Ezeket látta már?

Emlőrák, hormon (antihormon) kezelés

2011.06.21. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr/Nő,

kérdésem azzal kapcsolatos, hogy milyen labor-illetve egyéb vizsgálatokkal lehet mérni daganatos betegségben adott hormonkezelés hatékonyságát. ... éve (... évesen, szoptatás alatt alakult ki) volt 100%ban ösztr.és prog. poz.emlődaganatom, a kemók alatt sem állt le a menzeszem, ezért kezdték el már a kemó alatt a hormonkezelést is (Femara+Lucrin depot).Sem a kezelés megkezdése előtt, sem azóta nem mértek hormonszintet.Tudom, hogy ezeket a gyógyszereket sok ezer emberen kipróbálják, mielőtt forgalomba kerülnek, de nekem laikusként furcsa, hogy teljesen egységes az adagolás, és nem néznek hozzá sem hormonszintet, sem testsúlyt, stb.Nálam a daganat kiújulása szempontjából óriási jelentősége lenne a megfelelő kezelés kiválasztásának, illetve a helyes adagolás meghatározásának.

Kezelőorvosommal is beszéltem már erről, de nem kaptam érdemi, megnyugtató választ a kérdéseimre.Kérem, írja meg véleményét, és hogy hova, milyen szakemberhez fordulhatnék problémámmal.

Nagyon köszönöm!

Válasz:

Megnéztem Önnek a két gyógyszer alkalmazási előírását a hormonális hatásokat, hormonszint-vizsgálatokat illetően.

Leírom mindkét gyógyszer esetén a vonatkozó részeket: (figyelmeztetés)

- Femara (letrozol):

A hormonális hatások vonatkozásában a posztmenopauzás státuszt/állapotot kell ellenőrizni, de Ön még - ha jól értem - bőven ez előtt van (hacsak mesterségesen nem idéztek elő ilyen állapotot, de ez a levélből nem látszik).

Amire igazán felhívja a figyelmet az a csontrendszer, a csontritkulás:

Csontra gyakorolt hatások

Ha az anamnézisben csontritkulás és/vagy csonttörés szerepel, illetve akik a csontritkulás szempontjából fokozottan veszélyeztetettek, az adjuváns és kiterjesztett adjuváns kezelés megkezdése előtt szabályos csontsűrűség-vizsgálatot kell végezni oszteodenzitometriával (ODM), majd monitorozni.

- Lucrin depot (leuprorelin)

ezt prosztata- és emlőrákban is adják, mivel általában gátolja a szexuál-szteroidok szintézisét.

Itt is főként a csontsűrűség kérdésére térnek ki, majd utalnak az endometriózisra és a terhesség kizárására, valamint a szükség esetén való fogamzásgátló alkalmazásra.

Ilyen értelemben tehát a konkrét hormonvizsgálatok nem szerepelnek.

A dózisok valóban "fixek", a testsúly pedig ilyen értelemben lényeges különbséget nem produkál, nem jelent.

Tehát úgy tűnik, hogy főként a csontsűrűség-vizsgálat, ill. monitorozás (követés) lenne elsődlegesen fontos.

Mindezt természetesen meg kellene beszélnie az onkológus - kezelőorvossal is.

Jobbulást kívánok!

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához