Ezeket látta már?

Hogyan hosszabbítható meg az élet? Ez az orvostudomány válasza

Kutatás
2024. november 28. 17:24
reperfúziós technológia élet halál szívmegállás kezelése

A modern orvostudományban új korszak hajnalán vagyunk.

Elképzelhető, hogy amit korábban a halál végleges állapotának hittünk, hamarosan másképp látjuk majd. Az újonnan kifejlesztett reperfúziós technológiák nemcsak az élet meghosszabbításában segítenek, hanem abban is, hogy jobban megértsük a halál utáni folyamatokat. Ezek az eljárások különösen fontos szerepet játszhatnak a szívmegállás, az agyi sérülések és a szervtranszplantációk területén.

Mit jelent a reperfúziós technológia?

A reperfúzió olyan eljárás, amely során a véráramlást helyreállítják egy elzárt területen, például egy szívroham vagy sztrók után. Ez az oxigén és a tápanyagok visszajuttatását jelenti a sejtekhez. A legújabb kutatások azonban ennél sokkal messzebb mentek: az oxigénhiányos állapotban lévő sejtek regenerálódását segítik olyan módszerekkel, amelyek egykor elképzelhetetlennek tűntek.

A Yale Egyetem kutatói például forradalmi kísérleteket végeztek. Egy levágott sertés agyát négy órával a halál után egy „BrainEx” nevű géphez csatlakoztatták, amely speciális oldattal látta el a sejteket. Az eredmény megdöbbentő volt: az agyszövetek újra működni kezdtek, és sejtszinten metabolikus aktivitást mutattak.

Mit jelent ez számunkra?

Ezt a technológiát – amely „BrainEx” néven ismert – nemcsak állatokon, hanem hamarosan emberi agyakon is alkalmazni kezdhetik. Az emberi sejtszintű aktivitás visszaállítása lehetőséget nyit például új gyógyszerek tesztelésére, amelyek hatékonyabb kezeléseket eredményezhetnek olyan betegségekre, mint az Alzheimer- és Parkinson-kór.

A reperfúziós technológiák már most alkalmazhatók szervtranszplantációk során. Az „OrganEx” nevű gép segítségével az orvosok jelentősen meghosszabbíthatják a szervek élettartamát, ami több sikeres műtétet tesz lehetővé. Egy másik áttörést jelent a CARL (controlled automated reperfusion of the whole body) technológia. Ez az eszköz nemcsak szervek megőrzésére alkalmas, hanem életmentésre is. Szívmegállásos betegek esetében a CARL segítségével a túlélési arány drámaian javult, a páciensek 42 százaléka normális kognitív funkciókkal tért vissza.

Etikai kérdések: mit tekintünk életnek?

Ahogy az orvostudomány egyre mélyebbre hatol az élet és halál határvonalán, számos etikai kérdés merül fel. Vajon életnek tekinthető-e egy sejtszinten működő agy, ha nincs öntudata? Mi a helyzet akkor, ha valaki mégis öntudatra ébred ebben az állapotban?

A halál fogalmának újraértelmezése nemcsak tudományos, hanem filozófiai kérdéseket is felvet. Hosszú ideig a halált az élettani folyamatok visszafordíthatatlan megszűnéseként határoztuk meg, de a „visszafordíthatatlan” szó mára megkérdőjelezhetővé vált. Például bizonyos kutatások azt mutatták, hogy a szívmegállás után az agy bizonyos területei még percekig aktívak, és egyes emberek tudatos élményekről számoltak be ilyen állapotban.

A hospice nővér elárulta, mi történik a testtel a halál után
Cikkajánló

A hospice nővér elárulta, mi történik a testtel a halál után



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: newscientist
# halál # halál után # Kutatás # orvostudomány # szívroham

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés