az emésztésben és csökkentheti a stresszt, ami kedvező hatással lehet a gyomorégésre.
  8. tartsunk időszakos böjtöt , illetve alacsonyabb szénhidráttartalmú étrendet: segíthet az időszakos böjt vagy az alacsony szénhidráttartalmú étrend is, hogy csökkentsék a gyomorégés tüneteit.

Mit tehetünk, ha már ég a gyomrunk?

Gyomorégésre savsemlegesítő hatású, vény nélkül kapható gyógyszerek állnak rendelkezésre. Ezek szinte azonnal csökkentik a fájdalmat, mivel közömbösítik a gyomorsav savas kémhatását. Mivel csak tüneti szerek, a nyelőcsőben keletkezett sérüléseket nem gyógyítják.

Rendelkezésre állnak olyan gyógyszerek is, amelyek a savtermelődést csökkentik. Ezek egy része vény nélkül kapható, más részüket orvosa írja fel receptre. Ilyen gyógyszerek, patikaszerek segíthetnek enyhíteni a tüneteket, ha már ég a gyomrunk.

1. Savlekötők (antacidumok)

  • Hatóanyag: kalcium-karbonát, magnézium-hidroxid, alumínium-hidroxid, alginát
  • Működés: az antacidumok a gyomorsavval reakcióba lépve semlegesítik azt, lebontják, enyhítve a gyomorégés tüneteit. Az alginát egy védőréteget is képez a gyomor falán.

2. H2-Receptor Blokkolók

  • Hatóanyag: famotidin
  • Működés: csökkentik a gyomorsav termelését, így enyhítve a gyomorégés és a savas reflux tüneteit.

3. Protonpumpa-Gátlók (PPI-k)

  • Hatóanyag: omeprazol, lansoprazol, pantoprazol, esomeprazol
  • Működés: hatékonyabban csökkentik a gyomorsav termelését hosszú távon, segítve a gyomorégés és a reflux betegség kezelését. Ezekkel a hatóanyagokkal rendelkező gyógyszereket éhgyomorra szükséges szedni.

5. Gyomornyálkahártya védők

  • Hatóanyag: szukralfát
  • Működés: védőbevonatot képez a gyomor nyálkahártyáján, így védelmet nyújt a gyomorsav ellen.

Mit együnk, igyunk, ha ég a gyomrunk? Gyomorégést enyhítő élelmiszerek

  1. Gyógyteák (kamilla, gyömbér) fogyasztása
  2. Búza- vagy zabpehely tartalmú ételek készítése
  3. Hideg tej vagy joghurt ivása
  4. Méz fogyasztása

A felsorolt gyógyszereket és praktikákat általában kis mértékű és átmeneti gyomorégés esetén alkalmazzák. Ha a gyomorégés rendszeres és súlyos, mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni.

Mikor forduljak orvoshoz?

Ha nem tudja biztosan elkülöníteni, hogy gyomorégést vagy mellkasi fájdalmat érez, különösen, ha ahhoz a kar vagy az áll fájdalma, zsibbadása társul, menjen be a legközelebbi sürgősségi ügyeletre, vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Az időnként jelentkező gyomorégés gyakori tünet, ami nem ad okot aggodalomra. Ha gyakorivá válik, akadályozza a mindennapi tevékenységeket, akkor felmerül a gyanú, hogy komolyabb betegség okozza.

Forduljon háziorvosához, ha a gyomorégés:

  • több mint hetente kétszer jelentkezik,
  • vény nélkül kapható szerek szedésével sem javul,
  • hányinger, gyakori hányás társul hozzá,
  • nyelési nehézségei vannak,
  • ok nélküli fogyást, csökkent étvágyat tapasztal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mit tegyünk, ha ég a gyomrunk? 13 bevált házi praktika gyomorégés ellen

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyomorégés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához