Ezeket látta már?

Rühesség macskáknál: tényleg elkapható? Ekkor jelent veszélyt a gazdira a cicavakaródzás

Betegség
2025. július 15. 07:04
rühesség macskától

A legtöbben inkább a kutyákhoz kötik ezt a fertőzést, pedig a macskák sem kivételek.

Egy napon arra lesz figyelmes, hogy cicája szokatlanul sokat vakarózik, főleg a fejét és füleit, majd észreveszi, hogy a szőr kihullik a pofijáról, a bőr hámlani kezd, sőt, sötét váladék jelenik meg a fülkagylóban. Mi lehet a cica baja? Sokan csupán valamilyen ártalmatlan bőrproblémának tartják ezeket a tüneteket, pedig valójában a háttérben akár rühesség is állhat. Bár a legtöbben inkább a kutyákhoz kötik ezt a fertőzést, a macskák sem kivételek – sőt, bizonyos esetekben az emberre is átterjedhet. Érdemes tehát utánajárni, mit tehet, ha a kedvencénél rühesség gyanúja merül fel.

Mi történik a macska bőrében?

A rühösség leggyakoribb kórokozója macskáknál a Notoedres cati nevű parazita, amely főként a fej, a fülkagylók és az orrtájék környékén okoz erőteljes viszketést, bőrpírt, hámlást, majd szőrhullást. Ez a típusú fertőzés a fejrühösség néven ismert. Emellett nem ritka az Otodectes cynotis által okozott fülrühösség sem, amely sötét, gyakran kellemetlen szagú váladékkal jár, és a cicák jellegzetesen rázzák a fejüket, dörzsölik a fülüket a bútorokhoz vagy mancsukkal vakargatják.

Ami igazán meglepő, hogy a kutyák és emberek rühességéért felelős Sarcoptes scabiei atka is képes macskát fertőzni – igaz, ez csak rendkívül ritkán fordul elő. Egy 2023-as olasz esetleírás például beszámolt arról, hogy egy FIV-pozitív, legyengült immunrendszerű macska S. scabiei fertőzést kapott, amit később sikeresen kezeltek spot-on oldattal és antibiotikumokkal.

Mikor kell gyanakodni?

A betegség tünetei jól felismerhetők, bár könnyen összetéveszthetők más bőrgyulladásokkal. A macska intenzíven vakarózik, különösen a fej és fül környékén. A bőr gyulladttá válik, megjelenik a hámlás, pörkök képződnek, és a szőr gyakran foltokban kihullik. Ha a fülrüh az ok, a hallójáratban sötétbarna, néha fekete, sűrű váladék is összegyűlhet. Előrehaladott állapotban az állat viselkedése is megváltozik: ingerlékennyé válik, nyugtalan lesz, vagy éppen levertté, ami már a fájdalom és a másodlagos fertőzések jele lehet.

Ha cicája kijárós, vagy más állatokkal él együtt, különösen érdemes odafigyelni. Az N. cati erősen fertőző, és könnyen átjut egyik macskáról a másikra – ez a tulajdonsága a háztartás többi lakóját is veszélyezteti.

Tényleg elkaphatja az ember?

Bár a macskákban élő atkák alapvetően fajspecifikusak, a Western College of Veterinary Medicine szerint közeli, tartós kontaktus esetén az ember is megfertőződhet. Ez a gyakorlatban enyhe, viszkető bőrelváltozásokban nyilvánul meg, főként a karokon, törzsön vagy a nyakon, azokon a területeken, ahol a macska gyakran fekszik az ember közelében. A jó hír az, hogy a tünetek többnyire maguktól elmúlnak, amint megszűnik a fertőzés forrása – azaz a cicát megfelelően kezelik.

Fontos azonban tudnia, hogy immunhiányos állapotban, időskorban vagy kisgyermekek esetében a fertőzés valamivel komolyabb lehet. Ilyenkor javasolt bőrgyógyász felkeresése.

Hogyan történik a diagnózis?

A rühösség diagnosztizálása a legtöbb esetben bőrkaparék vizsgálatával történik. Az állatorvos apró mintát vesz a fertőzött bőrről, majd mikroszkóp alatt keresi az atkák jelenlétét. A diagnózis akkor is fennállhat, ha a kaparék negatív – előfordul, hogy a paraziták mélyebben bújnak meg a bőrredőkben. Ilyenkor ún. próbakezelést alkalmaznak: ha a kezelésre reagál az állat, megerősítést nyer a gyanú.

Mivel kezelhető a rühesség?

A legújabb vizsgálatok alapján a kezelési lehetőségek széles skálája áll rendelkezésre. A 2025-ben megjelent kutatás szerint egy esafoxolaner, eprinomectin és praziquantel kombinációját tartalmazó szer, egyetlen adagban is hatásosnak bizonyult természetes környezetben fertőzött cicák kezelésében.

Szintén kiváló eredmények születtek a selamectin hatóanyagú termékeknél (pl. Revolution®), amelyekről egy 2004-es tanulmány kimutatta, hogy már 14 napon belül jelentős tünetcsökkenést érnek el. A moxidectin és imidacloprid kombinációja (Advocate®) egy másik tanulmányban 28 nap alatt 100%-ban elpusztította az atkákat.

Súlyosabb esetekben szisztémás kezelésekre is szükség lehet, például ivermectin injekcióra, amelyet hetente adnak be. Ez a terápia hatékony, de nem minden macska tolerálja jól, így mindig állatorvosi javaslat alapján alkalmazzák.

A kezelés részeként gyakran javasolnak benzil-peroxidos samponokat, amelyek hámlasztó és fertőtlenítő hatásúak. A viszketést antihisztaminokkal – például cetirizinnel – is lehet enyhíteni. Támogatásként omega-3 zsírsavakat és multivitaminokat is érdemes bevetni az immunrendszer erősítésére, különösen legyengült állapotban lévő cicáknál.

Mikorra várható gyógyulás?

A legtöbb esetben a tünetek 2–4 héten belül jelentősen enyhülnek, de a teljes gyógyulás akár 6–8 hétig is eltarthat. Fontos, hogy minden állatot, amely kapcsolatban áll a fertőzött cicával, egy időben kezeljenek – különben a visszafertőződés kockázata igen magas. A környezet fertőtlenítése sem elhanyagolható: fekhelyek, alomtálca, kefék, játékok is lehetnek atkabúvó helyek.

Mit tehet a megelőzésért?

A rühesség megelőzése nemcsak a cicája egészsége miatt fontos, hanem saját biztonsága érdekében is. A rendszeres állatorvosi ellenőrzések, különösen kijáró vagy menhelyről mentett macskák esetén, kulcsfontosságúak. Ma már számos spot-on készítmény áll rendelkezésre, amelyeket akár megelőzésre is lehet alkalmazni. Érdemes évente néhány alkalommal alkalmazni őket, különösen tavasszal és ősszel, amikor a fertőzések gyakrabban előfordulnak. Ha új állatot fogad be, legalább két hétig érdemes elkülöníteni, hogy biztos lehessen abban: nem visz be rühességet a háztartásba.

Macskaallergia: ezekről a tünetekről ismerheti fel, ha allergiás a macskaszőrre
Figyelmébe ajánljuk

Macskaallergia: ezekről a tünetekről ismerheti fel, ha allergiás a macskaszőrre

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rühesség # macska # macskatartás # fertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés