Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

A fogápolás története az arakfa rágcsálásától az okosfogkeféig

Betegségek
2020. április 14. 12:00
A fogmosás története / Fotó: The Pitch Kft.

A fogápolásnak az emberiség története során mindig kiemelt szerepe volt. A történelem előtti időkben a védekezés, a harc és a megfelelő rágás révén a túlélést jelentették az egészséges fogak. Később pedig esztétikai kérdéssé vált a higiénikus száj és az egészséges fogsor.

A gyanta, ami hatásos a fogínygyulladás ellen

A fogápolás története leírható a fogkefe és a fogkrém történeteként is, elsőként lássuk az előbbit.

A különféle fák kérgének és ágainak, sőt, akár gyantájának rágcsálása már a neolitikumi ősemberekre is jellemző volt. Régészek találtak olyan gyantát, amelyet nyírfakéregből nyertek annak megfőzésével. A kihűlt, fenolban gazdag gyanta rágása enyhítette a szájüreggyulladást, és a fogínygyulladás ellen is hatásos volt.

A jelenleg ismert első, fogkefe gyanánt használt eszközök az i. e. 3500-ban, Mezopotámiában, a korabeli sírokból kerültek elő. Ezek olyan, citrom-, narancs, de leginkább babérfából készült ágacskák voltak, amelyek egyik végét elszálasították, elrojtosították, és ezzel dörzsölték le fogaikról a szennyeződést a korabeli emberek.

Az arab kultúrában is ezt a megoldást alkalmazták. Ők egy arakfából készült, miswaknak nevezett ágacskát rágcsáltak. Az arakfából a rágás hatására csersav szabadul fel, ami antibiotikus, antivirális hatású. Ezt a kedvező hatást fokozta, hogy a vallási előírások nem csak a napi ötszöri ima előtt, hanem ébredés után, lefekvéskor és még utazás előtt és után is ajánlották a miswak rágását.

Fogkefe disznó- és lószőrből

A fadarabbal történő fogápolásnak a kínaiak vetettek véget, akik a 700-as évek táján kifejlesztették a disznószőrből készült fogkefét. A szőrszálakat egy bambuszból vagy elefántcsontból készült nyélre erősítették. Ez a találmány Marco Polo közvetítésével aztán Európába is eljutott, de kezdetben nem aratott túl nagy sikert. Az európaiak maradtak inkább a kis vászonkendőnél, amivel a fogaikra rakódott lepedéket törölgették.

A sörtés fogkefe első európai említése Anthony Wood író nevéhez fűződik. Az író 1690-es önéletrajzából kiderül, hogy egy ilyen fogkefét adott ajándékba egy kedves barátjának.

Az első modern fogkefét egy börtöntöltelék készítette

Egy nem túl törvénytisztelő britet, Willam Addist 1770-ben garázdaságért csukták börtönbe. Bár a törvénnyel hadilábon állt, Addis a fogai egészségére annál inkább odafigyelt, és nem találta kielégítőnek a már említett kendős módszert. Így aztán, miközben a büntetését töltötte, az ebédnél zsebre tett egy alkalmas csontdarabot. Ebbe lyukakat vésett, majd egy őr segítségével beszerzett némi disznószőrt. A sörtéket azután áthúzta a lyukakon, és enyvvel rögzítette. Az eszköz bevált, olyannyira, hogy szabadulása után, 1780-ban Mr. Addis benyújtotta a szabadalmát a fogkefe gyártására.

Az üzlet beindult, Addis busásan meggazdagodott, a jól menő céget pedig fia örökölte. A Wisdom Toothbrushes 1860-ban 29 fajta különböző fogkefét gyártott az Egyesült Királyságban. A gyártás a mai napig folyik, 1996-ban például 70 millió darabot adtak el Nagy-Britanniában.

A szintetikus, nejlon sörték 1938-ban debütáltak, az első elektromos fogkefe pedig 1959-ben került forgalomba. Az ezredforduló után pedig eljutottunk az okostelefonnal vezérelhető okosfogkefékig, amelyek számos kényelmi funkcióval rendelkeznek. Sőt, a fogmosás alaposságát és intenzitását is mérik, illetve jelzik, ha nem megfelelő szögben tartjuk a fogkefét.

A fogkrémek története: vizelet, kakashere, téglapor

Természetesen az sem mindegy, mi kerül a fogkefére. Az ókori egyiptomiak nem voltak a fogkefék nagy szakértői, hiszen az ujjukkal mostak fogat, de annál kreatívabbak voltak a fogkrémek terén. Tettek bele például:

  • porított csigaházat,
  • sót, 
  • őrölt nősziromgyökeret,
  • mirhát.

De egyes mixtúrákban a bivalyköröm vagy a kakashere is helyet kapott.

Az ókori rómaiak pedig az ecet, a kecsketej és a vizelet, illetve a benne lévő ammónia erejében hittek: a fehérebb fogak érdekében vetették be ezeket az anyagokat. Hozzá kell tenni, hogy az ókorban a mentol is megjelent a fogápoló készítmények alapanyagai között. Ugyancsak előszeretettel alkalmazták az íriszt (a növényt, pontosabban a virágot). Erről egyébként bebizonyosdott, hogy ugyancsak hatékonyan csillapítja a fogínygyulladást.

A középkorban tovább folytatódott a kétes összetevőkből kevert fogporokkal való kísérletezés. Sárkányvér gyanta, égetett timsó, szén- vagy akár krétapor, sőt, téglapor is előfordult a korabeli fogporokban.

Az első mai értelemben vett fogkrém a Colgate vállalat nevéhez fűződik. A vállalat elődje Dr. Washington Sheffield cége volt, aki a fogkrémes fémtubust is feltalálta. A fogkrém tömeges gyártása 1873-ban indult, 1914-ig azonban nem ingatta meg a más jól ismert fogporok népszerűségét. A mai fogkrémek elmaradhatatlan összetevője, a fluor az 1950-es évektől került bele a fogkrémpasztákba.

A fogápolás mára össze sem hasonlítható az őskori, ókori és középkori időkkel, ahogyan a modern ember szájhigiéniája is sokat javult mostanra. Ez nem utolsó sorban a modern fogápolási eszközöknek és fogkrémeknek köszönhető. Azonban ezek is csak akkor tudják kifejteni kedvező hatásukat, ha rendszeresen használjuk őket. Így a megfelelő szájhigiénia segítségével elkerülhetjük az olyan betegségeket, mint például a fogínygyulladás. De a modern fogorvosi ellátás szerepét is meg kell említenünk, hiszen a rendszeres fogászati ellenőrzéseken való részvétel ugyanúgy hozzájárul fogaink egészségéhez.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: The Pitch Kft.
# fogíny # fogászati betegségek # szájhigiénia # fogfájás # igaz történet # fogápolás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés