Ezeket látta már?

Így készülhet fel okosan már most a szezonális allergiára!

pollenek, allergia, pollenallergia, immunterápia, tünetek, kezelés

Az allergia az egyik leggyakoribb betegség, ami ráadásul bármilyen életkorban előfordulhat. Számos dolog okozhatja, élelmiszerek, gyógyszerek, állatok, és amitől sokan szenvednek, a pollenek.

Az utóbbi években enyhék a telek, így jellemző, hogy már egyre korábban, így akár januárban is megjelennek a pollenek - számolt be róla a Budai Allergiaközpont. Az elmúlt napokban az égerfa, mogyorófa, tiszafa és ciprusfélékre allergiásoknál már jelentkezhettek a tünetek.

A lehűlés hatására ugyan most éppen mérséklődött a pollenterhelés, ám az újabb felmelegedés felerősíti a virágzó fák pollenszórását és vele együtt az allergiás tüneteket is.

Miért alakulhatnak ki allergiás tünetek?

Akkor alakul ki allergiás reakció, amikor az immunrendszer egy idegen anyagot vagy allergént a szervezet számára károsnak ítél meg. Az immunrendszer hisztamin termeléssel reagál, amely felelős az allergiás tünetekért, például a tüsszögésért, gyulladásért, köhögésért. Az enyhe allergiás reakció kezelhető vény nélkül kapható gyógyszerekkel illetve otthoni gyógymódokkal, azonban a súlyosabb, tartósan fennálló allergia orvosi kezelést igényel.

Már most gondolni kell a kezelésre!

Aki a most virágzó fák pollenjére allergiás, tüneti kezelést tud igénybe venni – tudtuk meg dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégésztől, a Budai Allergiaközpont főorvosától. Antihisztamin tartalmú készítményekkel és szteroid orrspray segítségével enyhítheti allergiás tüneteit. Igazán hatékony kezelést több készítmény kombinációjával lehet elérni, ezért érdemes allergológushoz fordulni, aki a főbb tüneteink szerint fogja a legmegfelelőbbet javasolni.

Néhány otthoni gyógymód enyhe allergiás tünetekre

  • antihisztaminok: az allergiás tüneteket kiváltó októl függetlenül csökkentik a szervezet hisztamintermelését, ezáltal csökkentve a hisztamin kellemetlen hatásait (pl. orrfolyás, tüsszögés, bőrreakciók, könnyezés)
  • orrdugulást megszűntető orrsprayk, orrcseppek
  • nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazhatók allergia okozta fájdalomra
  • toroknyugtató pasztillák: mentol, méz, gyömbér tartalmú szopogatós tabletták segíthetnek enyhíteni a tüneteket
  • amint lehet, zuhanyozzon le, és cseréljen ruhát, hogy a megtapadt pollenek ne okozzanak további kellemetlenségeket
  • bőrreakcióra nyugtató, hidratáló krémeket használhat, illetve csípésre jelentkező enyhe allergiás reakcióra is talál megfelelő krémet a patikában

Az American Association of Naturopathic Physicians ajánlásaként még a következő természetes kezelések is használhatnak:

  • étrendi változások: összetett szénhidrátokban gazdag, alacsony zsírtartalmú étrend csökkentheti az allergiás reakciókat (pl. bab, teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek)
  • bioflavonoidok: természetes antihisztaminként működnek (megtalálhatók például citrusfélékben, feketeribizliben)
  • vitaminok (A-, C-, E-vitamin)
  • lenmagolaj használata
  • cink szedése

Növényi illóolajok is segíthetnek

A szezonális allergia kellemetlen tünetei csökkenthetők diffúzorban alkalmazott illóolajokkal, közvetlenül belélegezve azokat, valamint néhány cseppet adva egy tál forró vízhez, belélegezve a keletkező gőzöket. Fontos megjegyezni, hogy illóolajok használata előtt kérje ki orvos tanácsát, hogy valóban a megfelelő szert használja, és nehogy rontson az állapotán. Íme néhány a leggyakrabban javasolt illóolajok közül:

  1. Borsmenta: egy állatokon végzett 2010-es tanulmány azt találta, hogy simaizom-lazító hatású, csökkentette a köhögést okozó összehúzódásokat, illetve csökkentheti a szorongást is.
  2. Tömjén: egy kutatás szerint gyulladáscsökkentő hatást fejt ki a légúti gyulladást okozó hörghurut és az orrmelléküreg-fertőzések esetén, valamint csökkentheti a szezonális allergia tüneteit is.
  3. Eukaliptusz: egy tanulmányban részt vevők a rekedtség, köhögés, torokfájás enyhüléséről számoltak be, miután egy illóolaj-keveréket használtak, amely a következőket tartalmazta: Eucalyptus citriodora, Eucalyptus globulus, borsmenta, szír oregánó, rozmaring.
  4. Citrom: erre vonatkozóan egy citrom alapú orrspray hatását vizsgálták, és arra jutottak, hogy segíthet az évelő és szezonális allergiás tünetek csökkentésében, és gátolhatja a baktériumok aktivitását a citrom illóolaj. Azonban vigyázni kell, érzékenyebbé teheti a bőrt a napfényre, így például napozás előtt nem ajánlott citrus alapú illóolajokat felvinni a bőrre.

Anafilaxiás sokk

Anafilaxiás sokk akkor alakul ki, amikor az allergénekre a szervezet immunválasza olyan hirtelen történik, és olyan súlyos, hogy a szervezet sokkos állapotba kerül. Ez a sokk több szervet is érinthet, és ha nem kezelik, kómához, szervi elégtelenséghez, valamint legsúlyosabb esetben halálhoz is vezethet. Korai tünetei hasonlóak a kisebb allergiás reakciókéhoz, de gyakran gyorsan súlyosbodnak. Anafilaxiára jellemző panaszok:

  • megmagyarázhatatlan szorongás
  • bizsergés a kézfejben, talpban, ajkakban
  • duzzadt arc, száj, nyelv, torok
  • nehézlégzés
  • gyors, de gyenge pulzus
  • alacsony vérnyomás
  • hányás/hasmenés
  • zavartság
  • eszméletvesztés
  • nagyon sápadt vagy kék bőr
  • szívroham

Anafilaxiás sokk: ezeknél a tüneteknél azonnal mentőt kell hívni!

Akinél anafilaxiára lehet gyanakodni, mindenképp orvosi ellátásra van szükség. Még akkor is, ha jobban érzi magát, vagy elmúlnak a tüneteik, mert egy második súlyos allergiás reakció akár 12 órával az első reakció után is előfordulhat.

Tartós megoldás is létezik a tünetek ellen

A tüneti kezelés mellett létezik tartós megoldás is az allergia ellen. Ez az úgynevezett allergén immunterápia, amely során szabályzott körülmények között fokozatosan növelik az allergéneknek való kitettséget. Ennek az a célja, hogy az immunrendszer toleránssá váljon velük szemben, megszokja jelenlétüket, így csökkentve az allergiás tüneteket.

Az allergén immunterápia segítségével el tudjuk érni, hogy a betegnek ne kelljen tüneti szereket szednie és ezek nélkül is jól érezze magát az adott pollenszezonban. A kezelés során lényegében áthangoljuk a beteg túlműködő, a polleneket is a szervezetre veszélyes anyagként kezelő és ellenük védekező immunrendszerét. A kezelés során megtanítjuk az allergiás beteg immunrendszerének, hogy ne reagáljon ezekre az allergénekre.

Mikor kell elkezdeni az immunterápiát?

Az allergén immunterápia teljes időtartama 3-5 év, de a kezelés hatása már az első évben érezhető. A betegek beszámolói alapján csak a pollenterhelés csúcsidőszakában, 1-2 hétig van szükség tüneti készítmények kiegészítő használatára. A terápia alatt évről évre további javulás várható, végeztével pedig a tüneti készítmények akár teljes egészében el is hagyhatók.

A pázsitfű és parlagfű allergiások idén még kezdhetik! A tüneti kezeléssel szemben az allergén immunterápiát nem akkor kell kezdeni, amikor az allergén pollenek megjelennek a levegőben, hanem minimum 2 hónappal korábban.

  • Aki tehát a jelenleg tüneteket okozó pollenekre allergiás, már csak jövőre kezdheti meg a kezelést.
  • Aki viszont például a májusban virágzó pázsitfüvekre allergiás, február elején még van lehetősége a tartós kezelés megkezdésére.

A leggyakoribb allergén növény, a parlagfű esetében pedig legkésőbb májusban lehet elkezdeni az allergén immunterápiát.

Dr. Szabó Linda

gyógyszerész

Forrás: Egészségkalauz/medicalnewstoday
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához