Ezeket látta már?

Mi jó gyomorégésre? Ha sok a sava, ezeket tegye gyomorégés ellen

gyomorégés reflux sok gyomor sav ellen

A gyomoségés igen kellemetlen panasz, melyet a legtöbb ember megtapasztal az élete során, és előfordulhat, hogy visszatérően jelentkezik a probléma. Szerencsére van rá megoldás!

A gyomorsav-túltengés igen kellemetlen perceket – vagy akár órákat- szerezhet, hiszen erős hasi fájdalommal, mellkasi égő érzéssel, puffadással, maró fájdalommal járhat. A legtöbbször a káros szenvedélyek és a nem megfelelő táplálkozás váltja ki a panaszt, így a kezelésében igen nagy szerepet kap az egészséges életmód követése.

A gyomorsav szerepe

A gyomorsav egy olyan folyadék, mely kulcsszerepet játszik az ételek emésztésében azáltal, hogy aktiválja szénhidrátok és zsírok emésztését segítő enzimeket, valamint lebontja a fehérjék aminosavainak hosszú láncait. A gyomorsav elsődleges aktív összetevője a sósav, de egyéb hasznos enzimek is megtalálhatók benne. Az erős savas környezetnek (pH 1,5-3,5) nem csak a tápanyagok lebontásában és felszívódásában van nagy szerepe, hanem segít elpusztítani az étkezéssel bekerülő káros mikroorganizmusokat is - a legtöbb kórokozó ugyanis nem szereti a savas közeget.

Elegendő gyomorsav nélkül az említett folyamatok nem mennek végbe tökéletesen, ami felszívódási zavarokhoz, tápanyaghiányhoz és fertőzésekhez vezethet. Igen ám, viszont az sem jó, ha az ellenkezője áll fenn, vagyis, ha túl sok gyomorsav termelődik!

Amikor túl sok a gyomorsav

A gyomorsav-túltengésről (hyperaciditás) akkor beszélünk, amikor a gyomor túl sok savat termel. Ilyenkor a gyomor és a nyelőcső nyálkahártyája irritálódik, ami gyomorégést, fájdalmat és egyéb tüneteket okoz. Amennyiben krónikussá válik, úgy súlyos szövődmények léphetnek fel!

Alapból naponta kb. 2-3 liter gyomorsav termelődik, ám mennyiségét számos dolog befolyásolja: hatással van rá többek közt a táplálkozás (zsíros, fűszeres ételek), az alkohol, a dohányzás, a stressz, terhesség, túlsúly, bizonyos gyógyszerek, betegségek és fertőzések (Helicobacter pylori) is.

A túl sok gyomorsav tünetei

  • Gyomorégés
  • Keserű szájíz (mivel a gyomornedv visszacsurog a nyelőcsőbe)
  • Maró érzés a nyelőcsőben
  • Hányinger, néha hányás
  • Puffadás
  • Torokfájás

Savas reflux és a GERD

A savas reflux egy gyakori emésztőrendszeri probléma, melynek során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, mivel annak alsó záróizma nem zár megfelelően. Amennyiben a probléma krónikussá válik (több mint heti kétszer lép fel), akkor GERD-ről (gastrooesophageális refluxbetegségről) beszélünk. Kezelése igen fontos, mivel nyelőcsőben lévő nyálkahártya nem ellenálló a gyomorsavval szemben, ezért, ha a probléma rendszeresen visszatér, az vérző sérüléseket, fekélyeket okozhat. Amennyiben hegesedéssel gyógyul, az nyelőcsőszűkülethez vezethet, sőt megnő a rosszindulatú elváltozások fellépésének esélye is!

Így csökkentheti a gyomorsav termelődését

Szerencsére több módszer és készítmény létezik a problémára. Amennyiben hajlamos rá, az első és legfontosabb az, hogy figyeljen oda az életmódjára: ne dohányozzon, adja le a súlyfeleslegét, kerülje a túlságosan zsíros, fűszeres ételek fogyasztását, ne igyon alkoholt és koffeintartalmú italokat, valamint próbáljon meg rendszert vinni az étkezésében (lehetőleg többször egyen keveset)! Ha mégis fellép a panasz, a következőket teheti:

  • Lefekvés előtt 2-3 órával már ne egyen.
  • Igyon szódabikarbónás vizet.
  • Aludjon a bal oldalán.
  • Legyen magasabban a feje alvás közben.
  • Fogyasszon mandulát.
  • Igyon édeskömény vagy gyömbér teát.
  • Egyen almát.
  • Igyon sovány tejet (ne lefekvés előtt).
  • Fontolja meg az édesgyökér flavonoidjainak alkalmazását (ez ugyanis bevonja a nyelőcsövet és segíti a nyálkahártyát védő nyák képződését).

Gyógyszerekkel a gyomorsav ellen

Sajnos előfordulhat, hogy a házi praktikák nem segítenek: ilyenkor érdemes orvoshoz/gyógyszerészhez fordulni, hiszen sok készítmény áll a rendelkezésünkre. A kezelés lehet a gyomorsavtermelés csökkentését és a semlegesítését célzó terápia is. A szakember ajánlhat savlekötőket, savközönbösítőket, H2-blokkolókat (ezek csökkentik a gyomorsav termelődését és/vagy közömbösítik a hatásukat), vagy protonpumpa-gátlókat (ezek nem csak a tüneteket, de a kiváltó okot is megszűntetik). Ez utóbbiak bár receptre kapható készítmények, ám valóban hatásosak és a szövődményektől is védenek.

Előfordulhat, hogy a gyógyszeres kezelés sem jár sikerrel, így a nyelőcső károsodása és a szövődmények olyannyira súlyossá válnak, hogy sebészi beavatkozás lehet indokolt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reflux elleni gyógyszerek: így kell bevenni, hogy biztosan hassanak!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyomorégés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához