Ezeket látta már?

Testépítési módszerek

2013.05.10. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Olvastam, hogy a testépítésben magasabb szinten az eredmény nagyrészt a hormonszinteken múlik. Gyógyszereket emiatt nem szednék, azonban olvastam, hogy természetes módszerekkel is lehet őket befolyásolni (pl. megfelelő pihenés, edzés jellege, célzott táplálkozás). Ezek a gyakorlatban hatékonyak?

Olvastam továbbá, hogy a nagy csalán gyökeréből készített főzet phytoestrogen-t tartalmaz, ami erősebben kötődik a SHBG-hoz a tesztoszteronnál, így elfoglalva annak helyét, illetve akár ki is lökve azt onnan, így növeli a szabad t.szteron szintet. Továbbá állítólag az aromatáz enzim csak az SHBG-hez kapcsolódó t.szteront tudja ösztrogénné alakítani, így utóbbi szintjét is csökkenti. Mindez igaz? Egy régóta használt gyógynövény, ugyanakkor viszont kérdés hogy mennyire dokumentált a hosszú távú hatása, és mégis egy beavatkozás... Van kedvezőtlen hatása? SHBG blokkolása nem káros? Vagy értelmetlen, mert a szervezet kompenzál, pl. SHBG szint emelésével? Más t.szteron receptorokat nem blokkol?

Válasz:

Tisztelt Levélíró!

A testépítésben alkalmazott tesztoszteron-kúrát semmiképpen nem tudom javasolni, olvassa el az oldalon a korábbi hasonló kérdéseket és válaszokat (stanozolol keresőszóra megtalálható).

A természetes módszerek, amiket leírt, javasolhatóak, hogy mennyire hatékony az hosszabb távon dől el, de az edzés és az egészséges táplálkozás (+a dohányzás és alkohol kerülése) csak hasznos lehet.

A fitoösztrogének és egyéb növényi hatóanyagok: itt tulajdonképpen azt kell látni, hogy hiába növény és hiába "természetes anyag" mert lényegében ugyanúgy külső hormonbevitel történik, mintha tesztoszteront szedne - csak itt a szervezet belső biokémiai anyagcsereutaiban történik másfajta változás - mely végeredményképpen ugyanoda vezet...

Tehát nem javaslom ezt sem. Ami javasolható jó szívvel: az egészséges életmód, az edzés, és azon nutritív anyagok fogyasztása - ha szükséges - amelyek címkéjén, leírásában klinikai szinten igazolt, hogy alkalmazásuk hosszú távon sem ártalmas.

Üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához