Ezeket látta már?

A látás hónapjához: világprogram - szemünk védelmében

Betegségek
2010. október 15. 10:01
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Amikor egy évtizeddel ezelőtt az Egészségügyi Világszervezet, a WHO meghirdette VISION 20/20 programját, nem csupán valamiféle számjátékra gondolt, hanem pontosan tudta a lehangoló irányzat szerint várható állapotot: a világ lakosságának romlik a látása. Hogy ez mit is jelent pontosan, azt Németh János professzorral, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója segítségével igyekszünk megfejteni.

- Ez a program egy rossz tendencia megváltoztatását célozza. Amíg ugyanis 2000-ben 50 millió vak ember élt a világon, a várható szám az előrejelzések értelmében 75 millió 2020-ra. A program pontos célja ezt a számot 2020-ra 25 millióra csökkenteni - hangsúlyozza elöljáróban.

szem-festett-280-d0000089Dd268df88b6bf

Forrás: MTI


- Október második csütörtökén van minden évben a látás világnapja. Ilyenkor sokszorosan aktuális a kérdés, vajon mit tehetünk mi magunk látásunk épségének megőrzéséért. Azt, hogy a szem milyen fontos érzékszervünk - talán valamennyi között a legfontosabb - már nem is szükséges ismételgetni, hiszen a körülöttünk lévő világ alapvetően a vizualitásra épül. Szemünk, e rendkívül precíz optikai műszer sok "munkának" van kitéve az élet során, éppen ezért fokozott gondozást, odafigyelést igényel. Az évente ismétlődő világnapok minden eseménye erre figyelmeztet.

Szűrővizsgálatok

- A szemünkért mi magunk tehetünk legtöbbet, még akkor is, ha ma az orvostudomány és a technika is sok mindenben segít. A szem védelme már születés után megkezdődik. Nagy előrelépésnek számít, hogy a koraszülöttek látását, szemük épségét úgynevezett telemedicinális módszerrel szűrik. Az külön említésre méltó fejlődés, hogy ehhez nem kell szemorvost hívni a helyszínre, és az újszülöttet sem kell szemészhez vinni, hanem a Cserny féle mentőszolgálat speciális videokamerát és megfelelő szakértő asszisztenst hoz a helyszínre, aki eldönti, szükség van-e szakorvos beavatkozására, ami legtöbb esetben lézeres kezelést jelent. A későbbiek folyamán - mivel kötelező szűrés nincs a gyermekeknél - az esetleges fejlődési rendellenességeket leginkább a gyermekgondozónők, a szülők veszik észre. Megfelelő vizsgálattal szinte valamennyi szembetegség felismerhető kisgyermekkorban a színtévesztéstől a rövidlátási és különböző fejlődési rendellenességekig - magyarázza a professzor.

- A gondos szülő akkor cselekszik helyesen, ha elviszi szűrésre a gyereket, főként ha valami "gyanús" jelet vesz észre. Ha például a két szem nem egyforma, nem irányba néz, hunyorog, túl közel hajol bizonyos tárgyakhoz, esetleg gyakran fáj a feje.

Tompa látás

- Leggyakoribb probléma a tompa látás - mondja Németh János -, amelyet rendszerint későn vesznek észre, ilyenkor a folyamat már nem visszafordítható, hiszen a látóélességből csak 30-10 százalék marad meg. A gyerek 6 éves kora után már sokkal kisebb a remény az éleslátás és a térlátás javítására. Az időben történő felismerés érdekében tavaly szűrőprogram indult szakmai irányelvek alapján. Ennek keretében gyermekgondozók, védőnők kaptak kiképzést, oktató DVD is készült, amelynek segítségével könnyen felismerhetik a rájuk bízott gyermekek látásproblémáit. Az országos programtól mindenképpen pozitív hatást remélünk. Ez nem menetesíti a szülőket, akik a legtöbb időt töltik a gyerekkel, hogy fokozottan figyeljenek a kicsik szemének épségére, semmiképpen ne engedjék például, hogy napi 4 óránál többet töltsenek számítógép előtt, és a televízió nézés idejét is célszerű korlátozni. Ehhez járul még a megfelelő vitamindús, változatos táplálkozás, a szabad levegőn történő mozgás, mindez nem közömbös a szem egészségének megtartása érdekében.

- Minden öt másodpercben megvakul egy ember a Földön, és minden percben elveszíti egy gyerek a látását. A helyzet nálunk sem szívderítő, annak ellenére, hogy világszerte elismert szakembereink vannak, és a tudomány-technika ötvözésével már gyógyító bravúrokról, "csodákról" is keringenek hírek.

Szürkehályog

- Ez nem a csodák kategóriája, sokkal inkább a napi valóság. Annak ellenére, hogy a fejlett szemdiagnosztikától kezdve egészen a személyre szabott látásjavító szemműtétekig, a szaruhártya átültetéstől a szemfelszín betegségeinek amnionnal - a magzatburok anyagával - történő kezeléséig, elektromos csipek vakság esetén történő beültetésének kísérletéig ma már sok minden történik ebben a tudományágban, mégis a legfontosabb, hogy mindenki önmaga legyen szeme épségének elsőszámú felelőse. Vannak ma is gyakran előforduló, szinte népbetegségnek számító szembajok. A szürkehályog például a hatodik helyen áll a sorban. Amíg korábban kimondottan az idősek betegsége volt, ma a 40-50-es korosztályban is gyakori. Ez a betegség a szemlencse elszürkülésével jár, fájdalommentes, de fokozatos látásromlást okoz. Ezt a szembetegséget nem lehet megelőzni, viszont egynapos sebészeti eljárással, szemlencse beültetéssel jól korrigálható, és az azonnali rehabilitációra is mód van. A szürkehályog oka nem ismert, környezeti ártalmakat, UV sugárzást szokták emlegetni "felelősként", de kialakulásának kockázatát a cukorbetegség mindenképpen megnöveli.

Cukorbetegség

Cukorbetegeknél az évek során szinte az első figyelmeztető jel a szem romlása, ezért azoknak, akik e kórban szenvednek, évente tanácsos felkeresniük a szemorvost. Az adatok szerint évente 1000 ember veszíti el látását cukorbetegség miatt, és ennek döntő többsége megelőzhető lenne.

Zöldhályog

A zöldhályog is gyakori vaksági ok, ennél a látóidegrostok elpusztulnak. Csak szemész ismeri fel, szemcseppek alkalmazásával a szemben lévő túlnyomás eredményesen szabályozható, de elhanyagolt esetben súlyos következményei lehetnek. Ez a betegség bármely életkorban kialakulhat, de főként 40 éves kor felett támad. Az érintettek gyakran csak akkor fordulnak orvoshoz, mikor látásuk már nagymértékben megromlott, ilyenkor a látóideg 90 százaléka már elpusztult. (folyt.)

Makula degeneráció

- Szólni kell az időskori makula degenerációról, amely az éleslátás fokozatos elvesztését jelenti - sorolja a professzor. - A szem ideghártyájának, a retinának a közepén lévő sárgafoltot, azaz a makulát károsítja. Akinek előrehaladott állapotban van ez a szembetegsége, annak károsodik a centrális látása, nehezére esik, majd kivitelezhetetlenné válik az olvasás, tv-nézés, járművezetés. Ez a degeneratív szemelváltozás nem visszafordítható, két fajtája, a nedves és száraz közül a 10-15 százalékban előforduló nedves a súlyosabb, gyakran okoz vakságot.

Fénytörési hibák

A fiatalabb generációt leginkább a szem fénytörési hibái veszélyeztetik, rövid és túllátás formájában. Ezek nagy része szemüveggel, kontaktlencsével vagy korrekciós műtéttel helyreállítható. Mivel a szembetegségek közül több nem okoz azonnali panaszt, csak megfelelő szűrés esetén, szakember ismeri fel. Ezért elengedhetetlen, hogy 45 éves kor után 2-3 évenként az is elmenjen a szemészetre, akinek nincs panasza.

Látásvesztés, rehabilitáció

A nagyfokú látásvesztés nem csak egyéni probléma, a lelki következményein túl gazdaságiak is vannak. Akármilyen kegyetlenül hangzik is, a vakság, a látássérülés pénzbe kerül, és nemcsak a közvetlenül érintettnek, hanem az egész társadalomnak. A vakokat fehér bottal és kísérő kutyával társítók talán nem is tudják, ma már hányféle támasz, segítő létezik, hogy élhetőbb és elviselhetőbb legyen az örök sötétség világa.

Ahogy a professzor elmondja, országos hálózat foglalkozik látásrehabilitációval, amely az utóbbi évtizedben sokat fejlődött. Állami intézetek, alapítványok, civil szervezetek önkéntesei, képzett szakemberek irányításával azon fáradoznak, hogy a rászorulóknak támaszt nyújtsanak a közlekedésben, a bevásárlásban, a tanulásban, az önálló életvitel megszervezésében. Ehhez a modern technika is sok "okos" eszközzel, "beszélő" órával, telefonnal, konyhai eszközökkel és egyéb "vakbarát" berendezéssel járul hozzá.

A látás világnapja egyrészt szakmai összegzés. A megtett út értékelése és a legközelebbi feladatok megfogalmazása, másrészt a felelősség felébresztése az egyéné és a közösségé is. Ez utóbbit szolgálja majd az a szélesebb körű fórum is, amelyet a közeljövőben a lakosság számára tartanak szemünk védelme érdekében. Mert a VISION 20/20 program nyitott, és csak együttes akarattal, felelősséggel, aktív részvétellel válhat valóra.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # szembetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés