Ezeket látta már?

Crohn-betegség, serdülőkorban

Kérdés: üdvözlöm

... éves gyermekem autoimmun beteg,vastagbél gyulladása volt olyan annyira hogy 2007-be elkellet távolítani a vastagbélt.Ezt követően 2009-ig tünet mentes volt.Majd 2010-be jelenkezet rheumatoid arthritis gyulladás.Jelenleg az állandó gyógyszere Methotrexat amitől nagyon félek hogy hogyan fog használni,és hogy a mellék hatásai mik lesznek.Nagyon félek attól hogy a lába rendben fog-e jönni!Kétségbe vagyok esve,mert így kezdődött a betegsége és attól félek hogy megtámadhassa a vékony belet is a gyulladás.Tanácsot szeretnék kérni hogy jó ez a kezelés ,vagy keresünk más orvost?

köszönöm szépen.

Válasz:

A gyulladásos bélbetegségek közül a Crohn-betegség ritkábban a vékonybelet, még ritkábban akár a gyomor nyálkahártyáját is érintheti, szemben a colitis ulcerosa nevű betegséggel, mely viszont elsősorban a vastagbél gyulladása. Mindkét betegség a bélfalon kívül is járhat gyulladásos szövődményekkel: megbetegedhetnek a bőr egyes területei, az ízületek, a szem egyes részei is.

A methotrexát a krónikus ízületi gyulladásos megbetegedések jól bevált, már régebb óta használt gyógyszere; abszolút ellenjavallatban nem szerepelnek a különböző gyulladásos bélbetegségek, azonban a vérlemezke szám csökkenése és fekélyhajlam fokozódása miatt különös elővigyázatossággal adhatóak fekélyes megbetegedésekben, így colitis ulcerosa esetén is.

Mindezeket bizonyos, hogy a gyermekét kezelő rheumatológus és gastroenterológus is pontosan tudja és a legnagyobb körültekintéssel, mérlegelve a kockázatot és a gyógyszer által nyújtott hasznot, döntöttek a methotrexat alkalmazása mellett.

Nyugati országokban bevett gyakorlat a "'second look - second opinion"' , azaz egy másik intézmény, másik szaktekintélyének felkeresése - a hazai gyakorlathoz képest azzal a nagy különbséggel, hogy ezt maga a kezelőorvos kezdeményezi, egyes esetekben még intézi is.

Mindazonáltal, először azt javasolnám, üljön le a kezelőorvosokkal, kérje ki tanácsukat, segítsenek, magyarázzák el a mellékhatásokat, a lehetséges szövődményeket.

Minden jót kívánok,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához