Ezeket látta már?

Lisztérzékenység

Kérdés: Tisztent Dr.Úr!

Lisztérzékeny vagyok 2004. óta. Gyermekemről derült ki, akkor ő 5 éves volt, a szülők szűrése folyamán rólam derült ki, hogy én is az vagyok. 40 évesen szűltem. Gyermekem tünetmentes, eredményei negativak. Nekem soha nem lett negativ az eredményem, mindíg pozitív volt. Azt mondták, diétahiba. Én is ugyanazt eszem, mint a gyermekem, jelenleg is. Az iskolából hazajön ebédelni. Itthon étkezik minden napszakban és azt, amit főzök. Csak olyan alapanyagból főzök, ami gluténmentes!

Azt olvastam, hogy vannak olyan betegek, akik a diéta ellenére is pozitiv eredménnyel rendelkeznek, nem reagál a szervezete a diétára. S azt is olvastam, hogy kísérleteznek új módszereken, hogy a diéta helyett valamit bevesznek, ami a gliadint közömbösíti, vagy lebontja, nem tudom. Szeretnék részt venni kísérletükben, - mivel az én szervezetem nem reagál a diétára - mint betegalanyként.

Másik kérdés: összefügg-e a lisztérzékenység és a májamon lévő haematoma (2 db), ill. a lábujjon lévő hirtelen fájdalom, bevérzés?

Válasz:

A lisztérzékenységnek igen komoly irodalma van. Az bizonyos, hogy a legjobb eredményt a gluténmentes étrend biztosításával lehet elérni, tehát jelenleg még mindig ez az elfogadott terápia. Mellette figyelni kell az esetleges hiányállapotok kialakulására is, tehát célszerű és javasolt a vitaminok, nyomelemek és vaspótlás adása.

A bevérzésekkel, hematómával kapcsolatosan: valóban előfordulhat következményes véralvadási zavar, ezt laboratóriumban az ún. prothrombin-idő (PTI) mérésével meg lehet állapítani. Amennyiben ez kórosnak mutatkozik, akkor indokolt lehet a K-vitamin adása is.

Mindezt természetesen kezelőorvosával is meg kell beszélnie.

Jobbulást kívánunk,

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához