Ezeket látta már?

Medúzacsípés ellen tényleg segít, ha lepisiljük a csípés helyét?

medúza medúzacsípés, vizelet, pisilés

A medúza csalánsejteiben található méreg komplex összetételű, hatása sokféle lehet, akér szívbénulást is okozhat.

A vízben lebegő medúzák látványa bámulatos jelenség, ám a csípésük nem ártatlan.

A medúza nyálkás csápjai fájdalmas nyomokat hagynak a bőrön

Sokan különböző módszereket próbálnak a fájdalom enyhítésére, de a vizelet használata nem igazolt. Dr. T. Glenn Pait, az UAMS idegsebésze azt tanácsolja, kerüljük az ecetet, vizeletet vagy egyéb háziszerekkel való kenegetést az érintett területen, és ne szedjünk be gyógyszert sem azelőtt, hogy orvoshoz fordulnánk.

- Bárki bármit is mond, ne kenjen ecetet, vizeletet az érintett területre” – figyelmeztet Dr. T. Glenn Pait, az UAMS idegsebésze. "Ne dörzsölje, nyomkodja a csípés helyét, és ne szedjen rá semmilyen gyógyszert, amíg nem konzultál egy orvossal."

Mit tehetünk medúzacsípés ellen?

Dr. Pait azt javasolja: ha megcsípett egy medúza, azonnal menjünk ki a vízből, és mossuk le az érintett területet sós vízzel. A só "deaktiválja" a csípő csalánsejteket, míg a friss víz "reaktiválhatja" azokat. Az is hasznos, ha megpróbálja óvatosan eltávolítani a csalánsejteket valamivel, például hitelkártyával.

A medúzacsípés nem csak nagyon fájdalmas, de a szervezetbe juttatott méreganyagok miatt életveszélyes is lehet. A csípés helye gyorsan bepirosodhat, felhólyagosodhat, illetve hányással és izomgörcsökkel járhat. A medúzacsípés nem csak nagyon fájdalmas, de a szervezetbe juttatott méreganyagok miatt életveszélyes is lehet. A csípés helye gyorsan bepirosodhat, felhólyagosodhat, illetve hányással és izomgörcsökkel járhat. Forrás: shuttertock.com

Az elsősegély átalános lépései medúzacsípés esetén:

  1. Áztassa a sérült testrészt tengervízbe, ne édesvízbe!
  2. Ha a csalánozó karjai (és nem csápjai!) a sebben maradtak, óvatosan távolítsa el, ne felejtse el, hogy a leszakadt karok további sérüléseket okozhatnak!
  3. Súlyos vagy súlyosbodó tünetek esetén forduljon azonnal orvoshoz!
  4. Hívjon mentőt vagy forduljon orvoshoz, ha:
  • a csípés gyereket vagy idős embert ért,
  • légzési nehézség vagy mellkasi fájdalom lépett fel,
  • a csípést erős fájdalom kíséri,
  • a csípés nagy testfelületet, arcot vagy nemi szervet ért.

Honnan jött az ötlet, hogy a medúzacsípésre vizeletet kenjünk?

Az ötlet, hogy vizeletet használjunk csípésre, valószínűleg egy régi legendából származik, és népszerűbb lett a Jóbarátok sorozat egy epizódja után, amelyben egy szereplő vizeletet használ medúzacsípésre.

A medúzacsípés tünetei a következők lehetnek:

  • bőrpír, viszketés, kiütés,
  • csípő érzés,
  • intenzív szúró fájdalom,
  • zsibbadás, bizsergés,
  • hólyagok megjelenése.

Veszélyesebb fajoknál percek vagy kb. egy óra elteltével:

  • émelygés, hányinger, hányás,
  • hasi fájdalom, hasmenés,
  • izomgörcs, fájdalom,
  • vérnyomás-emelkedés,
  • szívbénulás

A medúzák több mint 100 faja lehet veszélyes az emberre. A medúza csalánsejteiben található méreg komplex összetételű, hatása sokféle lehet. Zavart okozhat a nátrium és kalcium szállításban, bonthatja a sejtmembránokat, inaktiválhatja a gyulladásközvetítőket, és hatással lehet a szívizomzatra, idegtüszőkre és a vesékre is. A méreg tartalmazhat neurotoxinokat, cardiotoxinokat, mytotoxinokat, nephrotoxinokat, antigén fehérjéket, különböző aminosavakat és enzimeket.

A legtöbb medúza nem veszélyes, de néhány igen mérgező

Csípés következtében émelygés, hányás, légzési nehézségek és fájdalom jelentkezhet.

„A medúzacsípés után gyakori tünet az émelygés, hányás, de okozhat légzési nehézségeket, és fájdalmakat a csípésben közvetlenül nem érintett területeken, például az ágyékban vagy a hónaljban is.”

Ha a sérülten súlyos allergiás reakció jelei mutatkoznak, vagy az érintett terület több mint a fél karját vagy lábát lefedi, a lehető leghamarabb hívja a 911-et. Továbbá, ha a csípést egy dobozos medúza okozta, amely az egyik legveszélyesebb medúza, sürgősen kérjen orvosi segítséget.

Szerencsére az Európa-közeli tengerekben csak veszélytelen fajok élnek, ezek csípése csupán kellemetlenséget okoz. Az igazán veszélyes, akár halált is okozó fajokkal Ausztrália és Észak-Amerika partjainál találkozhatunk.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha ilyen hullámokat lát fodrozódni, azonnal menjen ki a vízből

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Medical Myths
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához